Onbir Ayın Sultanı Ramazan-I Şerif

 

 

Ramazan Paylaşmaktır.

 

Rahmetin âdetâ sağanak sağanak yağdığı, cennet kapılarının ardına kadar açıldığı, cehennem kapılarının kapandığı, yeryüzünü huzur ikliminin kapladığı bir zaman dilimidir Ramazan.

 

Ramazan ayı, maddî ve manevî bir çok güzelliklerin bir arada yaşandığı, rûhî iştiyakın öne çıktığı mübarek bir aydır. Rahmet, bereket ve mağfiret ayı olan Ramazan ayı dinî açıdan taşıdığı önemle birlikte mü’minler arasında sosyal açıdan da yardımlaşma ve dayanışmanın en yüksek olduğu aydır. Zekât, fitre, infak ve sadaka gibi mâlî ibadetlerimizin de var olduğu, yoğunlaştığı mübarek zamanlardandır Ramazan.

 

Peygamber Efendimiz (Sallallâhu Aleyhi Vesellem) şöyle buyurur: "Bu ay yardımlaşma ayıdır, bu ay mü’minlerin rızkını arttıracak aydır. Bu ayda her kim oruçlu bir mü’mine iftar edecek bir şey verirse, yaptığı bu iş günahlarının bağışlanmasına ve Cehennemden azat olmasına sebep olur. Oruçlunun sevabından da hiçbir şey eksilmeden onun kadar sevaba kavuşur."

 

Ashab-ı Kirâm’dan bazıları, "Ya Resulallah, hepimiz oruçluya iftar edecek bir şey bulup verecek durumda değiliz" dediler. Bunun üzerine Resul-i Ekrem Efendimiz (Sallallâhu Aleyhi Vesellem): "Allah bu sevabı bir tek hurma ile, bir içim su ile, bir yudum süt ile oruçlu mü’mine iftar ettirene de verir" bu- yurdular.

 

 

Cenab-ı Allah (Celle Celâlühü) bu dünyada kimini zenginlik, kimini de fakirlikle imtihana tabi tutuyor. Zengin olanları fakirlerin yardımına davet ediyor. Zenginler fakirlerin açlık hallerini ancak oruçtaki açlıkla tam anlayabilirler. Oruçlu zengin, fakirin ne kadar merhamete ve şefkate muhtaç olduğunu o zaman anlar.. O halde Ramazan Ayı ve oruç sosyal hayatın tanzimi için de bir vasıtadır.

 

İnsanlar arası yardımlaşma ve dayanışmayı en güzel şekilde ifade eden Peygamberimiz (Sallallâhu Aleyhi Vesellem) şöyle buyurmaktadır: "Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir." Bu hadis-i şerifte Efendimiz ( Sallallâhu Aleyhi Vesellem ) bize sosyal adaleti, dayanışmayı, yardımlaşmayı öğretmekle kalmayıp aynı zamanda nasıl bir bakış açısına sahip olmamız gerektiğini de göstermektedir.

 

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma öncelikle bireyin toplum karşısında sorumluluğunu bilmesine vesiledir. Hele İslam toplumu içerisinde yardımlaşmanın vasıtası olan zekât İslam’ın içtimâî köprüsüdür, insanlar arasında sadece yardımlaşmayı sağlamaz; aynı zamanda Müslümanlar arasında huzura, sevgiye, muhabbete, saygıya da vesile olur. Barışın, huzurun, adaletin, refahın sağlanmasına zemin hazırlar. Hatta âsâyişi sağlayan da zekâttır.

 

Zekât İslam’ın emridir. Sadaka ise onun ziynetidir. Biri malın bereketine diğeri belâların def’ine vesiledir.

 

 

 

 

Sık Sorulan Sorular

 

 

 

 

Ramazan Ayında Neler Yapıyoruz?

Paylaşmanın ve yardımlaşmanın ayı olan Ramazan ayında başta ülkemiz olmak üzere gönül coğrafyamızın pek çok mazlum beldelerine ülkemizin merhamet elini ulaştırıyoruz. Günler öncesinden başladığımız hazırlıklarımızı yine Ramazan ayı başlamadan tamamlıyor, mahzun yüreklerin tebessümlerine vesile olmak için öncelikle ükemizde bulunan yaygın temsilcilik ağımız ve yurt dışı operasyon birimlerimiz ile tüm planlamalarımızı hazır hale getiriyoruz.

365 güne sair yaptığımız kumanya ve temel ihtiyaç malzemesi yardımları, kurban eti dağıtımları, zekat dağıtımları gibi ayni ve nakdi yardımların yanı sıra Ramazan Ayına özel yaptığımız "Birkap Birkalp", Gönül İftarları, Fitre ve fidye dağıtımları gibi yardım kalemlerimiz de bulunmaktadır.

Sosyal incelemesi bitmiş gerçek ihtiyaç sahiplerine, yetimlere, muhacirlere ve kimsesizlere yönelik yardım çalışmalarımız Ramazan Ayı ile daha artmakta; Ramazanın bereketi bizim çalışmalarımıza da yansımaktadır.

 

 

Zekatlarınız İle Mazlum Yüzler Gülecek

 

Zekat bağışlarınızı başta ülkemiz olmak üzere dağıtıp, nerede mahzun ve mahcup bir gönül var ise oraya ulaştıracağız. Bu kapsamda bağışçılarımızın zekat miktarını hesaplayabileceği bir zekat hesaplama modülü geliştirdik. Bu modül üzerinden hesapladığınız zekatlarını derneğimize bağışlayarak Ramazan ayının bereketini mahzun gönüller ile paylaşabilirsiniz. Zekat bağışınızı dilerseniz www.besir.org.tr/online-bagis kısmından kredi kartı ya da banka kartınız ile kolayca yapabilir, dilerseniz de TR 1300 0100 0784 5746 1050 5106 - Ziraat Bankası hesabımıza açıklama kısmına "Zekat" yazarak Havale-Eft yapabilirsiniz.

 

 

Fitre Bağışı Yapmak Çok Kolay

 

Her yıl olduğu gibi bu yıl da fitre bağışlarınızı toplayıp, ülkemiz ve mazlum coğrafyalarda bulunan ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Üstelik bu yıl fitre bağışı yapmak çok kolay!
Hemen cep telefonunuzun SMS gönderme bölümünden FİTRE yazıp 4066'ya SMS göndererek bir fitre bedeli olan 28 lirayı derneğimize ulaştırabilirsiniz. Fitre bağışı için aynı zamanda web sitemizin online bağış bölümünden de faydalanabilirsiniz. Ülkemizde 81 ilde yaptığımız sosyal incelemeler sonucu ihtiyaç sahibi olduğuna kanaat getirdiğimiz ailelere dağıtılacak olan fitre bağışlarınız aynı zamanda muhtaç ülkelerdeki mazlumlara da ulaşacak.

 

 

 

İftar Sofralarında Ramazan Ayının Bereketi Yaşanacak

 

"Ramazan Paylaşmaktır" sloganı ile paylaşmanın doruklara ulaştığı Ramazan ayında bu aya özel olarak gerçekleştirdiğimiz "Bir kap Bir kalp" projemiz ile ihtiyaç sahibi ailelerin sofralarının şenlenmesine vesile oluyoruz. Bağışçılarımızın kendi elleriyle pişirdiği sıcacık iftar yemeklerini hazırladığımız ve her gün sterilize edilen sefer tasları ile alıp iftar saati olmadan ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıyoruz. Bu projemizle bağışçıların kendi mutfaklarında pişirdikleri yemekleri yoksul ailelerin sofralarına ulaştırarak bir gönül köprüsü kurulmasına vesile oluyoruz. Ramazan boyunca her gün iftardan önce, tüm Türkiye’de evden eve iftar yemeği taşıyoruz. İhtiyaç sahipleri fabrikada ya da yemek şirketinde üretilmiş yemeklerle değil, hiç tanımadığı, hiç bilmediği bir başka ailenin emeğiyle pişirilmiş sıcak yemekle oruçlarını açacaklar.

"Sosyal mesafe gereği madem evlerimize misafir alamıyoruz, biz de iftar sofralarımızı gönüllere taşırız" diyerek geliştirdiğimiz "Gönül İftarları" projemiz ile bir kişinin iftarlık bedeli olan 20 tl bağışınız ile darda kalmış kardeşlerimize iftar sofrası kurabilmeleri için yardımcı oluyoruz. 

Hemen İFTAR yazıp 4012'ye SMS göndererek 20 tl karşılığında bir iftarlık karşılayabilir, mübarek Ramazan ayında mahzun yüreklerdeki dualarda kendinize yer edinebilirsiniz.

 

 

 

 

Temel İhtiyaçların Karşılanacağı Dolu Dolu Bir Ramazan

 

Bu Ramazan gıda ihtiyacı olan binlerce ihtiyaç sahibine gıda bağışlarınızı gerek kumanya şeklinde gerekse bu sene geliştirdiğimiz nitelikli yardım modeli olan "Beşir Destek Kart" ile ulaştırıyoruz. Fiziksel ve online alışveriş imkanı sunan, bununla birlikte sağlık, eğitim vb. gibi bazı hizmetlerde de ücretsiz ya da indirim avantajı sunan Beşir Destek Kart ile ihtiyaç sahibi ailelerin yüzlerce farklı ürüne ulaşmasını sağlıyoruz. Yine bununla birlikte mazlum coğrafyalardaki ihtiyaç sahibi ailelere de kumanya ve temel ihtiyaç malzemesi bağışlarınızı yapacağımız insani yardım operasyonları ile iletiyoruz. Kumanya ve temel ihtiyaçlar bedeli olan 200 lirayı web sayfamızın online bağış kısmından kredi kartınız ya da bankamatik kartınız ile kolayca bağışlayabilirsiniz. Bununla birlikte TR 1300 0100 0784 5746 1050 5106 - Ziraat Bankası hesabımıza açıklama kısmına "Kumanya" yazarak Havale-Eft yapabilirsiniz

 

 

Bayramın Sevinci Binlerce Çocukla Paylaşılacak

 

Ramazan ayını en çok belki de onlar bekliyor. Gönlü mahzun nice bekleyen ihtiyaç sahibi çocuklara Ramazan ayının sevincini yaşatmak için Bayramlık kıyafet dağıtımları gerçekleştiriyoruz. Hayırsever bağışçılarımızın 100 tl bağışı ile ülkemiz ve mahzun coğrafyalardaki ihtiuaç sahibi ailelerin çocuklarının bayram sabahına yeni bir kıyafet ile uyanmalarına vesile olabilirsiniz. 

 

Bu Ramazan Mahzun Yüreklere Ulaşmak İçin Ben Ne Yapabilirim?

 

- Zekat fitre ve bağışlarınızla mahun kalmış kalplere dokunmak için www.besir.org.tr/online-bagis sayfamızdan kolayca online bağış yapabilirsiniz.
 

- TR 1300 0100 0784 5746 1050 5106 - Ziraat Bankası hesabımıza açıklama kısmına bağış şartınızı yazarak kolayca Havale-EFT bağışı yapabilir, ihtiyaç sahibi ailelerin yüzlerini güldürebilirsiniz. ( Havale ile yapılan Fitre, Zekat ve Kurban bağışlarınız için çağrı merkezimizi arayıp vekalet vermeyi unutmayınız)

 

- Bu yıl Fitre bağışlarınızı online olarak ve Havale-EFT şeklinde yapabileceğiniz gibi aynı zamanda FİTRE yazıp 4066'ya SMS atarak bir fitre bedeli olan 28 lirayı derneğimize ulaştırabilirsiniz.

 

- Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu Ramazan da ihtiyaç sahibi ailelerin sofralarını şenlendirmek için İFTAR yazıp 4012'ye SMS atarak 20 lira karşılığında bir kişilik iftarlık bağışı yapabilirsiniz.

 

 

Destek Olmak İster misiniz?

 

 

 

Gıda Bankacılığı Nedir
 

 

İyiliği Hediye Et