Beşir Derneği 2020 Yılında Neler Yaptı?

Ülkemiz ve dünyamız adına zorlu ve bir o kadar da yorucu bir seneyi geride bıraktık. Bu sene başta koronavirüs salgını olmak üzere türlü afet ve süregelen savaş ve kıtlıkların neden olduğu sıkıntı ve olumsuzluklarla geride kaldı. Koronavirüs sebebiyle birçok yerde hayat durma noktasına geldi. Bu durumun sebep olduğu ekonomik problemler de dünyanın dört bir köşesinde ihtiyaç sahibi kişilerin sayısının artmasına yol açtı. 20 seneden beridir ilk kez küresel yoksulluğun arttığı bir süreci bu dönem içerisinde yaşamış olduk. Dünya Bankası verilerine göre pandeminin neden olduğu ekonomik daralma 150 milyon kadar insanı aşırı yoksulluğa sürükledi. Bu durum da yerel ve küresel düzeyde çalışmalar yürüten yardım kuruluşlarının önemini bizlere bir kez daha kanıtlamış oldu.

 

Beşir Derneği de koronavirüs salgınının sebep olduğu ekonomik güçlükleri engelleyebilmek adına yurt içi ve yurt dışındaki yardım faaliyetlerini büyük bir gayret ve özveri ile sürdürmeye devam ediyor. Dernek, sadece 2020 yılındaki faaliyetlerinde aralarında gıda, giyim, yakacak ve temizlik malzemesi bulunan 1 milyon 145 bini yurt içinde olmak üzere toplam 2 milyon 22 bin 765 kişilik temel ihtiyaç malzemesi dağıttı. Bunların dışında toplam 9 milyon 342 bin 585 tabldot ve adet sıcak yemek ve ekmek üretimi yapıldı. Dernek bünyesinde ayrıca 598 bin 667 kişilik kurban eti dağıtımı da sağlandı. Toplam 543 ton olan kurban etinin dağıtımının büyük çoğunluğu yurt dışındaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

 

Tüm bunlara ek olarak Beşir Derneği’nin yurt dışındaki çalışmalarının önemli bir bölümünü oluşturan su kuyusu çalışmalarında ise toplam 341.115 kişinin faydalanacağı 224 su kuyusu dernek tarafından faaliyete geçirildi. Derneğin, yurt dışına yönelik bir diğer işlemi olan Mushaf-ı Şerif kampanyası bünyesinde ise 102 bin adet Kur’an-ı Kerim dağıtımı yapıldı. Suriye’de devam eden 7.500 kişilik briket ev projesinin ise ilk etabı tamamlanarak projenin ikinci etabına geçiş sağlandı. Bütün bunların dışında dernek ayrıca birçok yerde psiko-sosyal yardımlar vermekle beraber, diğer sosyal sorumluluk projelerinde de yer aldı.

 

Covid-19 sebebiyle oluşan olumsuz ortamın dışında ülke olarak bu sene ciddi deprem ve sel felaketleri ile de yüzleştik. Dünya genelinde bu sene deprem nedeniyle yaşanan kayıplardan en fazla etkilenen ülke Türkiye oldu. Toplam 159 vatandaşımızı bu sene İzmir, Elazığ ve Van’da gerçekleşen depremlerde kaybettik. İzmir’de 117 vatandaşımızın hayatını kaybettiği “Ege Denizi Depremi” 2020 senesinin en ölümcül depremi olarak kayıtlara geçti. Ege Denizi Depremi’nden sonra 2020 yılında en fazla kayıp verilen deprem ise yine ülkemizde yaşanan Elazığ Depremi oldu. Bu iki depremde toplam 157 vatandaşımız hayatını kaybetti.

 

Beşir Derneği toplamda 600 kişilik ekip ile bu iki deprem sonrasında yürütülen çalışmalarda yer almıştır. İzmir ve Elazığ’da toplam 16 hizmet aracı ile 28 ayrı lokasyonda gerçekleştirilen çalışmalarda 91 bin 60 kişiye sıcak yemek verilerek 332 bin 541 çay, su, tatlı vb. ikramlarında bulunuldu. Dernek ayrıca bu iki doğal afet nedeniyle zor şartlar altında kalan vatandaşlarımıza çadır, ısıtıcı, battaniye, gıda kolisi, oyuncak ve maske yardımında da bulundu. Beşir Derneği ayrıca 2 vatandaşımızın hayatını yitirdiği Van Depremi’nde de diğer iki afette olduğu gibi depremzedelerin yaralarını sarmak için çalışmalarını yürüttü.

 

Bu iki büyük afet dışında 2020 senesinde ülke olarak yaşadığımız en dikkat çekici bir diğer acı hadise ise Giresun’da meydana geldi. Giresun’un Dereli ilçesi başta olmak üzere diğer bazı bölgelerinde de meydana gelen seller dolayısıyla birçok yerleşim yerinde ulaşım sağlanamaz oldu.11 vatandaşımızın hayatını yitirdiği afet sonrasında Beşir Derneği de bölgeye gelerek çalışmalarını gerçekleşti. 135 kişilik bir ekip ile bölgeye intikal eden Beşir Derneği’nin 11 gün boyunca yürüttüğü faaliyetlerinde toplam 16.750 sıcak yemek ve 47.840 çay, kek, sandviç ve benzeri ikramlarda bulunuldu.

Bağışçı ve gönüllülerinden aldığı destekler ile her daim mazlum ve mahcup milyonlarca gönle dokunan Beşir Derneği, 2021 yılında da her zaman olduğu gibi aynı gayret ile çalışmalarına devam edecek.