Zekât ve Fitre Nedir?

Zekât ve Fitre Nedir?

Zekât ve fitre, İslam'da yeri büyük olan, ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunmayı amaçlayan ibadet çeşitleri olarak geçer. Zekât ve fitre dinen belirli şartları taşıyanlara farzdır. Zekât ve fitre nedir? Zekât ve fitre ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunma yollarının en önemlileri arasında bulunur.

Zekât Nedir?

Zekât ve fitre nedir: İslam'ın 5 şartı arasında bulunan zekât nisap miktarı kadar mala sahip olan Müslümanların yerine getirmekle yükümlü olduğu bir ibadettir. Zekât ibadetinin yerine getirilme şartı nisap miktarı malın kişinin elinde en az 1 yıldır bulunmasıdır. İslam’a göre zenginlerin yoksul kimselere kendi mal varlıklarından yardımda bulunma sorumluluğu vardır. Allah belli kişilere ekonomik anlamda bir güç nasip etmiştir ve bu nasibin muhtaç kişilerle paylaşılması gerekmektedir. Müslüman ve ergenlik çağına girmiş, nisap miktarında mala sahip olan herkesin mal varlığından yüzde 2,5 olmak üzere zekât vermesi uygun görülür. Bunun yılda bir defa yapılması gerekmektedir. Yıllık zekât bağışlarınız için ihtiyaç sahiplerine ulaşma konusunda Beşir Derneği ile iletişime geçebilirsiniz. Beşir Derneği güvenilir bir şekilde dünyanın her yerine yardım ulaştırmaktadır.

Fitre Nedir?

Zekât ve fitre nedir: Zekât ve fitre arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Fitre için zekât bağışında olduğu gibi nisap miktarı malın 1 yıl elde tutulması zorunluluğu bulunmuyor. Zekât ve fitre için nisap miktarı altın üzerinden hesaplanmaktadır.

Zekât ve Fitre Ne Zaman Verilir?

Zekât ve fitre nedir: Her Müslüman kişinin bildiği üzere dinimizde dayanışma ve yardımlaşmanın önemi oldukça büyüktür. Zekât ve fitre dayanışma ve yardımlaşmanın bir parçası olarak karşımıza çıkıyor.

Fitre, on bir ayın sultanı mübarek ramazan ayı sonunda Ramazan Bayramı'nın birinci Günü verilir. Fakat muhtaç kişilere Bayram sevinci yaşatmak için bayram öncesinde fitre vermeyi tercih etmekte herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. İslam'da uygun görülen en doğru zaman ise bayram namazından önce verilmiş olmasıdır. Fitrenin verilme amacı ihtiyaç sahibi bir kimsenin günlük besin ihtiyacının karşılanmasıdır. Beşir Derneği filtrelerinizi ihtiyaç sahiplerine ulaştırarak onların da sizinle birlikte bayram sevinci yaşamasına ortak oluyor.

Zekât verilmesi için kişinin nisap miktarı malı elde etmesinin üzerinden 1 yıl geçmesi gerekir. Nisap miktarı mal sahibi kendi isteğiyle 1 yıl dolmadan önce de zekât bağışında bulunabilir.

Zekât ve Fitre Kimlere Verilir?

Zekât ve fitrenin kimlere farz olduğu ve kimlere verileceğinin şartları İslam dini tarafından belirlenmiştir. Zekât ve fitre anne, baba, büyükanne, büyükbaba, çocuk, torun ve eşlere verilmez. Bunların yanında hayati ihtiyaçları dışında nisap miktarı mala sahip olan kişilere de zekât ve fitre verilmesi uygun değildir. Zekât ve fitre ihtiyaç sahibi yoksul kişilere veya ihtiyaç sahibi yoksul kişilere yardım ulaştıran aracı kurumlara verilebilir. Kimlerin muhtaç olduğunun belirlenmesi konusunda yardım derneklerinin büyük rolü bulunmaktadır. Güvenilir yardım dernekleri arasında bulunan Beşir Derneği ile yardımlarınızı gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilirsiniz. Zekât ve fitre alan dernekler arasında bulunan Beşir Derneği bağışları dünyanın her yerinden ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için büyük çaba göstermektedir. Kimlere zekât ve fitre vereceğiniz konusunda şüphe yaşıyorsanız veya çevrenizde zekât ve fitre almayı hak eden muhtaç kişiler bulunmuyorsa Beşir Derneği aracılığı ile ibadetinizi güvenilir bir şekilde yerine getirebilirsiniz. Beşir Derneği sayesinde yıl içerisinde birçok kişi yardıma ulaşmakta ve birçok kişinin karnı doymaktadır. Toplumumuzda yere oldukça büyük olan yardımlaşma ve dayanışma işlevlerini yerine getiren Beşir Derneği ile ibadetlerinizi yerine getirmek için şüphesiz bir şekilde iletişime geçebilirsiniz.