Zekat Ve Fitre

Zekat Ve Fitre

Dinimiz tam anlamıyla yardımlaşmayı ve destek olmayı emrediyor. Bundan dolayı sosyal yönü son derece kuvvetli. Zekat ve fitre, bu açıdan bakıldığı zaman ihtiyaç sahiplerini mutlu etmekte. Ekonomik anlamda kötü, miskin, zor durumda olanlara para yardımı yapmak her daim İslam dini içinde olan bir şey. Bunu gerçekleştirirken Beşir Derneği ile yola çıkmak mantıklı olacak. Mazlumların sesi olan dernek, bu sayede paraları ihtiyaç sahiplerine en kısa sürede ulaştırıyor.

Zekat Nedir?

Zekat ve fitre kavramları içinde öne çıkan zekat, belli bir zenginliğe sahip olan kişilerin muhtaç olanlara yapmış olduğu maddi yardım demektir. İslam dininde yardımlaşmak, Mümin kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak her daim çok açık bir biçimde ifade edilmiştir. İşte bu yüzden mali durumu kötü olmayanların bu ibadeti yerine getirmesi önemlidir. Malın kırkta birlik kısmının verilmesi esastır.

Kimler Zekat Verir?

Zekat verecek olanların akıl sağlığının yerinde olması şarttır. Bunun yanı sıra ergenliğe girmiş olması gerekir. Hür olmak ve kazanç sağlayan malların sahipliği ise diğer kriterler olarak dikkat çekmekte. Nisap miktarı Zekat ve fitre için 80.18 gram altın olarak ifade edilmiştir. Karşılığında bir mal ya da para kabul edilir. Hayvan sahibi olanlar ise hesaplamayı şuna göre yaparlar; 5 deve sahibi kişiler zengin olarak tanımlanır. 30 sığır ve 40 koyun ise diğer temel kriterlerdir.

Zekat Kimlere Verilir?

  • Fakirler, zekat verilecek olan kişilerin içinde ilk sırada yer alan gruptur.
  • Buna miskin olan insanlar da dahil edilmiştir.
  • Aynı zamanda yolculuk yaparken, farklı nedenlerden dolayı yolda kalmış olanlar ve memleketlerinde bulunan mallarına erişemeyen kişiler zekat ödemesi alabilecek olan insanların içinde ifade edilirler.
  • Allah için ve onun kutlu yolunda cihat edenlere her daim zekat ödemesini yapabilirsiniz.
  • Gerek borçlu olanlara gerekse esaretten kurtulacaklara da bu ödeme söz konusudur.

Fitre Nedir?

Zekat ve fitre içinde yer alan fitre, Allah’a bir şükür göstergesi olarak, bizi yaratmasının, bizlere nimetler vermesinin bir gereği olarak, her Ramazan bayramında dinen zengin sayılan kişilerin vermesi gereken bir maddi ibadettir.

Kimlerin Fitre Vermesi Gerekiyor?

Zekat ve fitre ödemesi konusunda özellikle fitreyi kimlerin vermesi gerektiği şu şekilde ifade edilmiştir;

  • Müslüman olan kişinin bu ödemeyi yapması şarttır.
  • Gerek akıl sağlığı gerekse erginlik gibi iki temel kurala bakılmaz. Böyle durumda olan Müminlerin annelerinin ya da babalarının ödemeyi gerçekleştirmesi son derece önemlidir.
  • Bunun yanı sıra kişinin belli miktarda mala sahip olması da gerekir. Burada nisap miktarı baz alınır.
  • Ayrıca zaman diliminin bayram içinde olması da şarttır. Bayramdan sonra verilmesi mekruhtur.
  • Beşir Derneği, fitre bağışlarınızı kabul eder ve bunu ihtiyaç sahiplerine ulaştırır. Zekat ve fitre ödemelerini bu kurum üstünden kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.

Kimlere Fitre Verilir?

Fitre ödemesi yapılacak olanlar bellidir. Buna göre kişinin mutlaka yoksul olması şarttır. Aynı zamanda miskin durumda olanlara da fitre ödemesi yapılır. Bir Müslüman annesine, babasına ya da dedesi ile büyük annesine fitre veremez. Bunun yanı sıra eşi ile çocuklarına da bu tip bir ödemenin gerçekleştirilmesi mümkün olmamaktadır. Zekat ve fitre konusunda bunların tümüne asgari derecede özen gösterilmek zorundadır.