Zekat Nisap Miktarı Nedir?

Zekat Nisap Miktarı Nedir?

Zekat nisap miktarı nedir; kimlerin zekat vermesi gerekir sorusu akılları karıştırıyor. Halbuki İslam dini bu konuda oldukça net ve anlaşılır bir sistem oluşturmuştur. Elindeki toplam malın 80.18 gram altın değerinden daha fazlası olması durumunda kişilerin zekat vermesi gerekiyor. Bu noktada malın kırkta biri oranı ana unsur olarak belirlenmiştir. Malın kırkta birini zekat olarak vererek yardıma muhtaç olan kişilerin yardımına koşabilirsiniz. Yardımlaşmanın İslam dini ile bu derece iç içe geçmiş olması da ayrıca memnun edici hususlardandır. Her Müslüman’ın bu yardımlaşma ahlakını hayatının ana noktası haline getirmesi gerekiyor.

Kimler Zekat Vermemeli?

Zekat nisap miktarı nedir; kişilerin sahip oldukları malların borçların gerisinde kalması durumunda zekat vermesinin zorunlu olmadığı da belirtilmelidir. İslam dini kolaylaştırınız zorlaştırmayınız kriterine göre adım atmaktadır. Bu nedenle asıl unsur zaten malı olmayan kişilerin zor durumdan kurtarılması ve malı olan kişilerin de yardımlaşma konusunda bir adım atmasıdır. Zekat ancak bu şekilde amacına ulaşacaktır!

Zekat vermek için borç alınmalı mı ya da kurban kesmek için borç almalı mıyım soruları da sıklıkla gelmektedir. Bu konuda borçlanarak hayır yapmanın dinde biri yeri yoktur. Asıl amaç yardımlaşmak ve müşkül durumda olana el uzatmaktır. Siz kurban kesmek ya da hayır yapmak için borca girerek bu mantaliteye aykırı hareket etmiş olursunuz.

Beşir Derneği Yardımları Yerine Ulaştırıyor!

Zekat nisap miktarı nedir sorusu kadar yardımın kime yapılması gerektiği konusunda da sıklıkla sorular dile getirilmektedir. Beşir Derneği sayesinde en kısa süre içerisinde yardımlarınızı dile getirebilir ve sorunsuz bir biçimde yardım elinin uzanmasını bekleyen ailelere ulaştırabilirisiniz.

Yardım dernekleri arasında en sorunsuz ve kapsamlı şekilde hizmet veren kurumların başında gelmektedir. Beşir Derneği şeffaf yapısı ile memnun ederken kişilerin yapacakları yardımın tüm unsurlarının İslam kurallarına uygun şekilde tamamlanmasına da büyük önem vermektedir. Yardıma muhtaç olan kişilerin bu yardımlar ile bir araya getirilmesi konusunda Beşir Derneği en hızlı köprülerden bir tanesidir. Zekatınızı da fitrenizi de ulaştırabilirsiniz.

Yardımlarınızı Çeşitlendirin!

Zekat nisap miktarı nedir; yardımlarınızı sadece fitre ve zekat ile sınırlı tutmamalısınız. Bu konuda kapsamlı adımlar atmaya devam etmelisiniz. Özellikle yardımın İslam’ın temel ilkelerinden biri olduğunu da bilmelisiniz. Beşir Derneği bu konuda sorunsuz bir biçimde destek sunmaya devam etmektedir.

  • Kurban bayramında vekaletinizi vererek bağışınızı bu şekilde tamamlayabilirisiniz. Ayrıca akika kurbanı ya da şükür kurbanı da kesebilirsiniz.
  • Kurbanın kesim adımı kadar dağıtımında da büyük bir özen gösterilmektedir. Kurban bayramında zor durumda olan ailelere bir umut da sizi olabilirsiniz.
  • Gıda kolileri ve su kuyusu açtırma faaliyetlerine de dahil olabilirsiniz. Su kuyusu açtırma faaliyetleri ile beraber Afrika’da temiz suya ulaşma şansı olmayan kişilere biri imkan tanıyacaksınız.

Yardımlarınızı çeşitlendirerek en kısa süre içerisinde dünyada yardım elinizi uzatmanızı bekleyen ailelere şifa olabilirsiniz. Şükrettiğiniz zaman yardım etmeyi bir huy haline dönüştürmelisiniz. Sizin şükür sebeplerinizin farklı bir ailenin sofrasına bir tabak sıcak yemek olarak çıkması da ayrıca memnun eden hususlar arasında kendini gösterecektir.

Yardımlarınız Emin Ellerde!

Beşir Derneği yapılan yardımların bir lirasının dahi boşa gitmemesi için büyük bir çaba sarf etmektedir. Yardımlarınızın en uygun kişilere ve coğrafyalara gönderilmesi sağlanır. Bu noktada siz şartlı bağış yaparak yardımın nereye iletilmesi gerektiği konusunda da ilk adımınızı atabilirsiniz. Yardımlarınızı tamamlamak için Beşir Derneği’nin bu tecrübeli ve sorunsuz kadrosundan siz de anında istifade edebilirsiniz.