Zekat Kimlere Farzdır?

Zekat Kimlere Farzdır?

Zekat kimlere farzdır: Yüce dinimiz İslam her daim muhtaç olan kimseleri gözetir. Bundan dolayı ekonomik anlamda durumu iyi olan kişilerin her yıl mallarının belli bir miktarını zekat olarak vermeleri şarttır. Bunu, Beşir gibi Allah Rızasını kazanmak için yola çıkmış olan bir yardım kuruluşunun aracılığıyla gerçekleştirmek mümkündür.

Zekat Nedir?

Müslümanların birbirlerine her daim yardım etmesi gerekir. İslamiyet, bunu her fırsatta emretmiştir. Gerek hadislerde gerekse yüce kitabımızda buna dair hükümler çok açıktır. Zekat, farz bir ibadettir. Mekke'den Medine'ye yapılan Hicret'ten sonra Allah tarafından emredilmiştir. Vahiy yolu ile peygamber efendimize bildirilmiştir. Dinimize göre belli miktarda bir zenginliğe sahip olan kişilerin mallarını paylaşması farz kılınmıştır. İslam'ın en temel 5 şartın içinde yer alır. Bir nevi vergi olarak da değerlendirilir.

Zekat Miktarı Nasıldır?

Zekat kimlere farzdır: Akli melekeleri yerinde olanların zekat vermesi gerekir. Elbette bunun öncesinde miktarın hesaplanması şarttır. Buna nisap miktarı denilir. Altın olarak 80.18 gram ve üstüdür. Hadislere baktığımız zaman özellikle hayvan sayısı üstünden de bunun ifade edildiğini görmekteyiz. Örneğin 5 deve veya 30 adet sığır veya en az 40 tane keçisi, koyunu olan kişilerin zekat vermesi farzdır.

Kimler Zekat Verir?

Zekat verecek kişilerde aranılan özellikler şöyledir;

 • Her şeyden önce kişinin akli dengesinin yerinde olması şarttır. Akıl sağlığı konusunda en ufak bir sorun bile kesinlikle kabul edilemez.
 • Bu ibadeti yapacak olanlar Müslümanlardır. Müslüman olmayanlar zekat vermez.
 • Birçok farklı ibadette olduğu gibi zekatta da kişinin ergenlik çağına girmiş olması şarttır.
 • Aynı zamanda nisap miktarı kadar, yani yukarıda ifade ettiğimiz ölçüde mala sahip olmak şarttır.
 • Son olarak hür olmanın da aranılan şartların içinde bulunduğunu söyleyelim.
 • Zekat verecekler, bunlara sahip oldukları vakit sorunsuz bir biçimde ibadetlerini yerine getirebilirler.

Zekat Kimlere Verilir?

Zekat kimlere farzdır: Dinimizin emretmiş olduğu hür olma, akıl sağlığı, belli miktarda mal gibi şartları taşıyanların yerine getirmesi gereken bir ibadet olan zekattan şu kişiler faydalanabilir;

 • Zekat toplamakla görevli olan kişilere bunu vermek mümkündür.
 • Bunun yanı sıra fakirlere zekat düşer. Yani nisap miktarı mala sahip olmayan kişilere zekat verilir.
 • Miskinler de bundan faydalanabilme hakkına sahiptir.
 • Borcu olan kişilere de zekat verilir.
 • Allah için ve onun yolunda savaşarak cihat edenlere zekat düşer.
 • Son olarak yolda kalmışların da bu ibadetten faydalanabildiklerini görmekteyiz.

Tüm bu kriterlere göre hareket ederek ibadetin tamamlanması esastır.

Kira Geliri Zekata Tabi mi?

Zekat kimlere farzdır: Esir olmayan, belli miktarda mülkü ve malı bulunan kişilerin zekat vermesi farz olarak dinimiz tarafından kabul edilmiştir. Kira geliri olanlar da bu ibadeti yapmalıdır. Ancak bunun belli şartları söz konusudur. Buna göre kalan gelir ve mallarla beraber, temel ihtiyaçların, borçların çıkarılmasının ardından geride nisap miktarı kadar bir meblağın olması şarttır.

Beşir Derneği Zekat Bağışı Nedir?

Beşir Derneği zekat bağışı, banka ve kısa mesaj başta olmak üzere farklı birçok yöntem sayesinde yapılır. Mazlum Müslümanlara, dernek tarafından ödemeler en kısa süre içinde ulaştırılır.