Zekat İçin Nisap Miktarı Nedir

Zekat İçin Nisap Miktarı Nedir

Zekat her bireyin vermesi gereken ve kazancı olan herkesin paylaşması gereken bir şeydir. Zekat aynı zamanda zenginlik ölçüsü olarak kabul edilen ve her bireyin kazancının bir bölümünü ihtiyaç sahipleri ile paylaşması gerektiği anlamına gelmektedir. Aynı zamanda zekat vermek son derece sevap işleyebileceğiniz ve verdiğiniz kişinin de yüzünü güldürebileceğiniz bir şeydir bu sebeple zekat vermek konusunda uzun uzun düşünülmemeli eğer gerekli şartlara sahipseniz zekatını vermeli ve borcunuzu yerine getirmelisiniz. Zekat yardıma muhtaç insanların ihtiyaçlarını karşılayacak ve aynı zamanda da yaşamlarını sürdürmekte onlara yardımcı olacaktır. Zekat için nisap miktarı nedir denildiğinde ise bu miktar kazanca göre belirli olan bir miktar olacaktır. Peki zekat ne zaman verilir?, kimlere Farzdır? Zekat nasıl hesaplanır gibi soruların cevapları nelerdir? İşte;

Zekat nedir? Zekat Nasıl Hesaplanır?

zekat dinen bir zenginlik ölçütü olarak kabul edilen kişilerin yapması gereken yardım ve Allah rızası adına ödemeleri gereken bir borçtur. Bu sebeple istenilen şartlara uygun olan bir kişi mutlaka zekatını vermeli ve paylaşmalıdır.

Nisap ise zekatla yükümlü olmak için esas alınan zenginlik ölçütü olarak tanımlanabilir. Bu ölçü aynı zamanda altın, gümüş, nakit ve ticaret mallarında 80.18gr altın veya bunun kur değeri nakit, devede 5, sığırda 30 koyun ve keçide ise 40 adet olarak bilinmektedir.

Bu sebeple gelirinizin belirli bir miktarını bunları ölçüt alarak paylaşabilir ve de dilediğiniz gibi zekatınızı verebilirsiniz.

Zekat kimlere Farzdır?

Zekat denildiğinde yapılması gereken şartlar kişiye ve kazanca bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Zekat için nisap miktarı nedir denildiğinde ise,

Zekatın geçerli olması için gereken şartlar ise şunlar;

  • Müslüman olması, akıl sağlının yerinde olması ergenlik çağına ermiş olması ve hür olması, elindeki malın hükmen artıcı yani kazanç elde edebildiği niteliklere sahip olması vermesi gerektiği anlamına gelmektedir.
  • zekat verebilmek için gereken şartlardan biride belirli bir mal yaptıktan sonra o malın üzerinden kameri bir sene geçmesi ve geçtikten sonra zekatınızı vermektir. Bir sene dolduğunda ise belirli bir tarih beklemenize gerek olmamakla beraber en yakın zamanda zekatınızı vermelisiniz.

Zekat vermenin belli bir zamanı var mı?

Zekat vermenin belli bir zamanı yoktur gereken şartlar sağlandığında ve bu şartlara sahip olduğunuz zaman zekat vermelisiniz. Nisap miktarı malın üzerinden sene geçmiş olması konusunda ise ay hesabı uygulanır eğer bu şartlara uyan mallara sahipseniz zekat vermeniz mümkün olacaktır. Aynı zamanda zekatın farz olduğu andan itibaren verilmesi gerekir ve Ramazan ayını beklemeye gerek olmamaktadır. Zekat aynı zamanda bir kulluk borcudur ve bu borcunda en kısa zamanda ödenmesi en doğrusu olacaktır. Yine buradaki de en temel amaç ihtiyaç sahiplerine yardım etmek olduğundan eğer böyle bir imkanınız var ise bu zamanı uzatmak da hiçbir yarar olmayacaktır. Zekatınızı bir an önce ihtiyaç sahipleri ile buluşturmalı ve borcunuzu ödemelisinizdir. Günümüzde birçok insanın zorluk ve açlıkla mücadele ettiği bu dönemde gerekli şartların sizde olması durumunda mutlaka yardım elini uzatmalı ve de gerekli yardımları da yapmalısınız. Aksi halde bugün elinizde olan para sizde olmayabilir ve yarın sizde ihtiyaçlı bir insan olabilirsiniz. Bunları mutlaka göz önünde bulundurmalı ve empati yaparak yaşamalısınız. Zekat için nisap miktarı nedir, ne kadar olmalı denildiğinde ise gerekli olan bütün kuralları sizler için paylaştık eğer sizde bu kurallara sahipseniz zekatınızı vermeli ve dinimizin gerekliliklerini yerine getirmelisiniz.