Zekat Fitre

Zekat Fitre

Mübarek zamanlarda yardıma muhtaç kişilerin dualarını toplamak büyük sevap. Örneğin Ramazan-Şerif bunlar arasında yer alır. Ramazan Ayı’nda yapılan yardımlara karşı hayır duası alır ve muhtaç kişilerin yüzlerini güldürebilirsiniz. Örneğin başta zekat fitre yardımları ele alınmalıdır. Bunun için:

  • Beşir Derneği ile iletişime geçerek mali ibadetlere yönelebilirsiniz.
  • Zekat, infak ya da sadaka gibi tüm mali ibadetlere dair bağışlar ele alınmaktadır.
  • Toplanan bağışların tamamen yardıma muhtaç vatandaşlara ulaşması sağlanır.

Dernek yardıma muhtaç kişileri ve aileleri incelemeyi ihmal etmez. Bu incelemelere karşı gerçek ihtiyaç sahipleri belirlenir. Ve gerçekleşen mali ibadetlerin sahipleri ile buluşmasına özen gösterilir. Kısacası mali ibadet tam yerine ulaşacaktır.

Zekat Fitre Nasıl Paylaşılır?

Ramazan-ı Şerif bereketi ancak paylaşım ile mümkün hale gelir. Ne kadar paylaşım o kadar çok bereket anlamına gelir. Bu esasa göre zekat fitre paylaşımına geçilir. Beşir Derneği paylaşımcı yapısını tamamen ihtiyaç sahiplerine yönelik sunar. Örneğin:

-Yurtiçi: Ülkemizden yardıma muhtaç aileler derneğe başvurmuştur. Hepsi incelenmiş ve dernek faaliyetlerinden faydalanmaya başlamıştır. Aynı zamanda dernek 81 ilimizde ki muhtaç aileleri bulmakta ve yardım eli uzatmakta geri kalmaz.

-Yurtdışı: Sadece ülkemiz merkezli olarak bağış organizasyonlarına yer verilmiyor. Bunun takiben nakdi yardımlara karşı yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız da dikkate alınır. Örneğin Lübnan ya da Suriye gibi insanlığın günden güne sona erdiği yerlere ulaşmayı ihmal etmez. Öyle ki yardım son derece evrenseldir ve ulaşılabildiği kadar insana ulaşmak esas alınır.

Zekat Bağışı Nasıl Yapılır?

Sadaka, zekat fitre bağışlarına dair yol gösteren dernek, öncelikle müşteri hizmetlerini sunar. İsteyenler hemen operatörler ile iletişime geçebilir ve yardım alabilir. Örneğin bağışlara ilişkin:

  • Bağış tutarlarının belirlenmesi esas alınır.
  • Zekat fitre için hesaplama yapılır.
  • Anlaşmalı ödeme kanalları gözler önüne serilir.

Bu hususlara karşı mali ibadete geçmeniz uzun sürmez. Aksine zaman kaybetmek istemeyenlerin tercihi bu yönde oluyor. Dernek bünyesinde mali ibadete geçmek için operatörlerle görüşebilirsiniz. Bu sayede Havale, EFT ya da ATM gibi çeşitli ödeme kanalları üzerinden ibadetinizi layıkıyla yerine getirmeniz mümkün olacaktır.

Ramazan Ayı Mali İbadetleri Nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz üzere zekat fitre mali ibadetlerde başı çeker. Katılım göstermek isteyenler de Beşir Derneği ile iletişime geçebilir. Bu sayede mali yardımlarda bulunmak ve ihtiyaç sahiplerine ulaşmak uzun sürmez.

Refahın sağlanmasında büyük bir role sahip olan zekat, asgari durumunuza göre ele alınır. Hatta bu durum nisap olarak ifade edilir. Varlıklara karşı hesaplama yapılır ve zekat tutarı belirlenir. Vatandaşlar:

  • Kendi maddi durumlarına karşı mali yardımlara başvurur.
  • İhtiyaç sahiplerinin bu mübarek ayda rahatlamasına olanak sağlanır.

Bir nebze de olsa yardıma muhtaç vatandaşların yüzünü güldürmek ve onların yanında olmak sizin elinizde. Sürekli bu uğurda faaliyet gösteren Beşir Derneği sayesinde işiniz kısa sürecektir. Yapacağınız bağışlara karşı ihtiyaç sahiplerinin geleceğe umutla bakmasını sağlayabilirsiniz. Ve onların hayır duaları ile karşılanmanız mümkün olacaktır.

Beşir Derneği Diğer Yardım Organizasyonları Nelerdir?

Sadece fitre ile zekat yardımları ile sınırlı kalınmıyor. Bunları takiben yine temel ihtiyaçlara karşı organizasyonların sürdürülmesine özen gösterilir. Mesela gıda bunlar arasında başı çeker. Özenle gıda paketleri hazırlanır ve muhtaç ailelerin kapısına ulaştırılır.

Dernek Paylaşım Noktaları ile adından söz ettirmeyi de ihmal etmiyor. Bu sayede muhtaç aileler herhangi bir ödeme yapmadan ihtiyaçlarını giderebiliyor. Mesela gıdadan ziyade giyim de göz önünde bulundurulur. Son olarak nakdi yardımların alınması ve sosyal incelemelere karşı ihtiyaç sahiplerine ulaşması sağlanıyor.