Yetimlerle İlgili Sözler

Yetimlerle İlgili Sözler

Kur’an- Kerimde buyurulduğu gibi yetim, öksüz ve muhtaç kimselere yardım etmek insanlık görevimiz olduğu gibi üzerimize bir borçtur. Allah, yetimlere hoş görü ile yaklaşmamızı, imkanımız varsa yardım etmemizi ve haklarını gözetmemizi ister. Kur’an-ı Kerimde bu konu ile ilgili insanlığın ve Müslümanların bilinçlenmesi adına sıkça teşvik edici ayet ve hadisler bulunmaktadır. Olanın olmayana verdiği yetim ve muhtaçların yüzünün güldüğü bir hayat ancak birlikte adım atarsak ihtiyaç halinden çıkıp bir düzen haline gelebilir. Bu yüzden Kur’an-ı Kerimde yer alan Yetimlerle İlgili Sözler, fark etmesek bile onlara yardım edebilmemiz adına bize birer uyarıdır.

Bu hakları gözeterek sizlerden gelen destekler sayesinde Beşir Yardımlaşma Derneği olarak kocaman bir aile olduk. Ülke, yaş, dil, din, ırk ve renk gözetmeksizin yardımı olanın ihtiyacına koşmak her şeyden önce insanlık vazifemizdir. Unutmamak gerekir ki varlıklarımız ve tüm nimetlerimiz sadece Allah dilediği sürece bizimdir. Bu yüzden olmayana vermek, yetim sevindirmek, ihtiyaç sahipleri ile paylaşmak Allah’a şükür etmenin bir yoludur.

Yetimlerle İlgili Sözler;

Allah yolunda sevdiğiniz şeylerden harcamadıkça iyiliğe asla eremezsiniz. Ne harcarsanız Allah onu hakkıyla bilir.’ -Ali İmran suresi 92

Beşir Derneği olarak en önem verdiğimiz şeylerden biri yetim çocukların yüzlerinin gülmesidir. Bu nedenle yukarıda belirtilen Ayet tam olarak durumun hassasiyetini ifade etme niteliğindedir. İhtiyaç sahiplerine ve yetimlere yapılan yardımın yürekten, şefkatle ve incelikle yapılması gerekir.

Diğer bir yetimlerle ilgili sözler barındıran Ayet-i Kerime ise şöyledir;

‘Kendileri, ona duydukları sevgiye rağmen yemeği, yoksula, yetime ve esire yedirirler.’ – İnsan Suresi /8.Ayet

Ayetin bize anlatmak istediği hassas nokta tam olarak şudur ki; Yapılan iyiliklerde eğer kendi sevdiğimiz, kendimize istediğimiz malları verirsek, bu Allah katında daha sevimli olan bir iyiliktir.

Beşir Derneği İçin Yetim Çocukların Önemi

İçerisinde yetimlerle ilgili sözler geçen ve Müslümanları bilgilendirme niteliği taşıyan Ayet-i Kerime’miz şöyle buyurmuştur; Sana, neyi infak edip vereceklerini soruyorlar. De ki: İnfak ettiğiniz mal ve nimet; ana-baba, yakınlar, yetimler, yoksul ve çaresizlerle yolda kalan için olmalıdır. Hayır olarak yaptığınızı Allah en iyi biçimde bilmektedir.

Kur’an-ı Kerimde bulunan Ayetten anlaşıldığı üzere harcanan paranın bizler içinde değerli ve iyi nimetlerden olması gerekir ki Allah’ın lütfuna nail olma şansına erişelim. Göz ardı edilmiş mallar ile yapılan yardımı şüphesiz ki Allah bilmektedir. Bir insan kendi yemeyeceği, giymeyeceği ve yakıştırmadığı şeyi başka bir ihtiyaç sahibi kardeşi içinde düşünmemelidir.

Kendini Allah yolunda yapılacak işlere adayan Beşir Derneği olarak yaptığımız maddi ve manevi yardımları yetim hakkı gözeterek, tüm işlerimizin önüne koyduk. Sizlerde yapacağınız yardımları ‘Allah yolunda’ kullanmayı gözeterek kalbinizi ferahlatabilirsiniz.

Zor Günlerimizde Allah Yolunda Hayır Yapmak

Beşir Derneği olarak fikrimizin asıl hedeflerinden biride yine Kur’an-ı Kerimde ki şu Ayetle biz Müslümanlara iletilmiştir;

Onlar bollukta da darlıkta da Allah yolunda harcarlar, öfkelerini yenerler, insanları affederler. Allah işini güzel yapanları sever.-Ali İmran suresi 134

Kur’an-ı Kerimdeki ayette anlatılmak istenen aslında şudur, imkanımız olsun ya da olmasın Allah yolunda hayır yapmak kul olarak en sevdiğimiz görevimiz olmalıdır. İnsanlar istedikleri ve elde edebildikleri her şeye sahip olduklarında, mallarını daha da fazla arttırma hevesine kapılmayıp yetimlere ve yoksullara yardım etmelidir.