Yetimlerle İlgili Hadisler

Yetimlerle İlgili Hadisler

Yetimlerle ilgili hadisler, yüce dinimiz İslamiyet'te çok büyük bir yer kaplar. Yetimlerin sahipsiz olmaları, babalarının bulunmaması, onlara gösterilecek olan ilginin fazla olmasını gerekli kılar. Hz. Muhammed S.A.V tarafından bu konuda söylenmiş olan birçok söz var. Özellikle onların gündelik ihtiyaçlarının karşılanması, yetimlere şefkatli bir biçimde yaklaşılması ve bunun gibi daha birçok farklı dikkat edilmesi gereken husus söz konusu. İşte bunların tümüne makalemizde yer verdik.

Yetimlerle İlgili Hadisler Neler?

Yetimlere dair hadisler arasında yer alan; herhangi bir kişinin başkasından veya akrabasından yetimi uhdesine alması, ona cennete vacip kılar sözü son derece anlamlıdır. Dinimize göre yetimlerin bakımlarının yapılması, onların ihtiyaçlarının giderilmesi, cennet gibi en büyük ödülü mümkün kılmakta. Yetimlerle alakalı hadisler şöyledir;

  • Allah için en sevgili olarak tanımlanmış olan hanenin, içerisinde yetim bulunan ve ikram gören ev olduğu, Ravi tarafından nakledilmiştir.
  • Bunun yanı sıra yetime merhamet eden kimselerin kalplerinin yumuşadığına dair bir hadis de vardır. Hatta bunun için yetim olan çocukların başlarının okşanması gerektiğinden, onların karınlarının doyurulmasından da bahsedilmiştir. Böylelikle kişi hem hacetine erişir hem de onun kalbi çok kısa bir zaman dilimi içinde yumuşar.
  • Ayrıca yetimlere dair hadisler içinde; Allah'ın kıyamet günü geldiği zaman özellikle yetime eziyette bulunan kişilere tezkiye etmediği de ifade edilmiştir. Böyle insanlar için her daim çok büyük bir azap söz konusudur.

Yetimlerle ilgili hadisler bize; babasız çocuklara her zaman çok büyük bir önem verilmesi gerektiğini, onların korunmasının şart olduğunu gösterir.

Yetimlere Yardım Konusunda Neden Beşir Derneği?

Yetimlerle ilgili hadisler çerçevesinde Beşir Derneği, farklı birçok projeye imza atmıştır. 2011 yılında kurulan bu dernek, kısa bir süre içinde ihtiyaç sahibi olan çok sayıda yetime ulaşmasını bilmiştir. Şeffaflığı elden bırakmayan dernek, bunun yanı sıra yetimler için özel kampanyalar ve projeler düzenlemiştir. Sizler de hemen bunların içinde yerinizi alabilirsiniz. Böylelikle yetimleri mutlu etme şansına sahip olacaksınız.

Beşir Derneği Bayramlık Yardımı Nedir?

Beşir Derneği bayramlık yardımı, yetim ya da öksüz olan çocukların sevindirilmesi için düzenlenir. Bayrama özeldir. Dinimiz bayram günlerini özel olarak tanımlar. İnsanların en yeni, temiz ve ak kıyafetlerini bu zaman dilimlerinde giymeleri gerektiğini söyler. Bunu yapacak gücü olmayanlar ise Beşir Derneği sayesinde mutlu olur. Çünkü onlara yeni bir bayramlık kampanyası düzenlenmiştir. Katılımı basittir. Gerek telefon üstünden arama yoluyla gerekse banka üstünden havale sistemiyle en kısa süre içinde para yollayabilirsiniz. Böylelikle onların bu özel günde mutlu olmasını sağlamak çok zor olmayacaktır.

Beşir Derneği Yetim Sahipliği Projeleri Nelerdir?

Yetimlerle ilgili hadisler konusunda çok sayıda hüküm olmasından hareketle Beşir Derneği bunlar için şöyle projeleri aktif hale getirmiştir;

  • Hamilik, babasız ve ihtiyaçları olan yetimler içindir. 12 yaş sınırı vardır. Yani bu yaşa kadar bir yetimin tüm masraflarını karşılayabilirsiniz.
  • Bunun yanı sıra Somali, Endonezya ve Filistin gibi Müslüman coğrafyalarındaki yetimler de hiçbir şekilde unutulmamıştır.
  • Onlar için yetimhane, spor salonu, okul, sosyal alanlar inşa edilmiştir.
  • Tüm bunlara katkı verme konusunda istekli olan, hayır işlemek isteyen kişilerin yapacağı şey ise gönüllerinden kopacak parayla katılım sağlamaktır.

Beşir Derneği Yetim Projelerine Katılım Nasıl?

Yetim projeleri içinde kısa mesaj ile aktif olabilirsiniz. Bunun yanı sıra Beşir Derneği sitesi üstünden oluşturulacak olan havuza para aktarmak da kolaydır. Online sistemlerin bu amaçla kullanımı söz konusudur.