Yetimlere Yardım

Yetimlere Yardım

Babası ölmüş olan çocuklara yetim denilmektedir. Babanın ekonomik geçinmede üstlendiği rolü düşündüğümüzde yetimlere yardım etmenin önemini kavrayabiliriz. Ülkemizde muhtaç durumda olan birçok yetim ve öksüz çocuk bulunmaktadır. Beşir Derneği bu ihtiyaç sahibi yetim çocukların bulunması ve bağışların ulaştırılması için güvenilirlik garantisiyle üstüne düşen görevi yapmaktadır. Siz de üstünüze düşen görev yapıp yetimlere yardımda bulunmak isterseniz Beşir Derneği ile istediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

İslam'da Yetimlere Yardım Etmenin Önemi

Tüm Müslümanların bileceği üzere İslam'da yardımlaşma ve dayanışma oldukça büyük yer kaplamaktadır. İhtiyaç sahibi birine yardım ulaştırmanın Allah katında sevabı hiçbir şey ile yerleştirilemez. Birçok hadis ve ayette de yetimlere yardım etmenin önemi vurgulanmıştır.

Nisa suresinin 36. Ayetinde akrabaya, yetimlere, muhtaçlara ve komşulara iyilik yapılması buyurulmuştur. Bakara suresinin 220. Ayetinde yetimlere en doğru davranış şekillerinin Onları ıslah etmenin (yararlı kılmak) hayırlı olduğu belirtilmiştir.

Dinimizde bunlar gibi yetimlere yardım etmenin önemini açıklayan birçok ayet ve hadis bulunmaktadır. İnançlı hiç kimse yetimlere sırt çevirmemeli ve onların iyiliği için gerekenleri yapmalıdır.

Yetimlere Nasıl Yardım Edilir?

Dünya üzerinde bulunan çocuk nüfusunun oldukça büyük bir kısmı yetim olarak karşımıza çıkıyor. Çocuklar yaşları itibariyle kendi ihtiyaçlarını karşılayamamaları ve kendi korumalarını üstlenememeleri gibi sebeplerden dolayı ebeveynlerini kaybettiklerinde yardıma muhtaç duruma düşmektedirler. Bu durumda yetim veya öksüz kalan masum çocukların gıda, barınma, giyinme gibi temel ihtiyaçları ve eğitim gibi yan ihtiyaçlarının karşılanabilmesi toplumsal bir sorumluluk olarak görülmektedir. Yardımlarınızı tanıdığınız bir yetim çocuğa yapabilir veya yetim çocuklara ulaşmak için güvenilir derneklerden yardım alabilirsiniz. Beşir Derneği yetim çocukların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bağışlarınızı bekliyor.

Yetim Çocuklar Tehlikede

Yetim veya öksüz kalmış çocuklar sahiplenilmediğinde ve yardım edilmediğinden korunmasız durumda kalmaktadır. Pek çok yetim ve öksüz çocuk insan kaçakçılığı, çocuk işçilik, fuhuş, organ mafyası, dilencilik gibi istenmeyen durumlar içerisinde görünmektedir. Sahipsiz kalan çocuklar çeşitli suç örgütleri tarafından kullanılmakta ve temel ihtiyaçları karşılanmamış bir şekilde daha çocuk yaşta çok büyük bir mücadele içinde insanlık dramı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yetimlere yardım etmek onların hayatını kurtaracağı ve size sevap kazandıracağı gibi onları suç örgütlerinden uzak tutacak ve toplumdaki suç oranlarının düşmesine de katkıda bulunacaktır. Bu yüzden yetimlere yapacağınız her yardım çok büyük önem taşımaktadır. Yapılan yardımlar çocukların temel ihtiyaçları ve eğitimleri için kullanılmakta ve onların topluma karışmasını sağlamaktadır.

Beşir Derneği ile Masumlara El Uzatın

Çocuklar toplumun en masum ve en zararsız canlıları. Dolayısıyla yetim ve öksüz çocukların güvenliklerinin sağlanması ve ihtiyaçlarının giderilmesi vicdani bir toplum sorumluluğudur. Bu sorumluluğu yerine getirmek için yetimlere yardım toplayan dernekler arasında bulunan Beşir Derneği bağışlarınızı bekliyor. Yetimlere bağış yapmak bir çocuğun sadece gününü değil hayatını kurtarmak anlamına gelmektedir. Bu anlamda küçük veya büyük yapacağınız her yardıma ihtiyaç var. Babasını veya hem anne hem babasını kaybeden çocuklar güvenlik gibi en temel haklarından bile mahrum kalabiliyor. Beşir Derneği yetimlerin güvenliği, barınması, beslenmesi, eğitimi ve mutlu olması için yardımsever kişilerin bağışlarını beklemektedir. Birlik olup çocukların hayatını kurtarmak ve dünyaya güzel bir gelecek kazandırmak için Beşir Derneği ile iletişime geçip bağışlarınızı ulaştırabilirsiniz.