Yetimin Ahı

Yetimin Ahı

Yetimler hakkında dinimizin açık olarak ifade ettiği temel konu, onların her daim korunması, kollanması, belli ihtiyaçlarının karşılanması ve mallarına kesinlikle dokunulmaması yönündedir. Bundan dolayı İslam dünyasında babasız çocuklara büyük bir şefkatle yaklaşmak adeta bir görev olarak tanımlanır. Yetimin ahı her daim tutar. Allah onların hem dualarını hem de ahlarını kabul eder. Yüce Rabbimizin katında çok özel bir yerleri vardır. Beşir Derneği, yetimlere yönelik büyük yardım projeleri sayesinde onları mutlu ediyor. Siz de buna katkı sağlama adına maddi şekilde destek verebilirsiniz.

Yetimlerle Alakalı Hadis ve Ayetler Nelerdir?

Yetimin ahının tutması gibi bir durum söz konusu. Yüce dinimizde babasız çocuklara çok özel bir önem atfedilmiştir ve bu konuda farklı hadisler ve ayetler vardır. Buna göre yetimin başını okşamak bile sevap işlemek demektir. Hatta onun saçının her bir teli kadar sevap yazılır. Bu durum hadislerde gösterilir. Aynı zamanda bir yetimin karnının doyurulmuş olduğu ev Allah'ın katında son derece özel olmasının yanı sıra aynı zamanda makbuldür. Yüce yaratıcı birçok farklı günahı affeder. Ancak yetim hakkı yemiş olanların bundan nasiplenemediğini biliyoruz. Buna dair de ayetler ve hadisler çoktur. Yetimlere hayır işlemiş olan kişilerin Allah tarafından ödüllendirildiği bilinir. Böyle insanlar için cennet vacip bir hale gelir.

Yetimin Ahı Tutar mı?

Yetimin ahı gerçekten de kendisini bilen bir Müslüman kişinin en çok korkması ve çekinmesi gereken şeydir. Bunun temel nedeni ise Allah'ın her daim yetimleri kollaması ve korumasıdır. Babasız kalmış olan bir çocuğun isteklerini yerine getirmek bize emredilmiştir. Çünkü onların hayatta tutunacakları bir dal kalmamıştır. Çok küçük bir çocuğun babası olmadan, birtakım ihtiyaçlarını karşılaması kolay değildir. Bundan dolayı onların ahları tutar. Yukarıda da açık bir biçimde ifade ettiğimiz gibi hadisler ve ayetler bize bu konuda en büyük referans olarak dikkat çekmekte. Yetimlere yardım işte bundan dolayı önemlidir.

Yetimlere Nasıl Yardım Edilir?

Yetimin ahı son derece önemli olduğundan yardım faaliyetlerine başlamak ve onları mutlu etmek gerekir. Bunu yapabilmek bir insanın tek başına gerçekleştirebileceği bir durum değildir. Bundan dolayı aracı bir kurum ve yardım derneği söz konusu olmak zorunda. İşte bu hususta en iyi adres Beşir Derneği. 9 yıllık bir geçmişi olan yasal kurum, hem ülkemizdeki hem de başka yerlerdeki Müslüman yetimlerin yüzünün gülmesini sağlıyor. Bunun için birden çok organizasyona ve kampanyaya ev sahipliği yapmakta. Bunların tümüne maddi yardım yaparak katılım sağlayabilirsiniz. 1 TL'den başlamak üzere yardımlarınızı yollayın. Bu sayede hadis ve ayetlerde olduğu gibi Allah'ın emirlerinin gerçekleşmesini sağlayın.

Beşir Derneği'nin Yetimlere Yönelik Olan Proje ve Kampanyaları Nelerdir?

Yetimin ahı göz önünde bulundurularak onların ihtiyaçlarının karşılanması adına Beşir Derneği tarafından düzenlenmiş olan şu projeler söz konusu;

  • Bayramlık projesi bunların başında gelmekte. Dinimizin emretmiş olduğu gibi her daim insanların gerek Ramazan gerekse Kurban bayramlarında yeni kıyafetler giymesi son derece önemlidir. Bunu sağlayabilmek için maddi yardımların gerçekleştirilmesi lazım. Beşir Derneği projesi sayesinde para yollayarak yetimlerin mutlu olmasını sağlayın. Tüm çocuklar gibi onların da temiz kıyafetlerle bayramı karşılama haklarının olduğunu unutmayın.
  • Bunun yanı sıra dernek farklı yerlere inşa etmiş olduğu devasa yetimhanelerle onların gerek barınma gerekse eğitim alma ihtiyaçlarını yerine getiriyor.

Beşir Derneği resmi sitesi üstünden üyelik sonrasında yardımlarınızı nakdi bir şekilde ulaştırabilirsiniz. Bankacılık sistemleri sayesinde de para yollanabilir.