Yetim Ve Öksüzlerle İlgili Ayetler

Yetim Ve Öksüzlerle İlgili Ayetler

Allah, yetimlere hoş görü ile yaklaşmamızı, imkânımız varsa yardım etmemizi ve haklarını gözetmemizi ister. Kur’an-ı Kerimde bu konu ile ilgili insanlığın ve Müslümanların bilinçlenmesi adına sıkça teşvik edici ayet ve hadisler bulunmaktadır. Olanın olmayana verdiği yetim ve öksüzlerin yüzünün güldüğü bir hayat ancak birlikte adım atarsak ihtiyaç halinden çıkıp bir düzen haline gelebilir. Kur’an- Kerimde buyurulduğu gibi yetim, öksüz ve muhtaç kimselere yardım etmek insanlık görevimiz olduğu gibi üzerimize bir borçtur. Bu yüzden Kur’an-ı Kerimde yer alan Yetim Ve Öksüzlerle İlgili Ayetler, fark etmesek bile onlara yardım edebilmemiz adına bize birer uyarıdır.

Yetim Ve Öksüzlerle İlgili Ayetler

Kendini Allah yolunda yapılacak işlere adayan, Beşir Derneği olarak yaptığımız maddi ve manevi yardımları yetim ve öksüz hakkı gözeterek, tüm işlerimizin önüne koyduk. Sizlerde yapacağınız yardımları ‘Allah yolunda’ kullanmayı gözeterek bir yetimin veya öksüzün gönlüne dokunabilirsiniz.

Beşir Derneği olarak fikrimizin asıl hedeflerinden biride yine Kur’an-ı Kerimde ki Yetim Ve Öksüzlerle İlgili Ayetler de biz Müslümanlara şöyle buyurulmuştur;

Yetime, öksüze bollukta ve darlıkta yardım ederler onlar ki, öfkelerini yutanlardır onlar, insanları affedenlerdir. Allah, güzel düşünüp güzel davrananları sever. -Ali İmran suresi 134

Kur’an-ı Kerimde ki ayette anlatılmak istenen aslında şudur, imkânımız olsun ya da olmasın Allah yolunda hayır yapmak kul olarak en sevdiğimiz görevimiz olmalıdır. İnsanlar, istedikleri her şeye sahip olduklarında, mallarını daha da fazla arttırma hevesine kapılmayıp yetimleri ve öksüzleri unutmamalıdır.

Bu hakları gözeterek sizlerden gelen destekler sayesinde Beşir Yardımlaşma Derneği olarak birçok yetim ve öksüz kardeşimize umut olmaya çalıştık. Ülke, yaş, dil, din, ırk ve renk gözetmeksizin yardımı olanın ihtiyacına koşmak her şeyden önce insanlık vazifemizdir. Unutmamak gerekir ki varlıklarımız ve tüm nimetlerimiz sadece Allah dilediği sürece bizimdir. Bu yüzden olmayana vermek, yetim ve öksüz sevindirmek, ihtiyaç sahipleri ile paylaşmak Allah’a şükür etmenin bir yoludur.

 ‘ Allah yolunda sevdiğiniz şeylerden harcamadıkça iyiliğe asla eremezsiniz. Ne harcarsanız Allah onu hakkıyla bilir.’ -Ali İmran suresi 92

Zaman zaman karşımıza çıkan, giyilemeyecek duruma getirilen kıyafetler, eşyalar, elbiseler ve ayakkabılar ihtiyaç sahibi ve yetim çocuklara gönderilmek üzere ayırılır bu yardım infak olarak kabul edilmektedir. Beşir Derneği olarak en önem verdiğimiz şeylerden biri yetim ve öksüz çocukların yüzlerinin gülmesidir. Bu nedenle yukarıda belirtilen Ayet tam olarak durumun hassasiyetini ifade etme niteliğindedir. İhtiyaç sahiplerine yetimlere ve öksüzlere yapılan yardımın yürekten, şefkatle ve incelikle yapılması gerekir.

Yetim Ve Öksüzlerle İlgili Ayetler şöyledir;

‘Onlar, kendileri sevip istedikleri halde yoksula, yetime ve esire de yemek verirler.’ – İnsan Suresi /8.Ayet

Ayetin bize anlatmak istediği hassas nokta tam olarak şudur ki; biz bir iyilik, bir infak yapmak istediğimizde bunu en kamil olanı kendimizin sevdiğimiz eşyalardan vermektir. Böylece en güzelini infak etmiş, ayrıca nefsimize de bir ders vermiş oluruz.

Beşir Derneği İçin Yetim Çocukların Önemi

Diğer bir Yetim Ve Öksüzlerle İlgili Ayetlerde Allahu Teala şöyle buyurmuştur; Sana neyi (ve kime) infak edeceklerini sorarlar. De ki: “Hayır olarak infak edeceğiniz şey; anne-babaya, yakınlara, yetimlere, yoksullara ve yolda kalmışadır. Hayır olarak her ne yaparsanız, Allah onu şüphesiz bilir. Bakara 215

Kur’an-ı Kerimde bulunan Ayetten anlaşıldığı üzere harcanan paranın bizler içinde değerli ve iyi nimetlerden olması gerekir ki Allah’ın lütfuna nail olma şansına erişelim. Göz ardı edilmiş mallar ile yapılan yardımı şüphesiz ki Allah bilmektedir. Bir insan kendi yemeyeceği, giymeyeceği şeyi başka bir ihtiyaç sahibi kardeşi içinde düşünmemelidir.