Yetim Sevindirmek

Yetim Sevindirmek

Yetim nedir? Yetim, henüz buluğ çağına erişmeden babasını kaybetmiş, baba korumasından ve sevgisinden mahrum kalmış çocuk anlamına gelmektedir. Dünyamızın her yerinde çeşitli sebeplerle yetim kalmış çocuklar bulunuyor. Bu çocukların sahiplenilmesi ve korunması görevi ise bizim üzerimize düşüyor. Dinimizce yetimi gözetmek ve yetim sevindirmek Allah'ın en hayırlı kıldığı davranışlar arasına kabul edilmektedir. Yetimler Allah'ın gözdesi ve kıymetlisi olarak bilinmektedir.

Yetimlere Yardım Etmenin Sevabı

Hiç şüphesiz ki Allah katında yetim sevindirmek en hayırlı ve en çok sevap hak eden davranışlardan bir tanesidir. Bir yetimin başını okşamanız durumunda bile okşadığınız saç teli kadar sevap kazanırsınız. Fakat burada bahsedilen yetimin başını okşamak durumu yetimin başını okşayarak azarlamak gibi durumlar için geçerli değildir. Yetimlere kötü davranmak Allah katında en kötü davranışlar arasında kabul edilir. Yetimler Allah’ın topluma emaneti olarak kabul edilmeli ve sahip olduğumuz rızk yetim kardeşlerimizle paylaşılmalıdır.

Yetim Sevindirmek İçin Ne Yapılabilir?

Çevrenizde yetim kalmış bir kardeşiniz, akrabanız, komşunuz var ise ona iyi davranışta bulunmalı ve hayatını iyileştirmek için yardım eli uzatmalısınız. Onların eğitimleri için yol gösterebilir, barınma, beslenme ve giyinme gibi ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Fakat yakınımızda yetim çocukların olmaması sorumlu olmadığımız anlamına gelmiyor. Bir yetim çocuk tüm dünya toplumuna emanet edilmiş sayılmaktadır. Onlara ulaşmak için ise dernek ve kuruluşların düzenlediği organizasyonlara katılabilir elinizden geldiğince bağışta bulunabilirsiniz. Dernekler aracılığı ile çok fazla sayıda yetim çocuğun ihtiyaçları karşılanabilmekte, barınacak bir yerleri olmakta, eğitim almaları sağlanmakta ve diğer çocuklarla aynı şartlarda yetişmeleri için yoğun çaba gösterilmektedir. Sizde yetim sevindirmek istiyorsanız fakat çevrenizde haklarını gözetebileceğiniz bir yetim çocuk bulunmuyorsa yardımda bulunmak için Beşir Derneği ile iletişime geçebilirsiniz.

Hepsi Bize Emanet

Tek bir yetim sevindirmek ne yazık ki yeterli değil. Dünya üzerinde yetim kalmış milyonlarca çocuk bulunuyor. Çevrenizdeki yetim çocuklara yapacağınız yardımlar ne kadar önemli olsa da başka yetim çocukların da yardıma ihtiyacı olduğu gerçeğini göz ardı etmemelisiniz. Maalesef her yardımseverin çevresindeki tek bir yetimi koruması ve gözetmesinin yetersiz kalacağı kadar fazla sayılan yetim çocuk bulunuyor. Bu yetim çocukların haklarına kavuşması ve insanca yaşayabilmeleri için bağışlarınıza ihtiyacı var. Bu konuda yardım edebilecek durumu olan herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor. Dernekler aracılığıyla fazla sayıda yetim çocuğun barınma ihtiyaçlarının karşılanması, gelişimleri için yeterli besinleri almaları, sağlık hizmetlerine erişebilmeleri ve annesi babası hayatta olan çocuklar ile aynı şartlarda eğitim almaları sağlanmaktadır. Tüm yetim çocukların koruma ve gözetim altına alınması hususunda dernekler büyük görev üstlenmektedir. Üstelik her sınıfın bir yetim kardeşi var gibi projelere destek vererek çocuklarınızın da paylaşımcı, yardımsever bireyler olarak yetişmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Beşir Derneği ile Yetimlere Yardım

Beşir Derneği yetimlere yardım konusunda öne çıkan kuruluşlar arasında bulunuyor. Yetim sahipliği, her sınıfın bir yetim kardeşi var gibi projeler ile çok sayıda yetim çocuğun korunması ve ihtiyaçlarının karşılanmasına aracılık ediyoruz. Beşir Derneği ile iletişime geçerek 12 yaşından küçük bir yetim çocuğun aylık masraflarını düzenli olarak karşılayabilirsiniz. Düzenli maddi yardım yapacak gücünüz yoksa bile yapacağınız bir liralık bir yardımın bile büyük önem taşıdığını unutmamalısınız. Yetimler bizim annesiz ve babasız kalmış, korumamıza ve gözetmemize muhtaç, sahip çıkılmadığında kötü niyetli kişiler tarafından suçlarına aracılık etmesi için kullanılan küçük kardeşlerimizdir. Yetim kardeşlerimize yardım götürmek ve onların annesi babası hayatta olan çocuklarla aynı şartlarda, aynı haklara sahip bir şekilde yetişmesini sağlamak için yardımlarınızı bekliyoruz.