Yetim Gülerse Dünya Güler

Yetim Gülerse Dünya Güler

İslam dini yetimlere son derece ayrı bir önem vermesiyle dikkat çeker. Çünkü babasız çocukların hayatta tutunabilecekleri bir dal yoktur. Yaşamlarını devam ettirmeleri ise genellikle çok kolay değildir. Fakat hem dinimizde hem de kültürümüzde olan yardımlaşma kültürü sayesinde onları sevindirebiliriz. Yetim gülerse dünya güler sözü bu noktada son derece büyük bir anlama sahip. Beşir Derneği, Türkiye'de ve başka ülkelerdeki yetimler için yardım kampanyaları düzenliyor. Bu projelere dahil olmak kolay.

Yetimlere Yardım Etmenin Önemi Nedir?

Yetimler, dinimiz tarafından her daim kollanması gereken çocuklar olarak tanımlanır. Babalarının olmaması onlar için çok büyük bir handikap olarak dikkat çekmekte. Bize düşen görev ise onları hiçbir şekilde yalnız bırakmamak, elimizden geldiği müddetçe destek çıkmaktır. Bu konuda hem hadisler hem de ayetler oldukça fazladır. Yetimlerle alakalı ayet ve hadisler şöyledir;

  • Yetimlerin saçlarının okşanması bile sevap kazanmak demektir. Hatta elin değdiği her bir tel kadar sevap, o çocuğun başını büyük bir şefkat ile okşayan kişinin hanesine yazılır.
  • Bunun yanı sıra Allah katında en makbul olan hane ya da ev, içinde yetime ikramın olduğu yerdir. Buradan anlıyoruz ki, yetimlerin karnının doyurulması dinimiz tarafından emredilmiştir.
  • Yetimlere dair hadis denildiği zaman akla ilk gelenlerden bir diğeri ise bu çocuklara hayırda bulunan kişilerin yaptıklarının karşılıksız kalmayacağıdır.
  • Hatta yetime şefkatte bulunan, onları kollayan kişiler cennetle müjdelenir. İşte tüm bunlar yetim gülerse dünya güler sözünün ne kadar anlamlı olduğunun en büyük kanıtıdır.

Yetimlere Yardım Nasıl Yapılır?

Yetimlere yardım etmek için hayır kurumlarını tercih etmek ve bu sayede gerçek ihtiyaç sahiplerine maddi anlamda destek çıkmak en mantıklısıdır. Beşir Derneği, bu konuda en doğru adreslerin başında gelir. Bunun elbette birden çok nedeni var. Bunların başında ise derneğin kuruluş amacı gelir. Yola çıkmış olduğu 2011 yılından beri hiçbir şekilde ticari kaygılarla hareket etmeyen dernek, Allah rızası için çalışıyor. Türkiye ve daha uzaktaki farklı coğrafyalardaki yetimleri mutlu etmek isteyen kuruluş, bunun için farklı birçok projeye imza atmakta. Bu sayede onlara ulaşmak kolay oluyor. Gerek kısa mesaj gerekse banka havalesi üstünden, gönlünüzden kopan parayı yollayabilirsiniz. Böylelikle yetim gülerse dünya güler sözü de gerçekleşmiş olur.

Beşir Derneği Yetim Hamiliği Projesi Nedir?

Beşir Derneği yetim projesi olarak karşımıza çıkan hamilik, bir yetim çocuğun belli bir yaşa kadar ihtiyaçlarının karşılanması kuralına dayalı. Özellikle çok küçük yaşta olan yetimlerin hayata en iyi şekilde hazırlanması lazım. Bu da hamilik ile mümkün.

Beşir Derneği Yetimhane Projeleri Nedir?

İslam Coğrafyasının çok büyük bir kısmında göz yaşı ve keder dinmiyor. Bundan dolayı birçok yetim barınacak yer bulma konusunda sıkıntı çekiyor. Beşir Derneği böyle çocuklara yardım elini hiç düşünmeden uzatmakta. Sınırları aşan hizmetleri sayesinde artık yetimler yalnız değiller.

Beşir Derneği Yetimlere Bayramlık Projesi Nedir?

Yetim gülerse dünya güler sözünün her daim anlamını kaybetmemesi için Beşir Derneği tarafından düzenlenen farklı birçok proje içinde bayramlık kıyafet kampanyası da söz konusu. Bunun ayrıntıları ise şöyle; her zaman çok temiz giysilerle bayramı karşılamak şarttır. Yetimlerin çok büyük bir kısmı ise bunlara sahip olabilecek maddi imkanlara sahip değildir. Bu yüzden onları sevindirmenin kolay bir yolu var. O da bu kampanyaya dahil olmak. Farklı yöntemlerle katılım gerçekleştirin. Beşir Derneği sitesinden para yollamak mümkün. Temsilciliklerle iletişim kurarak da bunu yapabilirsiniz.