Yetim Çocuklar

Yetim Çocuklar

Tüm dünya çapında ortalama 200 milyon yetim insanın yaşadığı düşünülüyor. Yetimler kendi hayatlarında birçok zorluk ve acı ile mücadele etmek zorunda kalırken aynı zamanda kötü niyetli insanlar, örgütler için de kolay bir hedef haline geliyorlar. Yetim çocuklar ellerinden tutulduğunda ve onların hayatları paylaşıldığında çok daha iyi bir yaşama sahip olabilirler!

Yetim Çocuklar Ne Gibi Sıkıntılarla Mücadele Ediyorlar?

Yetim çocuklar genellikle Güney Asya, Afrika gibi bölgelerde yaşıyorlar. Bu alanlarda büyük oranda yetim çocuk bulunuyor. Maalesef yeterli sosyal, kültürel, gıda, eğitim, su, giyim, ev gibi yardımlardan yoksun durumdalar! Bu olumsuz koşulların en büyük sonuçlarından biri de yetim çocukların kötü niyetli olarak kullanılmalarıdır.

Mazlum edilen yetim çocuklar içinde bulundukları koşullarda dolayı insan kaçakçılarının, örgütlerin, misyonerlik faaliyetlerini yürütenlerin de hedefi haline geliyorlar.

Yetimler için bu durum bir kader olmak zorunda değil; gerekli yardım onlara ulaştırıldığında, ellerinden tutulduğunda birçok yetim çocuk daha iyi bir hayata kavuşabiliyor.

Yetim Çocuklar için Hangi Yardımlar Yapılıyor?

Birçok yetim çocuk için Beşir Derneği olarak çeşitli yardım projeleri gerçekleştiriyoruz. Sizlerden aldığımız bağışlara onların hayatlarında olumlu yönde değişiklikler yaratıyor, mazlum insanlarla olan bağlarımızı güçlendiriyoruz.

Yetim sahipliği projesi bizim yetim çocuklar için çalıştığımız hayır işleri kapsamındadır. Yetimler Allah’ın bize emanetleridir; onlara uzattığımız yardım elleri ile bu çocukların çok daha iyi koşullarda yaşamalarına destek olabiliriz.

Hz. Peygamberimiz de yetimlere karşı merhametli olmayı, onlara sahip çıkmayı tavsiye etmiştir. Yetim haklarını daima gözeterek, onların haklarını korumalarına yardımcı olmak en büyük sevaplardan biridir.

Yapılan araştırmalara göre ne yazık ki savaş, afet vb. nedenlerle çok sayıda çocuğu ailelerini kaybettikleri için yetim ya da öksüz olarak hayatlarını sürdürmek zorunda kalıyorlar.

Yetim Sahipliği Projesi Nedir?

Yetim çocuklar için derneğimizin Yetim Sahipliği Projesi Müslümanların dayanışma ruhunu bize bir kere daha göstermiştir. Öncelikli amacımız da bu çocuklara daha fazla dikkat edilmesi, onların yaşadıkları zorluklar, acılar konusunda farkındalık yaratmaktır.

Yetimler için Beşir Derneği olarak yaptığımız çalışmalar arasında sağlık, gıda, eğitim, giyim destekleri sağlamak bulunuyor.

Derneğimizin yetim destek projeleri çok kapsamlı olarak yürütülüyor. Örneğin Endonezya Yetimhanesi ve Medresesi için bir yardım kampanyası düzenledik. Bilindiği gibi Endonezya’da 2004 senesinde tsunami felaketi meydana gelmişti. Beşir Derneği bir yetimhane inşa etti ve yapılan bağışlar neticesinde yüzlerce yetime büyük destek sağlandı, onlara sahip çıkıldı.

Somali de en çok yetim çocuk barındıran ülkeler arasındadır. 2011 senesinde çok sayıda insan kuraklık ve kıtlık nedeniyle mağdur oldu, hayatlarını kaybettiler. Derneğimiz Somali’de de bir yetimhane çalışmasını başlattı ve inşa edilen yetimhane sayesinde birçok yetim çocuk eğitim ve barınma ihtiyacını karşıladı.

Gazze de İsrail’in tutumu ve politikası nedeniyle büyük zorluklar çekti, maalesef ki hala da çekiyor. Derneğimiz oradaki bir dernekle işbirliği içine girerek birçok çocuğa el uzattı. Sizin de yardımlarınızla yetimler bu okullarda eğitim alabiliyorlar!

Yetim Sahipliği Bağışları Nasıl Yapılır?

Yetim çocuklar mevcut olan birçok projemize siz de destek sağlayabilirsiniz. Nakit para yardımı, inşaat yapımı için destek, teknik teçhizat yardımları yapabilirsiniz. Yetim sahipliği projemizde aynı zamanda mühendislik desteklerine de ihtiyaç duyulmaktadır.

Bağışlarınızı SMS, banka havalesi, ATM, kredi kartı veya online ödeme seçenekler ile derneğimize ulaştırabilirsiniz. Mazlum çocuklara şefkatle yaklaşmak, onlara yapacağınız yardımlarla hayatlarını daha güzel hale getirmek sizlerin elinde! Ayrıca yetimlere yönelik hamilik projemize de katılabilir, 12 yaşına kadar bir yetimin hamiliğini üstlenebilirsiniz! Yetim Destek Havuzumuza siz de bağışta bulunan, yetim çocuklarımıza sahip çıkalım.