Yetim Bursu

Yetim Bursu

Kimsesiz kalan çocuklara yardım eli uzatan Beşir Derneği, çoğu yardım projesine imza atmakta. Örneğin çocukların eğitim alanında yetersiz kalmasına asla müsaade etmez. Ve bunun için yetim bursu imkanlarını gözler önüne serer. Adı üstünde burs olanakları ile:

  • Çocukların gelecek kaygılarının önüne geçilir.
  • Geleceğe umutla bakmalarına imkan tanınır.
  • Yaşıtları gibi eğitim almalarına özen gösterilir.

Tüm bu imkanlar başta ülkemizde ki çocuklar için sergilenir. Ancak sadece ülkemizden yetimlere dair yardım projelerine imza atılmaz. Beşir Derneği dünyanın çeşitli bölgelerine ulaşım sağlar. Yetim projelerine dair pek çok ülke göz önünde bulundurulur ve bağışlara karşı bu yardım ağı günden güne genişlemeye başlar.

Yetim Eğitim Desteği Nedir?

Yetim bursu adı altında eğitim desteğine yer verilir. Yukarıda belirttiğimiz üzere bu destek sadece ülkemiz sınırları içerisinde gerçekleşmez. Yurtdışından çeşitli bölgelere dair yardım faaliyetleri sürdürülür. Şöyle ki:

-Türkiye: Ülkemizde ikamet eden kimsesiz çocuklara dair hamilik mevcut. İsteyenler bu yönde tercihte bulunabilir ve yetim çocuklara sahip çıkabilir. Eğitimlerinden ziyade tüm temel ihtiyaçlarını karşılayabilir.

-Yurtdışı: Doğal afetlerden dolayı ciddi zararlar gören ülkeler dikkate alınır. İç savaşlara ve sömürgeye maruz kalanlar da öne çıkmıştır. Ve bu ülkelerde yaşayan yetimlere dair yardım faaliyetlerine yer verilmektedir. Mesela Suriye ve Endonezya bunlara örnek verilebilir.

Yetim Eğitim Bağışı Nasıl Yapılır?

Burs imkanlarına dair bağışlar ele alınır. Yetim bursu faaliyetlerinde boy göstermek isteyenlere bağış seçenekleri eşlik eder. Beşir Derneği yetim destek projelerini soluksuz bir şekilde yürütür. Bunun için de hayırsever vatandaşların bağışlarına ihtiyaç duyar. Bağışlara dair:

  • Online sisteme kayıt olarak harekete geçilebilir.
  • Havale – EFT eşliğinde ödemelerinizi sunabilirsiniz.

Tüm bu işlemler için müşteri temsilcilerine bağlanmakta özgürsünüz. Kesintisiz çağrı merkezi ile bağışçılarına yol göstermeyi ihmal etmez. Aksine hızlı bir şekilde bağışları toplar ve sisteme aktarır. Yetim bağışları havuzda birikir ve bunun üzerine projelere imza atılır. Örneğin eğitimden ziyade temel ihtiyaçların giderilmesine dair yardım faaliyetlerinin sürdürülmesine dikkat edilir.

Beşir Derneği Yetim Eğitim İmkanları Nelerdir?

Yetim bursu adı altında eğitim imkanları birer birer sergilenir. Çocukların geleceğine ışık tutmak isteyen hayırseverler burs imkanlarına dahil olabilir. Bunun yanı sıra yapılan küçük bağışlar için eğitimlerine destek olmanız esas alınır.

Mesela kırtasiye masrafları bu yolla karşılanır. Kitapları hazırlanır ve yaşlarına göre temin edilir. Hatta yurtdışında medrese inşalarına dahi yer verilir. Bunlara örnek vermek gerekirse:

  • Endonezya’dan çocuklara ilişkin medrese inşasına geçilmiştir.
  • Somali okul projelerine imza atılmıştır.
  • Yine Gazze’den yaşayan çocuklara okul projeleri eşlik etmekte.

Yani çocukların bulundukları ortamdan uzaklaşması söz konusu değil. Aksine ortamlarının yaşanabilir hale gelmesi esas alınır. Geleceğe umutla bakmaları ve yollarını çizmeleri sağlanır. Yaşıtları gibi eğitim almalarına imkan tanınır. Yaşadıkları zorlu koşulları geride bırakmaları adına tüm yardım faaliyetleri hızlı bir şekilde hayata geçirilir.

Beşir Derneği Diğer Yetim Faaliyetleri Nelerdir?

Medreseler ve okul projeleri baştan sergilenir. Ancak Beşir Derneği sadece bununla sınırlı kalmadığını gösterir. Mesela barınma ihtiyaçlarına dair yetimhane inşasına geçilir. Çocukların güvenli bir ortamda büyümeleri sağlanır. Devamında:

  • Temel gıda ihtiyaçları düzenli bir şekilde karşılanır.
  • Gıda gibi giyim ihtiyaçları da göz önünde bulundurulur.

Mesela bayramlarda yetim sevindirmek büyük sevap. Yapılan bağışlar ile yetimlere bayramlıklar alınır. Bu sayede yüzlerinde ufak bir tebessüm oluşur. Yetim sevindirmek isteyenler giyim projelerine dahil olabilir. Bayramlıkların yanı sırra mevsim şartlarına göre giyim yardımı yapılır. Örneğin kış aylarında bot, mont ve kazaklarının temin edilmesi sağlanır.