Yetim Bağış

Yetim Bağış

Yetim bağış kampanyaları özellikle ülkemizde son derece yaygın. Bunun iki temel nedeni var. İlki yüce dinimizin emirleri. Birçok ayet, hadis içinde yetimlere nasıl davranılacağı belirtilmiştir. Diğeri ise Türk kültürünün yetimlere olarak bakış açısı. Çünkü atalarımızdan bir miras olan yetimleri koruma ve kollama gibi bir görevimiz her daim var. Buradan hareketle Beşir Derneği çatısı altında yetimleri sevindiren projelere dahil olmak, onların en temel ihtiyaçlarını karşılamak bizim için büyük bir sorumluluk demektir.

Yetimlere Yardım Etmek Neden Önemlidir?

Yetimlere bağış yapmak, dinin bir gereği olarak dikkat çekmekte. Dünyada hiçbir dinde yetimlere bu kadar özel ilgi söz konusu değil. Sırf bundan dolayı bile İslamiyet ne kadar yüce bir inanç olduğunu göstermekte. Hadislerde, ayetlerde açık olarak babasız çocukların sevilmesi gerektiği belirtilmiş. Bunun yanı sıra onların korunması yine bir emir. Yetimlere kötü davranan kişilere özellikle kıyamet günü geldiği vakit çok tolerans gösterilmeyeceği de dinimizin metinlerinde var.

Yetimlere yapılacak olan bağış sayesinde her şeyden önce onların yalnızlık duygusundan kurtulmasını sağlamak mümkün. Çünkü babası olmayan çocuklar gariban olmalarının yanı sıra aynı zamanda bu hayatta tek başlarına kalmışlardır. Onların birden çok masrafı ve ihtiyacı var. Bunların tümünü karşılayarak, daha müeffeh bir haya sürmelerini sağlamak mümkündür. Bu şekilde yetimlerin kötü yollara sapmalarının önüne geçilir. Aynı zamanda yetimlerin İslam dinine göre gerçek bir Müslüman gibi yetiştirilmeleri de önemlidir. Yetim bağış organizasyonları konusunda ülkemizde Beşir Derneği son derece başarılı işlere imza atmasıyla dikkat çekmekte.

Beşir Derneği Yetimhane Projeleri Nelerdir?

Yetim bağış konusunda Beşir Derneği tam anlamıyla fark yaratmakta. Bu konuda sadece Türkiye içinde ikamet eden yetimlere değil, dünyanın geri kalanındaki Müslüman yetimlere de destek sağlanıyor. Bunun birden çok örneği söz konusu. Kalacak yer konusunda sıkıntı çeken babasız kalmış olan çocuklar var. Örneğin Endonezya bunların başında gelmekte. Tsunami dolayısıyla ölen insanların çocuklarına dernek çok kısa bir süre içinde sahip çıktı. Onların, sorunsuz bir biçimde yaşayabilmeleri için büyük bir yetimhane inşa etti. Her türlü ihtiyaçları ilgili yerde karşılanıyor. Bunun yanı sıra aynı yere yapılmış olan bir Medrese de var. İşte bu sayede Allah'ın emirlerine uygun bir biçimde hareket edilmiş oluyor.

Beşir Derneği yetim bağışları sayesinde Somali'de inşa edilmiş ve çok büyük olan bir yetimhane daha var. Burası sadece barınma amacıyla yapılmış değil. Aynı zamanda farklı derecelere sahip olan okullar da var. Sportif faaliyetlerinden yetimlerin geri kalmasını engellemek amacıyla spor salonları inşa edilmiş durumda. İsrail zulmü nedeniyle çok uzun yıllardan beri inim inim inleyen Filistinli kardeşlerimiz unutulmuş değil. Yerel yöneticilerin de yardımları sayesinde buraya bir okul yapılmış durumda.

Beşir Derneği Maliklik Projesi Nedir?

Yetim bağış projeleri sadece bununlar sınırlı değil. Maliklik gibi sorumluluk isteyen ve yetimlerin türlü ihtiyaçlarını karşılayan daha farklı bir organizasyon daha var. Bebeklikten çocukluğa kadar bir yetimin sesi olabilir, ona her ay düzenli bir biçimde para yollayabilirsiniz. Aynı zamanda bayram günlerinde yetimlerin her daim en yeni giysilerle bu özel günü karşılaması için de bağış yapabilirsiniz. Bunun gibi farklı birçok işe imza atma konusunda son derece iyi olan dernek, Allah rızası adına ve tek bir ticari kaygı olmadan bunları yapmakta. Her daim paranın gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması söz konusu. Bunun için siz de hemen bu projelerin içinde yerinizi alın. Site üstünden para yollayın.