Yemen’deki İnsanlara Yardım

Yemen’deki İnsanlara Yardım

Yemen’de 2014 yılında darbe girişimi olduktan sonra başlayan iç savaş ile başkent Sana ele geçirilmiş ve Husi’ler tarafından tüm ülke kontrol altına alınmaya çalışılmıştı. Bu şekilde bir iç savaş başladı ve bu iç savaş yemen halkını oldukça kötü bir şekilde etkiledi. Yemen’deki insanlara yardım etmek isteyenler, Beşir Derneği aracılığı ile yardımda bulunabilir.

Ne yazık ki bu iç savaş ve ülkede yaşayan insanların mağduriyeti dünya çapında çok çabuk unutuldu. Diğer ülkeler tarafından unutulsa da burada yaşayan insanlar oldukça büyük sıkıntılar çekti. Yemen halkı içinden yüz binden fazla insan hayatını kaybetti. Ayrıca hayatta kalanların da büyük bir bölümü açlık ve sefalet içinde, yokluk içerisinde hayatta kalmaya çalışmaktadırlar. Halen yüz binlerce insan açlık yüzünden ölümle pençeleşmektedirler. Yemen’deki insanlara yardım ile yemende yaşayan yüz binlerce insanın hayatını biraz olsun kolaylaştırabilirsiniz.

Yemende halen devam eden iç savaş sebebi ile oldukça büyük bir kriz durumu oluşmuştur. Bu durum son yüzyılın en büyük insanlık dramı olarak nitelendirilmiş ve Birleşmiş Milletler tarafından son yüzyılda yaşanmış en büyük insanlık felaketi olarak adlandırılmıştır. Yemen’de iç savaş halen devam etmektedir ve ülke nüfusunun yarısından epey fazlası halen daha insani yardıma muhtaç durumdadırlar. Bu durumda korunmaya ve yardıma muhtaç olan insan sayısı 22 milyondan fazladır. Yemen’deki insanlara yardım etmek bu yüzden çok önemli ve elzemdir.

Yemen’in hemen hemen tüm bölgelerinde yaşayan insanların nerede ise hepsi açlık sıkıntısı yaşamaktadır. Buna bağlı olarak 85 binden fazla çocuk açlıktan ve açlığa bağlı olarak yetersiz beslenmekten dolayı hayatını kaybetmektedir. Sağlıksız yaşam şartlarından, yetersiz beslenmekten dolayı birçok hastalık başlamış ve böylece ölümler de çok fazla olmaktadır.

Yemen’de temiz içme suyuna ulaşılamaması sebebi ile hem temiz su içilemiyor, hem de yeterli temizlik koşulları sağlanamadığı için başta kolera gibi hastalıklar olmak üzere salgın hastalıklar her gün biraz daha fazla görülmektedir. Yemen’de ilaç ve tıbbi malzeme de eksik olmasından dolayı bu salgın hastalık vakalarının önüne de geçilememektedir. Beşir Derneği olarak Yemen’deki insanlara yardım etmek için sizlerin bağışları sayesinde var gücümüzle çalışıyoruz. Yemen’deki insanlar hem açlık hem hastalık hem de ölümün pençesinde yaşamaya çalışmaktadırlar.

Beşir Derneği olarak Yemen’deki insanlara yardım etmek için İyilik Her Yerde kampanyasını başlattık ve acil bir şekilde yardım toplayarak buradaki yardıma muhtaç insanların imdadına koşmaya çalışıyoruz. İyilik Her Yerde acil yardım kampanyası ile Yemen’deki kardeşlerimiz için bağışçılarımız sayesinde giyecek, yiyecek, ayakkabı, yakacak gibi yardımları toplamaktayız. İçme suyu, ilaç, temizlik malzemeleri, bebek malzemeleri ve barınma gibi ihtiyaçlar bağışçılarımız sayesinde Beşir Derneği tarafından Yemen’deki ihtiyaç sahiplerine en acil şekilde ulaştırılmaktadır.

İnsani yardım yapmak amaçlı gidilen birçok ülkede salgın hastalıklar, can güvenliği gibi sebeplerden dolayı sivil toplum gönüllülerinin hayatı tehlike altında olmaktadır. Beşir Derneği ekipleri ise tamamen gönüllü olarak bu yerlerdeki insanlara yardım etmek için tüm riskleri göze alarak gitmektedirler. Yemen’deki insanlara yardım etmek için Beşir Derneği ekipleri kendi hayatlarını riske atarak ve olabilecek her şeyi göze alarak yardıma koşmaktadırlar.

Beşir Derneği olarak Yemen’deki insanlara yardım etmek için birçok alanda organizasyon yapmış bulunmaktayız. Yemende aylık olarak gıda kumanyaları dağıtmaktayız. Derneğimize bağışlanan kurbanların da bir kısmı Yemen’de kesiliyor ve buradaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır. Ramazan ayında da Beşir derneğine yapılan bağışlar sayesinde Derneğimiz tarafından Yemen’deki insanlara yardım amacı ile ramazan erzakları dağıtılmakta, aynı zamanda iftar sofraları hazırlanmakta ve bağışlanan fitreler de muhtaç insanlara dağıtılmaktadır.