Yardım Derneklerine Fitre Verilir?

Yardım Derneklerine Fitre Verilir?

Fitre, verileceği insanlar bakımından tüm koşullarda zekâtın bir benzeridir. Mübarek Ayet-i kerimede ise şöyle buyurulmuştur.

‘Sadakalar (zekât gelirleri) ancak şunlar içindir: Yoksullar, düşkünler, sadakaların toplanmasında görevli olanlar, kalpleri kazanılacak olanlar, âzat edilecek köleler, borçlular, Allah yolunda (çalışanlar) ve yolda kalmışlar. İşte Allah’ın kesin buyruğu budur. Allah bilmekte ve hikmetle yönetmektedir.’

 Bir başka adı ile Fıtır sadakası olan Fitre, verildiği zaman var olan malımıza ve paramıza bolluk ve bereket getirip aynı zamanda rızkımızı arttırmaktadır. Yardım Derneklerine Fitre Verilir mi; ulaşamadığınız, ihtiyacı olan kimselerin hakkını gözeten Beşir Derneği ve diğer yardım derneklerine Fitre vermek, yoksulların ihtiyacını giderip onları sevindirmek Ramazan Bayramı ile birlikte bir vesiledir ve verilebilir. Ramazan Bayramı zamanı kendi ihtiyaçlarının dışında ihtiyacı olan yoksul kimselere yardım etmeye dinimiz gereği yükümlülüğümüz bulunmaktadır. Her Müslüman’ın ayet ve hadislerde en net biçimde emir olduğu gibi zekat ve fitre vermesi farzdır.

Fitre Verilemeyecek Kişiler Kimlerdir?

Fitre almak için şartlara uygun olsa bile; Kendi çocuklarımıza, kızımıza, oğlumuza, eşimize, anneannelerimize, babaannelerimize, anne, babamıza ve yukarıda sayılı aile büyüklerimiz ya da küçüklerimizden doğan herhangi birine fitre vermemiz dinimizce uygun görülmemiştir. Bu nedenle yardımlarınızı Beşir Derneği aracılığı ile yapıp daha fazla yoksul ailenin yüzünü güldürüp, hayatlarına katkıda bulunabilirsiniz.

Ülkemizde çocuğu olup yardıma muhtaç olan aile sayısı 185 bin 766 kişidir ve bugüne kadar ulaşabildiğimiz herkese yardım etmenin Müslümanlık için önemini anlayıp kavramış bir topluluk olarak hizmet vermeye devam ediyoruz. Çoğu yardıma muhtaç ailenin ihtiyacı Beşir Derneği aracılığıyla Fitre vermek isteyen aileler tarafından karşılanmaktadır.

Fitre Ne Zaman Verilir?

Hanefi mezhebine göre Ramazan Bayramının ilk gününden itibaren, Maddi sıkıntısı olmayan Müslümanların Allah Rızası için Fitre vermesi dinimizce vacip olunur. Malın en az 40/1 i kadar zekat yılda bir kez verilmelidir ve üst sınır açısından hiçbir kısıtlama yoktur. Sizde Beşir Derneği ile daha fazla yoksul insanın gönlüne dokunmak, yoksul ve muhtaç ailelerin ihtiyaçlarını karşılamak, dini vazifelerinizden birini yerine getirmek için bizimle irtibata geçebilir ya da ana sayfada bulunan ‘Bağış Yap’ butonu ile Fitrenizi verebilirsiniz.

Fitre Nasıl Hesaplanır?

Malın 40/1’i için Allah dostlarından Şibli’ye sordular;

-Zekat verilmesi gereken miktar ne kadardır?

Şibri yanıtladı;

-İki yüz dirhem için beş dirhem. ( Malın 40/1’i bu şekilde hesaplanır.)

  1. Ziynet eşyası, koyun ve keçi 40/1 üzerinden hesaplanır.
  2. Büyükbaş havyanlar için bu rakam 30/1’dir.
  3. Tarım ticareti yapanlar 10/1, su ve para harcayarak tarım yapılıyorsa 20/1’dir.

Sizde, kendini ‘Beşir Derneği’ gibi Allah yolunda muhtaçlara hizmet etmeye adamış bir yardım kuruluşu ile fitrelerinizi ve bağışlarınızı en güvenilir ve hızlı yoldan yapabilirsiniz.

Fitre aynı zamanda ‘çoğalmak, bereket, bolluk, fazlalık’ anlamına da gelmektedir ve rızkın çoğalması açısından oldukça önemlidir.

Kimler Fitre Veremez?

Borçlu olup kendisi yardıma muhtaç, malı olmayan, yaşı kemale ermemiş kişilerin Fitre vermesi vacip değildir.

Yardım Derneklerine Fitre Verilir mi; Zekat vermek üzerinden çok fazla gün geçmeden ve verilecek meblağ bekletilmeden biran evvel verilmesi en hayırlı olandır. Bu yüzden Beşir Derneği olarak dünyamızı etkisi alan Covid-19 gibi sıkıntılı bir süreçte ihtiyacı olanların hakkını teslim edebilmek ve fakirlerin yüzünü güldürebilmek için bütün özverimizle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Aldığımız her nefes bize kısıtlı süre içinde verilmiştir bu yüzden yarını beklemeden muhtaç olan herkesin yardımına koşmak için hazırız, bu yardımları hep beraber yaparak bir aile olabiliriz.