Uğur Süleyman Söylemez

Uğur Süleyman Söylemez

Uğur Süleyman Söylemez ismi Mavi Marmara ile özdeşleşmiş durumdadır. Mavi Marmara olayında yara alan Söylemez, hakkın rahmetine kavuşmuştur. Bu noktada İsrail’in ne derece acımasız ve sivil/asker ayrımı yapmaksızın müdahalelerde bulunulduğu da bu şekilde bir kere daha kendini göstermektedir. Mavi Marmara olayı sonrasında iki ülke arasında diplomatik manada gerginlikler de hat safhaya ulaşmıştır. İçinde yardım amacı ile o gemiye binmiş olan sivillerin bulunduğu bu gemi artık bir sembol haline gelmiştir. Gazze’ye yardım götürmek adına yola çıkan ekiplere bu derece acımasız biçimde saldıran ekiplerin Gazze’deki sivil halka karşı nasıl bir tutum takındığı da net şekilde anlaşılıyor.

Mavi Marmara Olayı Detayları Nelerdir?

Uğur Süleyman Söylemez Mavi Marmara’da önce gazi olmuş sonrasında ise durumu kötüleşmiş ve hakkın rahmetine kavuşmuştur. Bu olayın meydana gelmesine sebebiyet veren saldırı ile alakalı dikkat çeken unsurlar;

  • 31 Mayıs 2010 tarihinde meydana gelen Mavi Marmara olayı hala hafızalarda tazeliğini koruyor.
  • Gazze’nin abluka altında olması sebebi ile burada yer alan halkın temel ihtiyaçlarına dahi ulaşamayacak durumda olması sebebiyle bir yardım gemisi yola çıkmıştır.
  • İsrail filolarının bu durumu haber almasının hemen sonrasında filolar tarafından saldırı gerçekleşmiştir. Bu noktada altı çizilmesi gereken husus gönderilen geminin sivil ve korunmasız bir gemi olmasıdır. Herhangi bir silah ya da tehdit unsuru içerebilecek tek bir durumun dahi söz konusu olmadığı belirtilmelidir.
  • Bu derece savunmasız olan bir girişimin dahi tahammül görmeyerek bastırılmaya çalışılması tutum hakkında daha net şekilde bilgi veriyor.
  • Yapılan saldırı sadece müstakil bir askeri grup tarafından uygulanmamıştır. Bunun tam tersine gemiye hem havadan hem de karadan çıkartma yapılmıştır.

Durumun özetine bakıldığı zaman İsrail’in uyguladığı politikanın ne derece insani tutumdan uzak olduğunu siz de bir kere daha görebilirsiniz. Bu yaşanan olay İsrail’in acımasız politikasının sadece bir kanadıdır. Bunun gibi daha birçok ailenin canını yakan ve masum insanların da günahına giren bir politika benimsenmiştir. Bu politikaya karşı insani yönü güçlü olan ve ümmetine yardım etmek isteyen kişilerin Gazze için çaba sarf etmeye devam ettiği de görülmektedir.

İsrail ile İlişkiler

Uğur Süleyman Söylemez’in de şehitlik mertebesine erişmiş olduğu bu olay ile beraber İsrail ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkiler son bulmuştur. Bu ilişkilerin yeniden normal bir hal alması için Türkiye’nin bazı koşulları bulunmaktadır;

  • Türkiye’nin ilk isteği Gazze’de yapılan İsrail ablukasının ortadan kaldırılmasıdır. Senelerdir uygulanan bu ablukanın birçok sivilin ölümüne birçoğunun da insani olmayan standartlarda hayatlarına devam etmelerine neden olmuştur.
  • Türkiye’nin diğer koşulu da bu saldırıda yaralanan ya da hayatını kaybeden kişilerin ailelerine tazminat verilmesi ve onlardan özür dilenmesidir. Bu koşul yerine getirilmiştir.

Bu koşullardan ilk ikisi gerektiği gibi yerini bulmuş olsa da son kalan şartın yerine getirilmediği ve Gazze ablukasının hala devam ettiği de dile getirilmelidir.

Uğur Süleyman Söylemez’in Ailesi

Uğur Süleyman Söylemez’in oğlu Ahmet Emin Söylemez politika alanında babasının yolundan ilerlemeye ve kendini göstermeye devam ediyor. 1988 yılında doğan Ahmet Emin Söylemez bir kız bir de erkek evlat sahibidir. Oğlunun adında babasının yaşaması için ona Uğur Süleyman ismini koymuştur. Bu ailenin hala hem haberlerin hem de sosyal medyanın gündemine gelecek birçok olay ile karşılaştığının da yarıca belirtilmesi gerekiyor. Mavi Marmara olayının üzücü boyutu gözden kaçırılmadan ailelerin ne yaşadığı dikkate alınarak yorumlar yapılmalıdır.