Uganda Su Kuyusu Maliyeti

Uganda Su Kuyusu Maliyeti

Tüm Müslümanlar, yüce dinimize göre kardeştir. Onlar arasında yardımlaşmanın olması şarttır. Gerek ayetlerde gerekse hadislerde bu durum çok açık bir biçimde ifade edilmiştir. Dünyanın en sıcak bölgelerinden birisi olan Uganda sınırları içinde çok sayıda Mümin kardeşimiz yaşıyor. Uganda da su kuyusu maliyeti çok yüksek değil. Zorda kalmış olan Müslümanlara ulaşmak için kurulan Beşir Derneği, bu konuda aracı olarak hayrınızın gerçekleşmesini sağlıyor.

Uganda Su Kuyusu Projesi Nedir?

Uganda su kuyusu projesi, Beşir Derneği tarafından organize ediliyor. Bu ülke, Afrika kıtası içinde yer almakta. Nüfusunun çok büyük bir kısmı Müslümanlardan oluşmaktadır. Birden çok sorunla boğuşan ülkede, özellikle suya erişim noktasında ciddi sıkıntılar vardır. Bunu çözebilmek adına Beşir Derneği aracılığıyla su kuyusu açtırılabilmektedir. Gerekli olan her türlü altyapı, gerçekleştirilecek olan maddi destek sayesinde sağlanmaktadır. Sizler de buna katkı sağlayabilir ve böylelikle mazlumların su hususunda çekmiş olduğu çok büyük sıkıntılara bir son verebilirsiniz.

Su Kuyusu Neden Önemli?

Uganda da su kuyusu maliyeti bir çok koşula göre değişmektedir. Su kuyusu, insanların yaşamının devam edebilmesi için son derece önemli. Afrika, yapı olarak çok büyük su havzalarına sahip değil. Özellikle temiz ve içilebilir su bakımından fakir bir ülkedir. Ancak yerin altında bulunan kaynaklardan faydalanmak mümkün. Bu da belli bir maliyet demektir. Hem çocukların hem de yetişkinlerin yaşamları için suyun kuyu üstünden çıkarılması şart. Bundan dolayı proje içinde yer almak, dini anlamda hayır demek. Bu şekilde birçok yaşamı kurtarmak mümkündür.

Su Kuyusu Açma İşlemleri Nasıldır?

Uganda da su kuyusu maliyeti değişmekte. Buna göre ilk olarak yerel yetkililerin bu konuda bir talep oluşturması lazım. Yani su kuyusu konusunda bir istek olmak zorundadır. Bunun hemen ardından durum tespitine geçilir. Bölgedeki nüfus özellikleri, yaşayan kişi sayısı dikkate alınır. Hemen ardından projenin maliyetine geçilir. Dolar üstünden bir masraf çıkar. Böylelikle ulaşılması gereken rakam artık tam anlamı ile nettir. Amaç ise bunun toplanmasıdır. Bu noktada bağış yapmak gerekir. En az 1 TL de olsa hayırda bulunmak mümkündür. Bunun önünde hiçbir engel söz konusu değildir.

Su Kuyusunun Maliyeti Ne Kadar?

Uganda da su kuyusu maliyeti ülkenin her yerinde aynı değildir. Özellikle suyun yerin ne kadar altında olduğuna göre farklılık gösteriyor. Derin sondaj gerektirmeyen su kaynakları genellikle çok masraflı olmuyor. Eğer su kaynağı metrelerce aşağıda ise bundan dolayı maliyetin artması gibi bir durum karşımıza çıkmaktadır. Zaman zaman şartlardan dolayı bir su kuyusunun maliyeti 10000 dolar gibi bir rakamı bulabiliyor. En az 3500 dolar ödeyen bağışçıların isimleri ya da seçmiş oldukları bir ad, su kuyusuna veriliyor. 8 aylık bir süre zarfından su kuyularının tamamlanması söz konusu. Böylelikle amaç hasıl olmaktadır. Bazı dönemlerde ise çeşme yapmak daha mantıklı olduğu için gerçekleştirilmiş olan bağışlar bunun için harcanmakta. Paranın arta kalan kısmı ise kuyu ya da çeşmenin bakımlarının yapılabilmesi adına bir havuz içinde toplanıyor. Beşir Derneği su kuyusu projesi sayesinde gerçekleştirilen bağışların hiçbir şekilde boşa gitmesi gibi bir durum söz konusu değil.

Su Kuyusu Çeşitleri Neler?

Beşir Derneği Uganda su kuyusu projesi içinde birden fazla su kuyusu çeşidi mevcut. Bunun nedeni ise bölgenin sahip olduğu coğrafya ile alakalı. Tulumbalı bunların başında gelmekte. Aynı zamanda güneş enerjili ya da makaralı olanlar da mevcut.