Suriye Raporu 2015

Suriye Raporu 2015

Suriye raporu 2015 senesinde son derece ayrıntılı bir şekilde düzenlendi. 2011 senesinde barışçı protestolarla başlayan gösterilere Esed Rejiminin son derece sert bir biçimde müdahale etmesinden sonra olaylar bir savaşa dönüşmüştü. Aradan geçen onca seneye rağmen henüz bir sona gelinmiş değil. Bu rapor içinde, yerlerinden ve yurtlarından edilen Müslümanlarla orada kalan ve durumu kötü olan Müminlerin durumu ayrıntılı bir biçimde ifade edilmekte.

Suriye Raporunun Ayrıntıları Neler?

Suriye 2015 yılı raporu çerçevesinde şu ayrıntılar dikkat çekmekte;

 • Buna göre 2011 senesinde başlamış olan savaşta tam yarım milyon insan hayatını kaybetti. Bölge halkı bundan çok olumsuz bir biçimde etkilendi.
 • Bunun yanı sıra ülke içinde demografik yapı değişti ve tam anlamıyla alt üst oldu.
 • Buradan tam 7 milyon kişi dünyanın çok farklı yerlerine göç etti.
 • Özellikle komşu ülke olduğumuz için en fazla Suriyeli sığınmacıya Türkiye olarak ev sahipliği yapmaktayız.
 • Savaş boyunca, dünyanın çok farklı yerlerinden gelmiş olan egemen güçler ne yazık ki hiçbir zaman sivil ayrımı yapmadan ve hedefe gözetmeden bombaladılar.
 • Suriye raporu 2015 yılı istatistikleri içinde dikkat çeken bir diğer nokta ise bölgede kimyasal silah kullanımının çok yaygın olduğudur.
 • İşte bunların tümü rapor içinde ayrıntılı bir biçimde yer almakta.

Suriye'de Son Durum Nasıl?

Suriye'de son durum ise ne yazık ki halen içler acısı. Türkiye olarak üzerimize düşen görevi fazlasıyla yerine getirmemize rağmen başta rejim ve Rusya olmak üzere birçok silahlı güç halen sivil insan katliamına devam etmekte. Her ne kadar ülkenin büyük bölümünde savaş sona ermiş olsa da, İdlip içinde halen çatışmalar söz konusu. Sık bir biçimde Rus uçaklarının bombardımanı sürüyor. Bu yüzden başta çocuklar olmak üzere birçok sivil hayatını kaybetmekte. Türkiye ise hem ordusu hem de sivil toplum kuruluşları ile bu insanlık dramının önüne geçebilmek için büyük bir çaba sarf etmekte özellikle İdlip ve çerçevesinde varlığımızı arttırarak, kardeşlerimizin daha fazla acı çekmesini engellemeye çalışıyoruz.

Beşir Derneği Suriye Yardımları Neler?

Suriye raporu 2015 üzerinden de anlaşılacağı üzere yardıma muhtaç olan halen milyonlarca insan burada yaşamakta. Beşir Derneği bu insanlık trajedisine sessiz kalmamakta. Birden fazla yardım kampanyası düzenliyor ve bunlar şöyle;

 • Burada kurulmuş olan birçok farklı kamp var. Muhacir kardeşlerimizin ihtiyaçları söz konusu. Bunların karşılanması adına gıda yardımları çok hızlı bir biçimde devam etmekte. Temizlik seti, ev araç ve gereçleri, temel insani malzemeler ve fazlasının dağıtımı söz konusu.
 • Vekaleten kurban kesimleri de mevcut.
 • Bunun yanı sıra özellikle savaş ortamında eğitim alma konusunda sıkıntı çeken çocuklar için farklı faaliyetler devam ediyor.
 • Cerablus, Azez ve İdlip gibi kentlerde ise açılmış olan sosyal marketler var. İhtiyaç sahipleri tek bir kuruş ödemeden buralara gelerek diledikleri gibi alışverişlerini yapıyorlar.
 • Günlük bir biçimde çıkan sıcak yemekler sayesinde bölgedeki binlerce kişinin karnının doyması yine Beşir Derneği tarafından sağlanmakta.
 • Aynı zamanda ekmek fırınları da bölgede faaliyet gösteriyor.

Beşir Derneği Suriye Yardımlarına Katkı Nasıl Sağlanır?

Suriye raporuna göre dramın devam ettiği bu ülkedeki insanlara katkı sağlamak son derece kolay. Bunun yolu ise Beşir Derneği'nden geçmekte. Kısa mesaj yollayarak, banka üstünden havale gerçekleştirerek, kredi kartından çekim yaparak ya da temsilcilikler sayesinde gönlünüzden kopan parayı hemen buraya yollamanız mümkün ve hızlı.