Suriye Evleri

Suriye Evleri

Suriye, son derece yıkıcı bir iç savaşa ne yazık ki 2011 yılından beri ev sahipliği yapmakta. Bundan dolayı birçok Müslüman hayatını kaybetti. Kalanların bir kısmı başta Türkiye olmak üzere farklı yerlere göç ettiler. Halen ülkede acı çeken, evi olmayan, barınacak yer bulamayan, Rus ve Suriye rejim güçlerinin bombardımanı altında inleyen milyonlarca kardeşimiz var. Onların bu sesine kulak vererek, Beşir Derneği tarafından başlatılmış olan Suriye evleri projesine destek olabilirsiniz.

Suriye'de Neler Oluyor?

Suriye'de savaş devam ediyor. 2011 senesinde çok hızlı bir biçimde paylaşan ve kısa sürede ülkenin farklı birçok yerine yayılan bu çatışma durumu, başta ABD ve Rusya olmak üzere egemen bazı güçlerin müdahalesinden sonra daha da karmaşık bir hal almıştı. Bölgede yaşayan milyonlarca kişi, bu savaş nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kaldılar. Bunun rakamlara yansımış olan hali ise tam 7 milyon. Ölü sayısı ise ne yazı ki 5 milyon şeklinde istatistiklere geçmiş durumda. İşte tüm bu korkutucu sayıların ardından şu an için savaş ve çatışma ortamı İdlip kentine sıkışmış durumda. Suriyelilere yardım için yola çıkmış olan Beşir Derneği, bölgeye inşa ettiği evler sayesinde mazlumlara barınacak bir alan açıyor.

Suriye Evleri Projesi Nedir?

Suriye evleri projesi Beşir Derneği tarafından bundan uzun bir süre önce başlatıldı. Evin ayrıntıları ise şöyle;

 • Dernek bu proje sayesinde tam 7500 kişinin barınmasını sağlama amacında.
 • Buna göre bölgenin şartlarıyla tam bir uyum gösteren ve briket adındaki yapı malzemesi kullanılıyor.
 • Bu projenin kaplamış olduğu alan ise 4 bin metrekare.
 • İçinde sadece evler yok.
 • Aynı zamanda burada yaşayacak olan Müslümanların ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına sağlık ocağı, cami, çocuk parkı da inşa ediliyor.
 • Her bir ev 40 metrekareden oluşmakta.
 • Suriye evleri projesi çerçevesinde bu yapıların içinde 2 tane oda yer alacak.
 • Bunun yanı sıra oldukça kullanışlı olan bir mutfak da mevcut.
 • Hem banyo hem de WC söz konusu.
 • Bölge genellikle çok sıcak bir iklime sahip olmasından dolayı avlusuz ev olmayacak. Bunlar da proje çerçevesinde inşa edilecek.
 • Su tankı tesisatı sayesinde evlerin su ihtiyacının karşılanması amaçlanıyor.
 • Ayrıca başarılı bir kanalizasyon sistemi söz konusu.
 • Tüm bunların yanı sıra PVC kapı ve pencereler ile gerek tavan gerekse zemin betondan inşa edilmekte.

Suriye evleri sayesinde aileler çok rahat bir biçimde ilgili yerde ikamet edebilecekler. Gerek yaz gerekse kış aylarında yaşmaya elverişli olan bu projenin çok hızlı bir biçimde sona ermesi için sizlerin de desteğine her daim ihtiyaç duyuluyor.

Suriye Evleri Projesine Katılım Nasıl Olur?

Suriye evleri projesine katılım hem hızlı hem de sorunsuz bir biçimde sağlanabilir. Bir evin maliyeti sadece 6 bin TL. Dileyen kişiler hemen bu meblağı ödeyerek bir ailenin barınma sorununu en kısa süre içinde çözebilirler. Derneğin bir limit ve meblağ zorlaması söz konusu olmadığı için 1 TL'lik rakam üstünden de katılım son derece kolaydır. Kısa mesaj ile İDLİB yazarak da katılımı sağlayabilirsiniz. Bunun için belirlenmiş olan numaralar 4042, 4032 ve 4012 şeklinde.

Beşir Derneği'nin Diğer Suriye Kampanyaları Neler?

Beşir Derneği Suriye kampanyaları sadece bununla sınırlı değil. Aynı zamanda dernek, bölgede çok aktif bir biçimde gıda kutularının dağıtımını sağlıyor. Eğitim, sağlık ve barınma yardımlarının yanı sıra kurban kesim organizasyonları da düzenlenmekte.