Su Kuyusu Projesinin Amacı Nedir?

Su Kuyusu Projesinin Amacı Nedir?

Su kuyusu projesinin amacı nedir? diye merak edenler için bilinmesi gerekenler arasında suyun bir insan için en değerli yaşam kaynağı olduğu ve imkanı olmayan mazlum halka yardım ederek ulaştırılması gerektiği bilinmelidir.

Neden Su Kuyusu Projesi?

Su kuyusu projesinin amacı nedir? Yeryüzünde yaşayan her insanın ve her canlının en değerli yaşam kaynağı şüphesiz ki sudur. Her yıl Afrika’nın birçok bölgesinde binlerce kişi susuzluk veya kirşli su kaynakları nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Temiz su bulamayan mazlum insanlara yardım etmek amacı ile başlatılan su kuyusu projesi ile hayatın en temek ihtiyacı olan suya ulaşmaları için yardım sağlanmaktadır. Binlerce insanın umut kaynağı olacak bu kuyular onların hayatlarını devam ettirebilmelerini sağlıyor.

Su Kuyuları Nerede Açılıyor?

Ülkemizde bulunan bazı sivil toplum kuruluşları su imkanı çok kısıtlı olan, ekonomik anlamda geri kalmış ülkelere yardım amaçlı su kuyusu projeleri başlatmıştır. Bu dernekler arasında bulunan Beşir Derneği 15 Temmuz şehitlerimizin anısına onların adını yaşatarak su ihtiyacı olan bölgelerde belirli bir program dahilinde su kuyusu projesi başlatmıştır. Özellikle Afganistan, Pakistan, Arakan, Nijerya, Sudan, Somali, Kamerun, Tanzanya gibi mazlum coğrafyalarda açılan su kuyuları ile su ihtiyacı çok büyük olan ülkelere yardım edilerek 120 şehidimizin adları da yaşatılacaktır. 15 Temmuz şehitleri anısına kalıcı eserler inşa ederek sadaka-i cariye olacak bir hayrat hayata geçiriliyor.

Su Kuyusu Maliyeti Ne Kadar?

Su kuyusu projesinin amacı kuraklığın ve fakirliğin en çok yaşandığı ülkelerde yaşam mücadelesi veren mazlum insanlara yardım etmektir. T emiz içme suyu bulmak için başlatılan bu proje ile insanların yaşadıkları yerlerde temiz içme suyuna kavuşmaları amaçlanmaktadır. Bir su kuyusunun maliyeti nerede açılacağı, suyun kaç metre derinlikten çıkacağı, coğrafi bölgenin hangi ekonomik koşullar içerisinde bulunduğu gibi birçok neden bağlı olarak değişmektedir. Bu sayılan sebeplerden dolayı net bir fiyatın belirlenemediği su kuyusu projesinde toplanan bağışlarla başlatılan çalışmalarda ilk önce aciliyeti olan bölgelerde su arama işlemleri uygulanmaya başlanıyor. Yaklaşık 3000 ila 10000 USD arasında bir maliyeti olan su kuyusu açma projeleri bazı durumlarda kuyu yerine çeşme olarak ta değiştirilebiliyor. Bu amaçla toplanan bağışlardan bir kısmı açılan bu kuyuların bakım ve onarımı içinde kullanılmaktadır. Afrika ülkelerinde birçok ülkede yaşanan susuzluk için başlatılan su kuyusu projesinin amacı buralarda yaşayan halkın temiz içme suyuna kavuşmasıdır. Fakat birçok Afrika ülkesinde yeterli donanım olmadığı için kuyuların maliyetleri birbirinden çok farklı olmaktadır.

Su Kuyularının Gerekliliği ve Bağışlar Gerekli Mi?

Su miktarı çok az veya hiç olmayan, temiz su kaynaklarına ulaşımın yeterli teknik donanımın olmaması sebebi ile ulaşılamaması gibi sebeplerle dünyada her yıl özellikle çocuklar başta olmak üzere binlerce kişi hayatını kaybetmektedir. Su kuyusu projesinin amacı ise buralarda yaşayan insanlara içilebilir temiz su kaynakları bulmaktır. Fakirliğin ve kuraklığın içinde yaşam savaşı veren bu insanlara yardım etmek insanı ve vicdani bir sorumluluktur. Bu amaçla yardım etmek isteyen vicdan sahibi kişilerin bu çalışmaların yürütülmesinin devamı için 1 TL bile olsa bağışta bulunmaları çok önemlidir. Ticari bir faaliyet olmayan bu sosyal sorumluluk projelerinde su kuyusunun maliyetini karşılayan bağışçıların isimleri açılan kuyulara verilebilmektedir. Birleştirilen projelerde ise açılan kuyuya birden fazla bağışçının adı da verilebilmektedir. Sizin için belki çok küçük bir yardım dünyanın bir yerlerinde yaşayan birçok kişinin hayatını kurtarmaya yetecek bir miktar olabilir.