Su Kuyusu Bedeli

Su Kuyusu Bedeli

Dünya üzerinde yaşayan insanların çok büyük bir kısmı maalesef içilebilir nitelikteki temiz sulardan ne yazık ki içemiyor. Bu insan sayısı 750 milyon kişi sınırındadır. En basit tabirle dünyada her 10 kişiden 1’i temiz içme suyuna maalesef ulaşamıyor. Her geçtiğimiz yıl kirli suları içmeleri nedeni ile meydana gelen salgın hastalıklar yüzünden 10 milyondan fazla çocuk hayatını kaybetmektedir. İçilebilir suyun olmadığı bölgelerde yaşayan insanlar, sadece kirli de olsa su alabilmek, bu suları tüm ihtiyaçlarında kullanmak ve içmek için, tüm ölümcül hastalıkları da göze alarak saatlerce uzaklıktaki mesafeleri yürüyerek kat ediyor. Beşir Derneği aracılığı ile su kuyusu bedeli bağışı yaparak bir damla temiz suya muhtaç insanlara yardım eli uzatabilirsiniz.

Su Kuyusu Yaptırmak Neden Önemli?

Hem insanların hem doğadaki tüm canlıların hayatını sürdürmesi için gerekli en önemli şey hiç şüphesiz sudur. Tüm insanlığın ve canlıların hayat kaynağıdır. 

Dünyada pek çok noktada su kaynakları konusunda çok problem yaşanmaktadır. Su kaynaklarının az olması sebebiyle temiz ve güvenilir suya ulaşmak pek mümkün değildir. Bunun sebebi ise hem kaynakların az olması hem de su kuyusu bedeli ödeyebilme imkânlarının olmamasıdır. Buralarda yaşayan birçok kişi maddi imkansızlıklar sebebi ile temiz suya ulaşamamaktadır. Var olan su kaynakları ise ne yazık ki kirli ve salgın hastalıklara sebep olacak kadar kötü sulardır. Maalesef bu insanlar onlarca kilometre uzaktan yürüyerek bu hastalıklı sulardan alarak her türlü ihtiyacını karşılamaya çalışmaktadırlar. 

Beşir Derneği Su Kuyusu Çalışmaları

Maddi olarak hiçbir imkanları olmayan bu insanlar hem aşırı sıcağın altında hem de yoksulluk içinde hayatlarını devam ettirmeye çalışmaktadırlar. Bu mazlum insanların dertlerine bir nebze olsun derman olabilmek için Beşir Derneği vasıtasıyla Su Kuyusu Bedeli bağışı yapabilirsiniz.

Beşir Derneği su kuyusu projesinde, susuzluk yaşanan yerlerdeki insanlar tertemiz içme suyuna kavuşturulmaktadır. İnsanların yaşadığı yerlere açılan su kuyuları sayesinde insanlar onlarca kilometre yol yürümeden tertemiz içme suyuna Beşir Derneği sayesinde kavuşabilmektedirler. Su kuyuları projeleri tamamlandıktan sonraki proje ise su depoları kurmak ve kurulacak şebekeler sayesinde temiz içme sularını evlere dağıtımı yapılacaktır.

Tüm bu projelerin hayata geçirilebilmesi için Su Kuyusu adıyla oluşturulan bağış havuzunda yapılan bağışlara ihtiyaç bulunmaktadır. İnşa ettiğimiz su kuyularının sevabından istifade etmek isteyenler 1 TL bile olsa destek olabilirler.

Bir Su Kuyusu Bedeli Nedir

Kuyunun açılacağı yerin özellikleri bir su kuyusu bedeli nedir sorusu için değişkenlik göstermektedir. Proje tamamlandıktan sonra net bir sonuç çıkartılmaktadır. Kuyunun açılacağı yer, açılacak yerde kaç metre sonra kuyuya ulaşılabileceği gibi soruların cevapları önceden bilinemeyeceği için bu yüzden bir su kuyusu bedeli için önceden maliyet çıkartmak gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Bu tutar kuyunun açılacağı ülkeye göre, ülkenin bu konulardaki politik anlayışına göre ve buna benzer tüm etkenlere bağlı olarak değişmektedir. Bu yüzden her ülke için farklı meblağlar ortaya çıkabilmektedir. Su kuyusu projelerinde ticari bir anlayış güdülmemelidir. Beşir derneğinde, en az 3000 USD bağış yapan bir hayırseverin ismi açılan bu su kuyularından bir tanesine, o coğrafyanın yaşayışına zıt düşmeyecek şekilde verilmektedir. Fakat 10000 USD’ye kadar maliyetli olan projeler de bulunmaktadır. Bu şekilde su kuyusu, çeşme olarak düzenlenerek birden fazla proje birleştirilmiş oluyor ve bu şekilde olan projelerde birden fazla kişinin ismi verilebiliyor. Eğer bağışçı 3000 USD nin altında bir bağış yaptı ise su kuyusu projesi havuzunda biriktirilerek yeni yapılacak olan su kuyuları için ya da diğer kuyuların bakımı için kullanılıyor.