Su Kuyusu Bağış

Su Kuyusu Bağış

Su kuyusu bağış kampanyası, Beşir Derneği tarafından düzenleniyor. Birçok kişinin de bildiği gibi susuzlukla mücadele eden yerlerin içinde her daim Afrika kıtası öne çıkıyor. Bir taraftan kıtlık ve savaşlarla da, zorlu bir yaşama sahip Müslüman kardeşlerimizin en azından su ihtiyacını bu kuyular karşılıyor. Başarılı ve son derece teknik olan bir altyapı söz konusu. Bağışta bulunmak kolay. Beşir Derneği aracılığıyla bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Su Kuyusu Projesi Nedir?

Su kuyusu projesi; başta Afrika olmak üzere Müslümanların susuzluk çektiği, uzun kilometreler kat ettikten sonra suya ulaştıkları birçok yerdeki bu sorunu kökten çözebilmek için uygulamaya konuldu. Güvenilir ve aynı zamanda Allah rızası için faaliyetlerini devam ettiren Beşir Derneği'nin imzası var. Unicef tarafından yayınlanmış olan rapora göre dünyada 748 milyon insanın temiz suya erişim konusuna çok büyük bir problemleri var. Ne yazık ki bunların büyük bir kısmı bizim din kardeşlerimiz. İşte bunların sahipsiz olmadığını göstermek isteyen Beşir Derneği, bağışçıların da katkısı sayesinde sorunu çözüyor.

Su Kuyusu Projesi Nasıl Hayata Geçirilir?

Su kuyusu projesi şu kriterlere göre hayata geçirilmekte;

 • Özellikle Afrika'da bu konuda sıkıntılı olan birçok Müslüman var.
 • İlk olarak bunların yaşamış olduğu yerler tespit edilmekte.
 • Daha sonra bölgede su kaynaklarının nerede bulunduğuna dair çok ayrıntılı teknik bir çalışma var.
 • Bunun da tamamlanmasının sonrasında, gerekli tüm cihazlar seferber ediliyor.
 • Temiz içme suyunun çıkarılması sanıldığı kadar çok kolay bir işlem değil.
 • Afrika su kaynakları genellikle en az 40 metre ve bunun ötesinde yer aldığı için bu durum hem zaman alıyor hem de maliyetler yükseliyor.
 • Tam bu noktada devreye ise bağışçıların destekleri giriyor. 
 • Bu sayede susamış olan damakların suyla buluşması sağlanıyor.

Su Kuyusu Projesine SMS ile Nasıl Bağış Yapılır?

Su kuyusu bağış işlemlerini hemen SMS ile şu şekilde gerçekleştirin;

 • 20 TL bağış yapabilmek adına ilk olarak telefonunuzun kısa mesaj bölümüne girin ve su yazın. Bunu hemen 4012 numarasına yollayın.
 • 4042 numaralı hat ise 5 TL göndermek isteyen kişiler için.
 • Son olarak 10 TL'lik bağışın da kısa mesaj yoluyla kabul edildiğini hemen ifade edelim. Numara ise 4032 olarak dikkat çekmekte. 

Su Kuyusu Projesine Diğer Katılım Türleri Nelerdir?

Su kuyusu bağış süreci kısa mesaj dışında daha farklı yöntemlerle de mümkün. İsterseniz hemen resmi siteye üye olabilirsiniz. Ardından 1 TL en az olmak üzere bunu sepete ekleyebilir ve onaylayabilirsiniz. Ödemenizi kredi kartıyla yapmanızın önünde tek bir engel yok. Banka havalesi, farklı birçok finans kurumu üstünden gerçekleştirilir. Temsilcilikler de bu konuda size yardımcı olmakta.

Su Kuyuları Nerelerde Açılıyor?

Su kuyuları projeleri, dünyanın değişik yerlerinde hayat buluyor. İlk sırada her daim Afrika ülkeleri gelmekte. Çünkü onların suya erişimi gerçekten çok zor. Bunun yanı sıra kardeş ülke Pakistan, Afganistan, Çad, Tanzanya, Bangladeş, Etiyopya da su kuyularının açılmış olduğu ülkelerin içinde dikkat çekmekte. Bunların belirlenmesi sırasında dikkat edilen temel husus ise ihtiyaçtır.

Su Kuyularının Maliyeti Ne Kadar?

Su kuyusu bağış miktarını dilediğiniz gibi belirleyin. Beşir Derneği bu konuda size bir dayatmada kesinlikle bulunmuyor. Hatta isteyen kişiler sadece 1 TL ile hemen kampanyada yer alabilirler. Maliyetler değişiyor. 3000 dolar ve üzeri meblağların söz konusu olduğu birçok kuyu var. Dernek, şartlı bağış kabul etmiyor.