Su Kuyusu Afrika

Su Kuyusu Afrika

Afrika, su kaynaklarının en az olduğu yerlerin başında gelmekte. Nijerya, Sudan ve bunun gibi daha farklı birçok Müslüman ülkede Müminlerin su ihtiyacı var. Her sene binlerce kişinin Afrika'da susuzluktan dolayı vefat ettiği düşünüldüğü zaman onlara yardım etmek gerekiyor. Beşir Derneği buradaki kardeşlerimizi unutmuş değil. Onlar için su kuyusu Afrika projesini çok uzun yıllar önce faaliyete geçirdi. Siz de buna katkı verebilirsiniz.

Su Kuyusu Projesi Nedir?

Tüm canlıların yaşam kaynağı olan suyun, yer yüzüne çıkarılması için yapılan çalışmalara su kuyusu projesi adı veriliyor. 2013 yılında kurulan Beşir Derneği bu konuda ortaya koymuş olduğu irade sayesinde şimdiye kadar birçok Müslüman'ın suya kavuşmasını sağladı. Su kuyusu projesi, bundan dolayı son derece önemli olmasının yanı sıra aynı zamanda hayati derecede bir öneme sahip. 

Afrika Su Kuyusu Projesinin Özellikleri Neler?

Su kuyusu Afrika projesi şu özellikleriyle dikkat çekmekte;

 • Beşir Derneği su kuyusu projesi, bu kıtanın çok farklı birden fazla alanında faaliyete geçiriliyor.
 • Elbette bunun öncesinde ilk olarak nerenin acil bir biçimde suya ihtiyacı olduğu konusunda bir çalışma yapılmakta.
 • Bu hususta yerel yöneticilerin vermiş oldukları destek son derece önemli.
 • Bunun ardından da teknik ekip devreye giriyor.
 • Suyun, bilinen en kısa yol üstünden getirilmesi çok mühim bir konu. Çünkü Afrika'da su kaynakları var ve asıl sorunların başında bunların uzakta bulunması gelmekte.
 • En az 40 metreye kadar iniliyor. 
 • Gerekli tüm teknik destek sağlanmakta.
 • Bunun sonrasında ise insanların suya olan hasretleri sona ermiş oluyor.
 • Böylelikle Allah yolunda çok büyük bir hayır yapılmış olmakta.

Afrika Su Kuyusu Projesi Maliyeti Ne Kadar?

Su kuyusu Afrika kıtasına en çok ihtiyaç duyulan şeylerin başında gelmekte. Tüm bu süreç belli masrafların ortaya çıkması demek. Bunun miktarı her ne kadar farklı olsa da, genellikle 3000 dolar gibi minimum bir tutar var. Bunu geçen, 10000 dolara kadar dayanan kuyular da mevcut olduğundan, toplam tutar konusunda daha en başından bir rakam vermek çok doğru değil. 

Bölgenin sahip olduğu farklı şartlardan dolayı net bir tutar yok. Çünkü bazı dönemlerde suyun çıkarılması çok uzun bir zaman alıyor. Onlarca metre derine inmek zorunda kalınması söz konusu. Bunun yanı sıra suyun çıkarılması tek başına yeterli değil. Bunun temiz ve içilebilir olduğunun kanıtlanması gerekmekte. Belli testlerden geçen su daha sonra kullanıma sunuluyor. Beşir Derneği bu konuda hiçbir şekilde işini şansa bırakmamasıyla dikkat çekmekte. 

Afrika Su Kuyusu Projesi Türleri Neler?

Su kuyusu Afrika projelerinde tulumba sistemi ile çalışanlar söz konusu iken bunun yanı sıra makaralı, elektrikli ve son olarak güneş enerjili olanlar her daim var. O bölgenin coğrafi durumuna göre karar veriliyor.

Afrika Su Kuyusu Projesine Katılım Nasıl Oluyor?

Su kuyusu Afrika projesine katılım yöntemleri şöyle;

 • Dileyen kişiler kısa mesaj olarak da bilinen SMS yöntemi üstünden hemen projedeki yerlerini alabilirler.
 • Bunun için en az 5 TL tutarında bir rakam var. 10 veya 20 TL göndermenin önünde de bir engel yok. 4042 5 TL, 4012 20 TL ve son olarak 4032 10 TL yollayacak olan kişilerin bilmesi gereken numaralar. 
 • Aynı zamanda türü ne olursa olsun kredi kartı üstünden ödeme yapabilirsiniz.
 • EFT ve banka havalesi de kullanılmakta.

Afrika su kuyuları projesi katılımı böylelikle çok kolay bir hal alıyor.