Su Kuyusu Açma Maliyeti

Su Kuyusu Açma Maliyeti

Beşir Derneğimiz su kuyusu projelerine sizin büyük katkılarınızla son hızda devam ediyor. Dünyanın birçok yerinde su kıtlığı yaşanıyor ancak özellikle Afrika ve Asya ülkeleri bu konuda çok büyük sorunlarla; adeta bir insanlık dramıyla karşı karşıya! Kıtlık nedeniyle salgınlar meydana geliyor. Maalesef bu bölgelerden çoğu çocuk olmak üzere çok sayıda ölüm haberi alıyoruz. İşte tüm bu problemleri azaltmak ve bölge insanlarına temiz su kaynağı sunabilmek için su kuyuları açmaktayız! Su kuyusu açma maliyeti ise projenin detaylarına göre değişebiliyor. 

Su Kuyularının Önemi Nedir?

Afrika ve Asya’da su kuyusu açma kıtlıktan ötürü ölümcül sorunlar, büyük zorluklar yaşayan insanlar için hayati bir öneme sahiptir. 

Su kuyuları sayesinde insanlar kilometrelerce yol katetmek zorunda kalmayacaklar! Ellerinde bidonlarla küçücük çocuklar bile yaşadıkları alandan çok uzağa yürüyüp su taşıyorlar.

Su kuyuları temiz içme suyu sağlıyor. İnsanlara daha yakın bölgelerde su kaynakları oluşturuyoruz. Şebekelerle evlere su verilmesi de planlanıyor. Su depoları oluşturmak da buradaki en büyük hedeflerimizden biridir. 

Temiz içme suyu bulunamadığı için ve su kıtlığı yaşandığından Afrika-Asya ülkelerinde salgın hastalıklar maalesef ki çok yaygındır. Bu insanlar suyla ilgili diğer ihtiyaçlarını da karşılayamıyor, tarlalarını, ürünlerini sulayamıyor ve temizlik gereksinimlerini yerine getiremiyorlar.

Su kuyuları projelerinin Afrika ve Asya’da susuz yaşayan, bir damla suya muhtaç olan insanlar için önemi çok büyük! Dinimiz de muhtaç insanlara yardım etmeyi çok büyük sevap sayıyor. Her kimse gönlünden gelerek iyilik yapan, daha fazlasını Allah’tan alacaktır.

Su Kuyularının Maliyeti Nasıl Hesaplanıyor?

Su kuyusu açma maliyeti projelerin detaylarına göre netleşiyor hatta proje tamamlanmadan tam olarak bir maliyet ortaya koyulamıyor. 

Su kuyusu maliyeti şu unsurlara göre belirleniyor:

  • Su kuyusunun nerede açılacağı
  • Coğrafi bölgenin özellikleri
  • Ülkenin içinde bulunduğu siyasi koşullar
  • Suyun kaç metre derinlikten çıkartılacağı
  • Diğer etkenler

Beşir Derneği olarak su kuyusu açma projelerimiz tamamen gönüllü yapılan, yardım amaçlı çalışmalardır. Herhangi bir ticari hedef güdülmemektedir. Bağış yapan kişiler minimum 3.000 USD vermişlerse kuyuya isim verebiliyorlar. Tabiki verilecek isim bölge halkının değerlerine ya da bazı kriterlere aykırı olmamalıdır. 

Su kuyusu açma maliyetleri 10.000 USD’ye kadar çıkabiliyor. Maliyet unsurları tamamen bahsettiğimiz etkenlere hatta bazı durumlarda daha farklı koşullara da bağlı oluyor.

Kimi yerlerde çeşme yapımı, kuyu açmaktan daha verimli sonuçlar aldırır. Bir kuyuya veya çeşmeye birden fazla bağışçının ismi verilebilir. Genellikle bu durum projelerin birleştirilmesinden kaynaklıdır.

Beşir Derneği Su Kuyusu Bağış Havuzu Nedir?

Su kuyusu açma maliyeti 3.000 USD altında ise yine kıtlık ve susuzluk ile ilgili olarak başka işlerde de bu bağışlar değerlendirilebiliyor. Örneğin su kuyularının sonraki dönemlerde bakım ve tadilat gereksinimleri oluyor. Bunları karşılamak için su kuyusu bağış havuzunda sizlerden gele bağışları biriktiriyoruz.

3000 USD altındaki bağışlar başka bir kuyunun yapımına katkı için de havuzda toplanıyor. Kuraklığın ne şiddette olduğu, su kaynak verimliliği açılan kuyunun da ömrünü belirliyor.

Afrika ülkelerinde su kuyusu açmak Asya ülkeleri ve diğer yerlere göre biraz daha zorludur. Afrika’da su kuyusu maliyetleri daha yüksektir; teknik donanım bulunmadığı için bu kıtadaki ülkelerde çalışmalar daha zorlu ilerler.

Beşir Derneği Su Kuyusu Bağışları Nasıl Yapılır? 

Beşir Derneği olarak belirli bir ülkeye ya da bölgeye dair su kuyusu bağışı almıyoruz; belirttiğimiz gibi maliyetler de çok değişken olabiliyor. Dernek olarak öncelikle hangi bölgelerin ihtiyacı varsa bize gönderilen bağışları buna göre değerlendiriyoruz. Temiz içme suyu için kuyularımızı en az 40 metre derinlikte açmaya özen gösteriyoruz. Daha derin kuyular da açılabiliyor. Derneğimize SMS, online ödeme sistemleri, banka havalesi, kredi kartı, ATM ile bağış yapabilirsiniz. Çağrı merkezimizle görüşebilir, temsilciliklerimize uğrayabilirsiniz.