Srebrenitsa Katliamı Bilançosu

Srebrenitsa Katliamı Bilançosu

İnsanlık trajedisi olarak anılan Srebrenitsa Katliamı bilançosu bir hayli ağır oldu. Tarihin kara lekeleri arasında olan bu katliam, günümüzde anılmaya devam ediyor. Çoğu neslin ciddi yaralar aldığı bu olaya dair merak edilenleri sıralamak gerekirse:

  • Tamı tamına üzerinden 25 yıl geçen bir olay olarak bilinir. 
  • Avrupa’nın en büyük katliamı şeklinde tarihe geçmiştir. 
  • İkinci Dünya Savaşı sorasında yaşanmıştır. 

Öncelikle katliama dair ele alınması gereken hususlar bu şekilde sergilenir. Boşnaklara karşı gerçekleşen bu olay, tarihte büyük bir ses getirdi demek yanlış olmaz. Üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen akıllara geldikçe büyük bir üzüntü yaratmaya devam ediyor. 

Sretrenitsa’da Neler Yaşandı?

Soğuk savaşın sona ermesinden sonra dünya haritası değişmeye başladı. Örneğin Yugoslavya dağıldı ve çeşitli ülkeler kendi bağımsızlığını ilan etti. Bunlar arasında olan Bosna, bağımsızlığını ilan ettikten sonra ciddi bir savaş suçu ile karşı karşıya kaldı. Srebrenitsa Katliamı bilançosu işte bu aşamada ortaya çıktı.

Bosna’nın bağımsız olması Sırplar tarafından kabul edilemedi. Bunun üzerine Saraybosna kuşatma altına alındı ve Bosna Savaşı başlamış oldu. 

Tam olarak 1995 yılına gelindiğinde ise Sırplar tarafından o büyük soykırım gerçekleşti. Merkezi Srebrenitsa olarak belirlendi. Sivil halka dair o akla hayale gelmeyen işkenceler hayata geçirildi. 

Srebrenitsa Bilançosu Ne Oldu?

Srebrenitsa Katliamı bilançosu önceden de belirttiğimiz üzere bir hayli ağır oldu. Öyle ki Saraybosna tamı tamına 3 buçuk yıl kadar kuşatma altına alındı. 1992 ile 1995 yılları arasında büyük bir soykırıma imza atıldı. Bunun üzerine:

  • Sırplar sadece birkaç günde Boşnakların yaşamına son verdi. 
  • Binlerce kişi öldürüldü ya da işkencelere maruz kaldı. 
  • Kadın – çocuk demeden herkesin işkencelerden nasibini aldığı açıklandı. 

Örneğin 5 gün içerisinde toplam 8372 vatandaşın öldürüldüğü açıklandı. Bunu takiben tecavüz olaylarının sayıca fazla olması, soğuk savaşın bilançosunu açıklar nitelikte. Beraberinde 20 bini aşan mültecinin zorla ülkeden çıkarılması adına harekete geçildi. Kısacası Srebrenitsa’nın tamamen temizlenmesine ilişkin büyük bir soykırıma imza atıldı demek yanlış olmaz. 

Srebrenitsa Kıyımı Nasıl Gerçekleşti?

Kıyımın gerçekleştiği Srebrenitsa Katliamı bilançosu erkekler ve kadınlar adına bir hayli fazla. Şöyle ki BM tarafından güvenli bölge olarak ifade edilen Srebrenitsa, binlerce Boşnak vatandaşın yuvası haline gelmiştir. Ta ki Sırp saldırılarına kadar. Sığınmacılara karşı büyük bir kıyım gerçekleşti. Sırplı askerler:

  • Fabrikalara yerleştirilen Boşnak vatandaşlar Sırp askerlerin eline geçti. 
  • Askerler erkekleri ayrı bir gruba ayırdı ve ölüme gönderdi.
  • Kadınlar ise ayrı bir grup olarak derin işkencelere maruz kaldı. 

Kısacası Sırp askerler kadın, yaşlı, çocuk ya da genç dinlemedi. Hepsini ayrı gruplar halinde büyük bir kıyıma maruz bıraktı. Avrupa’da gerçekleşen bu soykırımdan kurtulan vatandaşlar sayıca oldukça az. Öyle ki çoğu kaçmak istersen avlandı. Sırp askerlerin gözünden kaçmadı ve hepsi özgürlük yolunda yaşam mücadelesi verdi. 

Bosna Savaşı’nda Resmi Kayıtlar Nelerdir?

Avrupa’nın en büyük katliamı olarak tarihte yerini alan bu kıyım operasyonu, ağır bilançolara imza attı. Öyle ki Bosna Savaşı sonrasında resmi kayıtlara geçildi ve soğuk savaşın ne denli büyük yaralar açtığı kanıtlandı. 

Üç buçuk yıl süren bu savaşın akabinde 312 bin kişinin hayata gözlerini yumduğu açıklandı. 2 milyonu aşan vatandaşın ise yuvalarından uzaklaşmak zorunda kaldığı ifade edildi. Kayıpların sayısı da tam olarak 27.734 şeklinde ele alınmıştır. Mezar araştırmacıları bu döneme dair binlerce cesede ulaştı bile. Hatta ulaşılan kişilerin kimlikleri belirlendi ve acı haberler yakınlarına duyuruldu.