Şanlıurfa Kurban Bayramı Namaz Vakti

Şanlıurfa Kurban Bayramı Namaz Vakti

Müslümanların en sevdiği ve heyecanla beklediği bayramlardan bir tanesi olan Kurban Bayramı’na oldukça az zaman kaldı. 2020 yılında Kurban Bayramı 30 Temmuz Perşembe günü arefe gününden sonra 31 Temmuz Cuma günü başlayacak. 4 gün süren bayramın son günü ise 3 Ağustos Pazartesi gününe denk geliyor.

Heyecanla beklenen Kurban Bayramı yaklaşırken bayram ile ilgili merak edilen bazı konular var. Merak edilen konuların başında ise Kurban Bayramı namaz saatleri geliyor. Şanlıurfa Kurban Bayramı namaz vakti diyanet tarafından açıklandı. Her şehirde farklı olarak belirlenmiş olan namaz saatleri Müslüman halk tarafından merakla araştırılmaktadır. 

Şanlıurfa Bayram Namazı Saat Kaçta?

Müslümanların bir imam eşliğinde birlik ve beraberlik içerisinde kıldığı bayram namazı Kurban Bayramı için oldukça büyük önem taşıyor. Şanlıurfa Kurban Bayramı namaz vakti diyanet tarafından 06.00 olarak açıklanmıştır. Bayram sabahı 06.00’da Şanlıurfa halkı bayram namazı ile Kurban Bayramı’nı karşılamak için bir araya gelecek. 

Bayram Namazı Nerede Kılınır?

Bayramlar birlik ve beraberlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu güçlendiren, insanlara Allah’a ve birbirlerine yakınlaştıran özel günlerdir. Bayram namazlarında cemaat ile kılınması uygun bir davranış olarak bilinmektedir. Kur'an-ı Kerim’deki ayetler den anlaşılacağı üzere bayram namazı evde veya farklı bir mekânda cemaat ile kılınabilir. Yani camide kılınması şart değildir. Fakat tek başıma kılmak yerine cemaat ile birlikte kılınması uygun görülmüştür. Bayram namazı cuma namazı farz olan kişilere vacip olarak bilinir. Şanlıurfa Kurban Bayramı namaz vakti 2020 yılında 06.00 olacaktır.  

Bayram Namazından Sonra Neler Yapılır?

Müslüman kişiler bayram sabahı ilk olarak temiz kıyafetler giyinip hazırlanarak bayram namazına gider. Şanlıurfa Kurban Bayramı namaz vakti 06.00’da başlayacaktır. Namaz kılındıktan sonra cemaat birbiriyle bayramlaşır. Bayram namazı öncesinde ve sonrasında güler yüzlü olmak ve iyi niyet göstermek önem taşımaktadır. Kişiler birbirlerine karşı yardımsever davranışlarda bulunurlar. Bu davranışlar sonucunda sevaplar çoğalır ve Allah ile insanlar arasındaki manevi bağ güçlenir. 

Namazdan sonra ölmüş yakınların kabirleri ziyaret edilir. Kur'an okunur ve ölenler adına dualar edilir. Ölen kişilerin ardından Kur'an okumak ve dua etmek İslam'da oldukça hayırlı bir davranıştır. Ayrılan akrabalar ziyaret edilir ve yemekler paylaşılır. Kesilen kurbanın eti ihtiyaç sahiplerine ulaştırılır veya dernekler aracılığı ile kurban bağışı yapılır. 

Kurban Bağışı

Ülkemizde ve dünyada milyonlarca insan her gün yoksullukla ve açlıkla mücadele ediyor. Dünyanın her yerinde açlıktan ölen, yeterli besini alamadığı için sağlık sorunu yaşayan ve intihar eden birçok insan var ve var olmaya devam edecek. Bu kişilerin kendilerine bir yardım eli uzatılmadan sağlıklı besine ulaşmaları ve hayatlarını devam ettirebilmeleri ise ne yazık ki çoğunlukla mümkün değil. Dünyanın her bir köşesinde bu sorunlarla mücadele eden ve yardım bekleyen milyonlarca insan var. 

Kurban Bayramı bu ihtiyaç sahibi kişilere yardım eli uzatmak için en hayırlı günler arasında bulunuyor. Kurban Bayramı’nda kesilen kurbanın eti ne kadar fazla ihtiyaç sahibi ile paylaşılırsa sevabı o kadar çoğalır. Sizde kurban bağışında bulunarak ihtiyaç sahiplerinin bayramı mutlu geçirmenizi sağlayabilir ve sevabınızı çoğaltabilirsiniz. Kurban bağışı yapan dernekler ihtiyaç sahiplerini tespit etmek ve yardım götürmek için büyük bir mücadele gösteriyorlar. Derneklerin yardım taşıyabilmesi için ise bağışlarınız çok büyük önem taşıyor. Bu dernekler arasında bulunan Beşir Derneği dünyanın her köşesindeki yoksullara yardım eli uzatmak Kurban Bayramı’nda et ihtiyaçlarını karşılamak için bağışlarınızı bekliyor. Yardımlaşma ve dayanışmanın büyük önem taşıdığı Kurban Bayramı’nda kurban bağışlarınız için Beşir Derneği ile iletişime geçebilirsiniz.