Sadakayı Cariye

Sadakayı Cariye

Sadakayı cariye, her daim sevap kazandıran hasenat ve hayır demektir. İslamiyet, birçok farklı konuda hüküm verirken, özellikle sadaka, yardım gibi hususlarda Müminlerin aktif olmasını ister. Bunu Allah Rızası için gerçekleştirmek gerekir. Farklı yöntemlerle yapmak mümkündür. Tek başınıza, kimin ihtiyaç sahibi olduğunu bulmak hem zor hem de zaman alıcı bir işlemdir. İşte bu yüzden Beşir Derneği, tam anlamıyla bir köprü görevini görür. Siz de bu dernek ile yola çıkarak, hayrınızı en kısa süre içinde tamamlayabilirsiniz.

Sadakayı Cariye Nedir?

Sadakayı cariye, dinimizin emretmiş olduğu, bir insanın vefat etmesinin ardından da, sevap kazanmamızı sağlayan sadakalardır. Bundan dolayı İslamiyet içinde çok farklı ve ayrı bir yeri vardır. Bunun bir diğer tanımı ise insanlık hayrına yapılacak olan her türlü kalıcı eserdir. Örneğin bir yere çeşme yaptırmak, Sadakayı cariye kavramının en somut ve en güzel örneklerinden birisidir. Bunun yanı sıra ağaç dikmek, yol yapmak, cami inşaatına katkıda bulunmak gibi nice örnekleri verebiliriz. İslamiyet her zaman yardımlaşmayı emreder. Bu sadece yakın çevremiz ve akrabalarımızla sınırlı olan bir durum değildir. Çünkü dinimize göre Müslümanların tümü kardeştir.

Hz. Muhammed Efendimiz, Mekke'den Medine'ye Hicret ettikten sonra Ensar ve Muhacir kardeşliğini başlatmıştır. Bunun ardından ümmetin hepten kardeş olması bir realite olarak karşımıza çıkar. Dinimizde ibadet sadece namaz kılmak ve oruç tutmak değildir. Düşene el uzatmak, Müslümanların faydasına olacak işlere imza atmak da bir ibadet şeklidir. Beşir Derneği, bunu yapmak isteyen kişilere yol gösteren, köprü görevinde bulunan bir kurumdur. Hayır kurumları içinde çok farklı bir yere sahip olmasıyla bilinmekte.

Beşir Derneği Yetimhane Projesi Nedir?

Sadakayı cariye kapsamında Beşir Derneği sayesinde, birçok yetimin yüzünün gülmesini sağlamak mümkündür. İçinde yaşamış olduğumuz çağda ne yazık ki birçok İslam ülkesi hem savaşlarla hem de yoksullukla mücadele ediyor. Onlara el uzatmak bizim için adeta bir borç ve ödev. Beşir Derneği, babalarını kaybetmiş, bakıma muhtaç olan Müslüman çocukların umudu oluyor. Sadakayı cariye faaliyetleri içinde 2004 senesinde Tsunami faaliyeti ile sarsılan Müslüman ülke Endonezya'da, babasız çocuklar için son derece büyük bir yetimhane inşa edildi. Böylelikle onların barınma ihtiyacı karşılanmış oldu. Eğitime de büyük bir önem veren dernek, aynı yere bir de medrese yaptı. Şu an burada yüzlerce genç Müslüman hem hayatını devam ettiriyor hem de eğitim alarak kendilerini hayata hazırlıyorlar.

Bunun yanı sıra 2011 senesindeki kıtlıkta büyük yara alan Somali'de yine dernek tarafından yapımı tamamlanmış olan büyük bir yetimhane var. Başkentte yer alan bu kompleks, birçok çocuğun yeni ve sıcak yuvası haline geldi.

Beşir Derneği Okul Projeleri Neler?

Sadakayı cariye kapsamında inşa edilmiş olan eğitim yuvaları sayesinde Müminler, arzuladıkları eğitimi alabiliyorlar. İsrail zulmü altında inleyen Filistin'de yapılmış olan Gazze Fatıma Zehra ismiyle açılmış olan ana okulu, çocuklara çok büyük bir umut olmuş durumda. Beşir Derneği yerel yöneticilerle yapmış olduğu işbirliği sonrasında buranın her türlü ihtiyacını karşılamakta.

Beşir Derneği Su Kuyuları Projesi Nedir?

Dernek aynı zamanda yaşam kaynağı olan suya muhtaç Müslümanları da unutmuş değil. En başta bu konuda çok sıkıntı çeken Afrika olmak üzere onlarca su kuyusu açtı ve açmaya da devam ediyor. Siz de katkı sağlama konusunda istekliyseniz, derneğe yapacağınız bağışla bunu kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Çağrı merkezi, temsilcilik, ATM, havale, online ya da SMS ile para yollayabilirsiniz.