Sadaka İ Cariye Örnekleri

Sadaka İ Cariye Örnekleri

Sadaka İ Cariye Örnekleri; Sadaka i cariye kelimesinin manasına baktığımız da biz hayattan ayrıldığımız zamanda dahi olsa bize hayır veren sevap kazandıran şeylerdir.

Sadaka i cariyenin birçok çeşitleri bulunmaktadır. Öncelikle bunun tanımını yapmak gerekmektedir. Sadaka İ Cariye insanlara faydalı olan şeyler bırakmak örneğin bunlar camiler olabilir türbeler olabilir Çeşmeler olabilir bunlar insanlara sevap kazandıran öteki dünyada amel defterimize sevap yazdırabilecek şeylerdir ve bunların üç temel özelliği ise faydalı bir eser bırakmak dua ve istiğfar ederek bırakan insanlara dua etmek çok önemli Dünya üzerinde faydalı bir eser bırakmak bu tıpla ilgili fizikle ilgili ilmi bir bilgi de olabilir bir kitapta olabilir bir camii de olabilir bunların çeşitleri çok fazladır. Önemli olan buradaki amacımız yaptığımız hayrın işe yaraması insanlar tarafından kullanılabilmesi ve hayırlı bir işe vesile olmasıdır. Bu hayırlar aktıkça akmaya devam edip sürekli olan şeylerdir. Herhangi bir kitap yazdığımızda bu kitap yıllar sonra tükenmeyecek bilgilerle dolu ise ve sonrasında sizden sonra gelen insanlar da bu bilgilerden faydalanmak üzere yararlanabilmekte ise aynı bir ırmağın akışı gibi devam eden örnekleri bulunmaktadır. Sizden sonra gelecek olan insanlar için de faydalı bilgiler ya da yararlanabilecek yerler camiler çeşmeler medreseler bulunmaktadır.

Herkes Sadaka İ Cariye Yapabilir Mi?

Sadaka İ Cariye Örnekleri; Bu husus konusunda kimin sadaka i cariye yaptırıp yaptıramayacağı kişinin biraz da maddi olarak imkânlarına bağlı bir durum ölçüt oluşturmaktadır.

Burada önemli olan şey gerçekten insanlar bundan faydalanabiliyorlar mı bunu bilmek önemlidir sonrasında ise bize yapması düşen sadaka i cariye veren bu insana insanlara dua etmek iyi temennilerde bulunmak gerekir.

Sadaka cariye tükenmeyen bir iyiliktir. Sadaka i cariye çeşitlerinde Bir ilim yaymak üzere öğretmek ya da kendisine dua eden bir evlat bırakmak bir Mushaf okunması için ya da bir cami inşa etmek bir nehir açmak bunlar amel defterimize sevap kazandıracak çok güzel sadakalar sadaka i cariyelerdir bunlar insanlara faydası olan her çeşit iyi iş ve hallerdir.

Her insan maddi olarak camii türbe Çeşme mescit gibi maddi imkân sağlayan şeyler yapamayabilir ama bununda bir kolayı vardır insan ilmi bilgiler vererek bu bilgileri kitapları aktararak ve o kitabı yazarak dağıtarak bu sevaptan yararlanabilir.

 

Sadaka İ Cariye İnsan Öldükten Sonra Da Sevabını Yaşatır Mı?

Sadaka İ Cariye Örnekleri; Evet en önemli soru belki de insan öldüğü vakit sadaka i cariye sevabını yaşatır mı bu sorunun cevabı kesinlikle evet olacaktır. İnsan öldüğü zaman gerisinde bıraktığı sadaka i cariyelerden sevap kazanmaktadır ama bu sevap kazanmasının şartı bıraktığı eser insanlara faydalı mı diye bakılması ve bu insanlar bu bilgilerden eserlerden halen faydalanabiliyorlar mı bunun bilinmesi gerekmektedir.

Sadaka İ Cariye Örnekleri; Sadaka İ Cariye örneklerinin maddeler halinde yazıp aktaralım.

  • Mescit yaptırmak
  • Camii inşa etmek
  • Su kuyuları açtırmak
  • Kuran-ı Kerim bastırıp çoğaltarak insanlara dağıtmak ve faydalanmalarını sağlamak
  • Kitaplar bastırmak bu kitaplar insanların faydalanabileceği bilgiler ile dolu olması gerekir.
  • İlim öğrendikten sonra bunu başkalarına da öğretmek. Böylece öğrettiklerimiz de başkalarına öğreterek bizim başlatmış olduğumuz bu sevabı devam ettirirler. Bu da Sadaka İ Cariye kapsamına girer.

Son olarak Sadaka İ Cariye ile ilgili bir hadisi şerifi paylaşıp aktararak Sadaka İ Cariyenin ne kadar önemli bir şey olduğunu vurgulayalım. Bir hadisi şerif de insan ölünce üç şey hariç ameli kesilirmiş. Bunlar ilmi eserler bırakmak faydalı cami ve sadaka niyetine yapılan şeylerdir.