Sadaka-İ Cariye

Sadaka-İ Cariye

Sadaka-i Cariye Nedir?

 Sadaka- i cariye, devam eden sürekli olan, akan sadaka demektir. Cami yaptırmak, vakıf kurmak, çeşme yaptırmak, köprü inşa ettirmek gibi hayırlar sadaka –i cariye sınıfındandır. Yani kısacası sadaka- i cariye demek, sürekli kullanılacak, ihtiyaç olan şeyleri hayır için yaptırmak demektir. İnsanlar ya da hayvanlar tarafından sürekli kullanılacak, kullandıkça hayrı işleyenin hanesine yazılacak sevaplar sadaka-i cariye sevaplarıdır.

Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in Sadaka-i Cariyeye Bakış Açısı Nedir?

İnsan hayatta iken, hayatı boyunca amel defterini Salih amellerle doldurmak ister. Vefat ettikten sonra ise artık amel defterini doldurmaya devam edemez. Peygamber efendimiz (S.A.V.) sadaka- i cariyenin bunun dışında tutulduğunu belirtmiştir. Bunlar, kişi vefat ettikten sonra da devam eden müesseselerdir. Bunlarda ticaret yapılmaz. Bu gibi sadaka-i cariye olarak yapılmış yerlerden faydalanıldığında kullanan kişiden para alınmaz, o kişiye para da verilmez. Tamamen hayır için, Allah’ın rızasını kazanmak için yapılan yerlerdir.

Sadaka-i Cariye Çeşitleri Nelerdir?

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) üç çeşit sadaka-i cariye bulunduğunu belirtmiştir. Bunlardan biri Allah’a adanmış olan sadakalardır. Yani hayır için yapılmış olan, kar amacı güdülmeden insanların faydalanması için yapılmış yerlerdir. Köprü, çeşme, cami, medrese gibi yerler bunlara örnektir. Diğeri ise ilimdir. Fakat bu Hakk’a davet olan ilimdir. Allah’ı anlatan, onun yüceliğini, bir olmasını anlatan babadan evlada, hocadan öğrencisine aktarılan ilimdir. Bu ilim sayesinde ilimden istifade eden insan ahire hayatını kurtararak Allah’a yaklaşır. İlim veren insan ise bu sadaka- i cariye sayesinde hiç bitmeyen bir hayır işlemiş olur. Üçüncü sadaka-i cariye çeşidi ise kişinin ölümünden itibaren kendilerine hayırlı dualar eden hayırlı evlatlar bırakmasıdır. Sadece kendi evlatları değil, hocanın yetiştirdiği talebeler de buna dâhildir. O kişi için arkasından sürekli hayır dua ederler.

Sadaka-İ Cariyenin Önemi Nedir?

Sultan Murat Han, Bursa içerisinde birçok sadaka- i cariye örnekleri inşa ettirmiştir. Camiler, çeşmeler, köprüler vs. bir gün rüyasında babasını görmüş ve bunu tüm dünyaya yaymasını söylemiştir ve Sultan Murat Han tüm dünyaya bunu yaymıştır. Çünkü tevhit anlayışı tek kıtaya sığmamaktadır. Ölümden sonra arkada birçok hayır bırakılmalıdır. Birçok hayırlı insan bırakılmalıdır. Sadaka i cariye sayesinde Allah’ın ilmi, Allah’ın sevgisi tadılır.

Sadaka i cariye bir tas su gibi değil, çeşmedir. Açtıkça akar. Sadaka eğer insan o sadakayı yaptıktan sonra ölüp gittiğinde bile kullanılıyorsa sadaka- i cariyedir. Bir Müslüman, birisine bir ekmek parası verdiğinde bir sadakadır ama o anlık bir sadakadır ve sevabı verilir. Bir Müslüman bir fakire ev yapar, o fakire evi verirse yüzlerce yıllık bir sadaka-i cariye işlemiş olur. O fakirin torunlarının torunları bile o sadaka-i cariyeden faydalanır.

Beşir Derneği Sadaka-İ Cariye Hakkında Ne Yapmaktadır?

Beşir Derneği olarak Afrika kıtasının çeşitli yerlerinde siz değerli bağışçılarımız sayesinde su kuyuları açıyoruz ve bir damla suya muhtaç insanlara hep birlikte yardım eli uzatıyoruz.