Sadaka

Sadaka

Sadaka ibadeti herhangi bir nisap miktarına bağlı olmadan zengin veya fakir her Müslümanın yapabileceği bir ibadettir. Sadakanın hemen arkasından zekat ve kurban gibi diğer ibadetler de boy gösterir. Hepsine dair Beşir Derneği önderliğinde harekete geçmeniz mümkün olacaktır.

Sadaka İbadeti Nasıl Gerçekleşir?

Dini buyruklara uygun bir şekilde mali ibadetlerin yerine getirilmesi önemli bir yere sahip. Neyse ki Beşir Derneği İslami kaideleri dikkate alır ve ibadetlerin yerine getirilmesini sağlar. Mesela sadaka vermek isteyen vatandaşlara dair ele alınan hususlar şöyle:

-Verecek Kişi: Sadaka verecek kişide herhangi bir nisap ölçüsü aranmaz. Beraberinde Allah yolunda niyetlenmeleri beklenir. Öyle ki bu tarz harcamalar dair öncelikle Allah rızası temel alınır.

-Alacak Kişi: İhtiyaç sahibi kişilere dair mali ibadetler boy gösterir. Yine sadaka alacak kişinin ihtiyaç sahibi olup olmaması önemli bir yere sahip. İsteyenler Beşir Derneği bünyesinde olan yardıma muhtaç ailelere başvurabilir. Onlara sadakaları ile yardım eli uzatabilir.

Sadaka Kabul Eden Dernekler Hangileri?

Baştan belirttiğimiz üzere Beşir Derneği mali ibadetlerde başı çekiyor. Mesela sadaka ihtiyaç sahiplerine ulaştırılır. Yapılan harcamalar Allah rızası ile yardıma muhtaç vatandaşların ellerine ulaştırılır. Dernek bünyesinde hayırlı faaliyetlere katılmak isteyenler:

  • Öncelikle müşteri temsilcileri ile görüşme sağlayabilir.
  • Bağışlara dair bilgi sahibi olabilir.
  • Mali ibadetlere netlik kazandırmaları da uzun sürmez.

Neticesinde yapacakları ödemelere karşı hayırlı faaliyetlere dahil olurlar. Yani mazlum vatandaşların bağışlarınıza ulaşması mümkün hale gelir. Bu sayede ibadetin İslami şartlara uygun bir şekilde yerine getirilmesi esas alınır. Nitekim mali ibadetlerin tamamen ihtiyaç sahiplerine yönelik gerçekleşmesi önemli. Bu önemin farkında olanlar da Beşir Derneği ile iletişime geçmektedir.

Sadaka Dışındaki Diğer Mali İbadetler Nelerdir?

Sadaka ile sınırlı kalınmaz. Beşir Derneği diğer ibadetlere dair bilgi vermeyi ve muhtaç ailelere uzanmayı ihmal etmez. Örnek vermek gerekirse zekat ve fitre bağışında öne çıkmıştır. Nisap halde olan vatandaşlar tüm bu mali ibadetleri yerine getirmek için hemen iletişime geçebilir.

Sadece zekat ve sadaka gözler önüne serilmiyor. Bunları takiben kurban kesim organizasyonları da dikkat çekmekte. Adı üstünde kurban kesimi gerçekleşir ve dağıtıma yer verilir. Müslümanlar:

  • Zenginlik ölçütlerine göre kurban bağışında bulunabilir.
  • Vekalet bilgileri dahilinde organizasyona dahil olabilir.

Üstelik bu ibadet sadece ülkemiz sınırlarında ele alınmıyor. Takiben yurtdışında çeşitli bölgelere ilişkin yardım faaliyetlerine imza atılır. Örneğin kurban bağışı için Suriye ve Arakan Kampları gibi çeşitli mazlum coğrafyalar ele alınır. En ücra köşelere ulaşım sağlanır ve mazlum ailelerin ibadete dahil olması sağlanır.

Sadaka Nasıl Verilmelidir?

Allah rızası ile mali olarak ibadetlerinizi yerine getirmeniz önem arz ediyor. İlk etapta niyetinizi belli etmeniz gerekir. Allah’ın rızasına bağlı olarak ihtiyaç sahiplerine ulaşmanız esas alınır.

Vatandaşların sadakadan herhangi bir karşılık beklememesi gerekir. Nitekim karşılıksız olacak şekilde gerçekleşir. Allah yolunda ele alınan bu harcama:

  • Zekat alan ihtiyaç sahiplerine yapılabilir.
  • İhtiyaç sahipleri belirlenir ve harcamalara geçilir.

Neyse ki ihtiyaç sahiplerinin Beşir Derneği tarafından hızla belirlenmesi sağlanır. Ve bunun üzerine bağışlar ele alınır. Hayırsever vatandaşlar Allah rızası için yaptıkları harcamalar eşliğinde binlerce vatandaşın duası ile karşılanır.