Ramazan’da Fitre Bağışı

Ramazan’da Fitre Bağışı

Dinimize fitre ya da fıtır sadakası olarak bilinen ibadet, hadislerde belirtilmiş olduğu üzere vaciptir. Ramazan ayının sonuna gelmiş olan bir mümin, ihtiyaç sahiplerine bunu ödeyerek Allah'a şükretmiş olur. Maddi anlamda sorunu olmayanlar için yerine getirilmesi önemli olan bir ibadettir. Ramazan'da fitre bağışı yapmak isteyenler bunu en kısa süre içinde ve sorunsuz olarak Beşir Derneği sayesinde tamamlayabilirler.

İslam'da Fitrenin Yeri Nedir?

Ramazan'da fitre bağışı ödemek gerekir. Bunun bir diğer adı fıtır sadakası olarak bilinmekte. Sağlıklı bir şekilde geçirilmiş Ramazan ayının ardından, bayrama kavuşmanın bir bedeli olarak ödenir. Bundan dolayı bir nevi şükür ibadeti olarak da tanımlamak mümkündür. Dinimize göre fitre vacip olan bir sadaka türüdür. Bir Müslüman fitreyi hem kendisi hem de çocukları için vermekle yükümlüdür. Bu konuda Din İşleri Yüksek Kurulu gereken açıklamaları yapmıştır.

Ramazan'da fitre bağışı genellikle Ramazan Bayramı'nın ilk günü verilir. Bunun yanı sıra zaman zaman bunun bayram öncesinde de sunulması gibi bir durum söz konusudur. Hatta hem bayram günü hem sonrası uygundur. Bu konuda çok net bir sınırlama yoktur.

Kimler Fitre Verir?

Fitre verecek olan kişiler şöyledir;

  • Müslümanların bunu vermesi gerekir
  • Maddi açıdan birtakım kriterlere uyum sağlanmalıdır.
  • Bunların içinde altın miktarı öne çıkar.
  • Yani en az 80.18 gram değerinde altını olan kişilerin fitre vermesi gerekir.
  • Bunun karşılığındaki bir mala sahip Müminler de fitre ibadetini yerine getirmekle yükümlüdürler.

Bunun yanı sır fitre alamayacak olan kişileri de bilmek şarttır. Bir kişi annesine ya da babasına bunu veremez. Aynı durum çocuklar için geçerlidir. Maddi durumu iyi olan kişilerin birden çok kişiye fitre vermesinin önünde bir engel yoktur.

Ramazan'da Fitre Bağışı Nasıl Olur?

Fitre bağışı site üzerinden son derece kolay bir biçimde ve online sistem sayesinde hemen verilebilir. Bunun için bir üyelik şartı söz konusudur. Hesap açma işlemlerinin ardından yapılacak olan şey ise sepete ekleme yapmaktır. Sayıya bu noktada kendiniz karar verebilirsiniz. Burada unutulmaması gereken temel şey ise vekalet verme olayıdır. Bunu online sitemiz üzerinden hemen onaylamanız gerekir.

Fitre Nerelere Bağışlanıyor?

Ramazan'da fitre bağışı Beşir Derneği sayesinde kola bir biçimde yapılır. Bunun hemen ardından bağışlar ihtiyaç sahiplerine verilir. Bunun için hem Türkiye içindeki Müminlere hem de ülke dışındaki ulaştırılır. Çünkü dernek olarak global bir mantık üzerinden hareket ediyoruz. Amacımız ise yardıma muhtaç olan insanlara destekte bulunmak.

Beşir Derneği Olarak Sizleri Bekliyoruz

Ramazan ayı her zaman Müslümanlar için çok büyük bir öneme sahip. Bu mübarek günleri sadece oruç tutmak olarak tanımlamak yanlış olacak. Çünkü inancımıza göre bu ay içindeki her türlü yardım karşılığında kat ve kat daha çok sevap yazılır. İşte bu yüzden harekete geçmek ve Ramazan'da fitre bağışı için katkıda bulunma son derece önemli. Müslümanların hatırı sayılı bir kısmı hastalık, savaş ve açlıkla boğuşuyor. Ümmeti yalnız bırakmak olmaz. Tüm müminler olarak kardeşiz. Üstümüze düşen şey ise ufak da olsa katkıda bulunmak.

Bunun için Beşir Derneği vasıtasıyla hemen harekete geçmek en mantıklısı olacak. Çünkü çok uzun yılların vermiş olduğu deneyimin yanı sıra aynı zamanda güvenilir olan bir yapımız söz konusu. Gerek site üzerinden gerekse bizzat temsilciliklerimize gelerek bu ibadeti yerine getirebilirsiniz. Bu sayede hayır işlemiş olacaksınız. Biz dernek olarak bunun için bir köprü görevi görüyoruz.Bağış Yap

Ramazan’da Fitre Bağışı

Genel Bağış

EKLE