Ramazan’da Fidye Bağışı Hangi Kuruma Yapılır?

Ramazan’da Fidye Bağışı Hangi Kuruma Yapılır?

Yüce dinimiz İslam'a göre rahatsız olduğu için oruç tutamayan kişilerin bunun karşılığında fidye olarak tanımlanmış olan bir ödemeyi yapması gerekiyor. Aynı durum hac sırasında ortaya çıkan birtakım kusurlar için de geçerli. Ramazan'da fidye bağışı hangi kuruma yapılır; Beşir Derneği, ihtiyacı olan Müslümanlara yardım eden bir yapı olarak bağışları kabul ediyor. Daha sonra bunları ihtiyacı olan kişilere en kısa zaman dilimi içinde ulaştırıyor.

Fidye'nin Dinimizdeki Yeri Nedir?

Ramazan'da fidye bağışı hangi kuruma yapılır; Beşir Derneği vasıtasıyla online bir şekilde hemen gönderimi sağlayabilirsiniz. Bunun için özel bir sistem kurulmuştur. Fidye'nin dinimizdeki yeri; yüce kitabımızın Bakara suresi içindeki 2/184 bölümünde açık şekilde ifade edilmiştir. Buna göre oruç tutma konusunda sıkıntı çeken kişiler, fakir bir insanın karnını doyurmakla yükümlüdürler. Özellikle hastalık ya da yaşlılık nedeniyle, üstüne farz olan orucu tutma konusunda sıkıntı çeken kimseler fidye vermek zorundadırlar. Yani dinimiz gereği bunun yerine getirilmesi bir zorunluluktur.

Beşir Derneği Üzerinden Fidye Bağışı Nasıl Gerçekleştirilir?

 • Ramazan'da fidye bağışı hangi kuruma yapılır; Beşir Derneği ile hemen fidyenizi yollayabilirsiniz.
 • Bunun için son derece hızlı ve aynı zamanda kolay olan bir sistem söz konusu.
 • Siteye üye olmak lazım.
 • Beşir Derneği hesap açma işlemleri çok uzun bir zaman almaz.
 • İsim ve soyadının yazılmasının yanı sır ayrıca email ve cep telefonu gibi özel iletişim bilgilerini de eklemek zorundasınız.
 • Bunun sonrasında bağış yapma alanından hemen fidye bağışı ibaresinin üstüne bir kere tıklayın.
 • Belirlenmiş minimum miktar üzerinden meblağı belirtin ve bunu en kısa süre içinde onaylayın.
 • Elbette bu ibadeti online şekilde yapabilmek için vekil tayin etmeniz şarttır.
 • Bununla alakalı bir uyarı ibaresi çıkar.
 • İki farklı çalışanımızın ismi yazar ve münferiden vekil tayininin onaylamanız istenir.
 • İlgili butona bir kere basmak yeterli olacaktır.
 • Süreç bu şekilde tamamlanır.

Fidye Bağışı Nereye Gidiyor?

Ramazan'da fidye bağışı yapmak şarttır. Dernek olarak bunların dağıtımı konusunda son derece titiz bir biçimde hareket ediyoruz. Elimizde yardıma muhtaç olan binlerce kişinin isminin olduğu bir liste var. Bunların tümü gerçekten de ekonomik olarak zor durumda bulunan, fidye verilmesi için uygun olan insanlar. Hatta sadece Türkiye ile sınırlı olan bir bağış durumu söz konusu değil. Daha kötü durumda olan din kardeşlerimizin yaşamış olduğu yerleri de hiçbir şekilde göz ardı etmiyoruz. İslami kurallara göre bunun verildiğini ifade etmek lazım. Özellikle vekalet aldığımız için bunun büyük bir sorumluluk olduğunun farkındayız.

Kimlere Fidye Ödenir?

Fidye ödemesi kimlere yapılır sorusunun yanıtı son derece açık ve bellidir. Buna göre tıpkı zekat ibadetinde olduğu gibi aynı şartlar aranır. Yani bunun verileceği kişinin yoksul olması şarttır. Ancak bu konuda belli birtakım kısıtlamalar söz konusudur. Hanefi mezhebine göre büyük baba, anne, büyük anne, baba, çocuk, eş bundan faydalanamaz.

Ramazan'da Fidye Bağışı İçin Neden Beşir Derneği Seçilmelidir?

Ramazan'da fidye bağışı hangi kuruma yapılır; Beşir Derneği sayesinde ödeme işlemleri hem hızlı hem de sorunsuz şekilde tamamlanır. Bunun her daim hak eden yani durumu olmayan kişiye gideceğinden şüpheniz olmasın. Özellikle derneğimizin her daim çok şeffaf olması, bütün faaliyetleri en ince detayına kadar online siteden paylaşması akıllardaki olası soruların önüne hemen geçmekte. Bunun için hemen bizimle iletişim kurun ve hayrınızı yapın.

Online fidye bağışı için tıklayınBağış Yap

Ramazan’da Fidye Bağışı Hangi Kuruma Yapılır?

Genel Bağış

EKLE