Peygamberimizin Yetimlerle İlgili Hadisleri

Peygamberimizin Yetimlerle İlgili Hadisleri

Peygamberimizin yetimlerle ilgili hadisleri incelendiği zaman babasını kaybetmiş olan bu çocukların el üzerinde tutulması gerektiği anlaşılmaktadır. Yetimlerin ve öksüzlerin bizim dinimizde ayrı bir yeri bulunuyor. Yetimler ve öksüzler hayır yapmanın en önemli vesilelerinden bir tanesidir. Sadece saf duygular ile bir yetimin saçını okşadığı için dahi cenneti kazanacak olan birçok kişi bulunuyor. Bu noktada da yapılan hayrın ve iyiliğin içtenliğinin ne derece önemli olduğunu sizi de görebilirsiniz.

Yetimlerin Haklarını Yemeyin!

Peygamberimizin yetimlerle ilgili hadisleri incelediğinizde sadece yardımlaşma konusunda değil bu kişilerin haklarının yenmemesi konusunda da uyarılar yapılmaktadır. Örneğin bakım sorumluluğu sizde olan bir yetimin haklarının korunması için en temel sorumluluğun size ait olduğunun belirtilmesi gerekir. Yetim ve öksüzlerin haklarını yiyen ve suiistimal eden kişilerin Allah’ın gazabından kurtulamayacakları da dile getirilmiştir.

Hakların yenmemesi ve yardımlaşma adımında unutulmamaları ile en azından buruk olan bir yönlerinin el birliği ile onarılması sağlanacaktır. Sadece yetimler ve öksüzler konusunda değil hayata dezavantajlı biçimde başlamış olan müminlerin her biri için aynı hassasiyetin gösterildiği fark edilmektedir. İslam her zaman müminlerin yanındadır!

Allah’ın Rızasını Kazanmak İçin Yardım Edin!

Peygamberimizin yetimlerle ilgili hadisleri incelendiği zaman Allah’ın rızasını kazanmak konusunda yardım eli uzatmanın ne derece büyük bir etkiye sahip olduğunu siz de görebilirisiniz. Bu noktada dikkate alınması gerekenler;

  • Allah’ın rızasının kazanılması için iyiliklerin gösterişten uzak bir biçimde yapılması gerekiyor.
  • Yardım yapılırken bir elin verdiğini diğer el kesinlikle bilmemeli.
  • Sadece müşkül durumda olan kişilere bir yardım eli uzatma ümidi ve Allah’ın rızasını kazanma amacı ile yola çıkmanız gerekiyor. Ancak bu şekilde verimli ve sorunsuz bir iç huzuru ile hayatınıza devam edebilirisiniz.
  • Hayatınıza çok daha muntazam ve bereketli bir biçimde devam edebilmek için kesinlikle yardımı eksik etmemelisiniz. Yapılan her yardım sizin berekete ulaşmanız için harika bir fırsat olacaktır!

Yardımlaşmak İslam’ın temel prensipleri arasındadır. Sizin memnun kalmadığınız birçok nimetin aslına bakılırsa birçok aile için bulunmaz bir şans olduğunu görebilirsiniz. Hem yardımlaşma hem de sahip olduğunuz nimetlere şükretme konusunda müşkülpesent davranmamanız gerekiyor.

Yetimler Sizin de Ailenizin Bir Parçası!

Ailenizin bir parçası olarak gördüğünüz yetimlerin sizin için bolluğun anahtarı olacağını unutmamalısınız. Yapılan hayırların çocukların eğitim masraflarından sağlık harcamalarına kadar karşılaması temel amaç olarak belirlenmiştir. Beşir Derneği aracılığı ile oldukça kısa bir süre içerisinde yardımlarınızı iletme imkanını yakalayabilirsiniz. Beşir Derneği ile biri çocuğun sorumluluğunun sizde olmasını mümkün kılabilirsiniz. Bu kadar büyük bir yardım yapacak bütçenizi yoksa da elinizde ne kadar varsa onu büyük küçük demeden bağışlayabilirsiniz. Yapılan yardımların 1 TLsi dahi bir yetimin öksüzün yüzünde gülümseme olacaktır.

Yetimlere Yardımlarınızı Beşir Derneği Üzerinden İletin!

Peygamberimizin yetimlerle ilgili hadisleri Beşir Derneği tarafından temel esas kabul edilmiştir. Düşkün olan yetim ve öksüzlere yardım elinizi uzatmak tüm İslam aleminin sorumluluğundadır. Beşir Derneği de hayır yapmanız için size biri şans verecektir. Bu şekilde hem gıda yardımı hem de eğitim ihtiyaçlarının karşılanması konusunda Beşir Derneği ile iş biriliği kurabilirsiniz. Bu alanda en şeffaf ve sorunsuz şekilde aracılık sağlayan yardım derneklerinin başında gelmektedir.

Beşir Derneği üzerinden yapılan her bir bağışın İslam usullerine uygun şekilde iletileceğinden emin olabilirsiniz. Kurbandan başlayarak zekatın ve fitrenin iletilmesine kadar her alanda Beşir Derneği İslam kurallarını ana kıstas olarak kabul etmiştir! Bu nedenle yardımlarınızı gönül rahatlığı ile iletebilirsiniz.