Peygamber Efendimiz Yetimler Hadis

Peygamber Efendimiz Yetimler Hadis

İslamiyet her daim fakirleri ve muhtaçları kollarken yetimleri de unutmamıştır. Babası ölmüş olan çocuklara yardım etmek, onların ihtiyaçlarını karşılamak çok büyük bir sevap demektir. Peygamber efendimiz yetimler hadis konusunda birçok farklı sözü dile getirmiştir. Bunların tümü kayda alınmış ve günümüze kadar gelmiştir. İşte tümü bizim için yol göstericidir. Yetimlere yardım etmek adına Beşir Derneği'ni seçmek; hayrımızın kısa süre içinde yerine ulaşmasını sağlar.

Yetimlerle Alakalı Hadisler Neler?

Peygamber efendimizin yetimler hakkındaki hadisleri şöyledir;

  • Müslim tarafından aktarıldığına göre peygamber efendimiz; yabancı ya da kendisine ait bir yetimi koruyan, onu başarılı bir biçimde himaye eden kişilerin, kendisi ile cennette yan yana olacağını söylemiştir. Bu durum, dinimizin yetim olanlara ne kadar büyük bir önem verdiğinin en net kanıtlarından birisidir.
  • Peygamberimizin yetimlere dair hadisleri içinde dikkat çeken bir diğer diğeri ise şöyledir; herhangi bir insan, Allah'ın rızasını kazanabilmek için bir yetimin başını okşuyorsa, onun elinin dokunmuş olduğu saçların her bir teli karşılığında sevap söz konusudur.
  • Yetimlerle alakalı olan başka bir hadise göre ise yetimi doyurmak, onu yedirmek ve içirmek, cennete gitmekle ödüllendirilen işlerdir. Mevcut hadis Tırmizi tarafından aktarılmıştır.

Bunun gibi yetimlerle alakalı birçok farklı hadis söz konusudur. Burada dikkat çeken en temel nokta ise yetimlere iyi davranmanın ödülünün cennet olmasıdır. Elbette bunu hak edebilmek adına çok büyük ve Allah'ın asla affetmeyeceği günahlardan uzak durmak şarttır.

Beşir Derneği Yetimlere Bayramlık Projesi Nedir?

Peygamber efendimiz yetimler hadis konusunda açık bir şekilde belirttiği üzere onlara mutlu etmek gerekir. Bunun için Beşir Derneği tarafından  bayramlık kıyafet alma kampanyası söz konusu. Dinimize göre kutsal olan bayramlarda her zaman çok temiz, ak, pak ve yeni kıyafetleri giymek gerekiyor. Yetim olan birçok Müslüman çocuğun ne yazık ki böyle bir şansı söz konusu değil. İşte böyle kişilere alınacak olan bayramlıklar sayesinde, onların ne kadar mutlu olduğunu görmek hiç de zor olmayacak. Bunu sağlayabilmek adına site üstünden başvurunuzu, ivedi bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz.

Yetim Sahipliği Nedir?

Peygamber efendimiz yetimler hadis ile alakalı bir diğer kampanya ise Beşir Derneği'nin düzenlemiş olduğu yetim sahipliği adındaki projedir. Ayrıntıları şöyle;

  • Hamilik yaparak yetim olan çocuklara sahip çıkabilirsiniz.
  • Onların okul masraflarını karşılamak mümkün oluyor.
  • Özellikle nakit olarak destek sağlama şansınız her daim mevcut.
  • Bunun yanı sıra yetim destek havuzu içine minimum 1 TL gibi bir miktar üstünden katılım sağlamak zor değil.
  • Böylelikle yetimlerin başta gıda olmak üzere giyim, sağlık ve eğitim ihtiyaçlarını karşılamak zor olmayacak.
  • Beşir Derneği bu konuda son derece hızlı ve tatmin edici bir hizmet vererek, dünyanın farklı birçok yerinde yetimhaneler inşa etti.

Yurtdışındaki Yetimler İçin Neler Yapılabilir?

Peygamber efendimiz yetimler hadis olarak karşımıza gelen farklı birçok hüküm var. Bunların tümünün ortak yönü ise her daim yetimlerin korunup kollanmasıdır. Onları mutlu etmek, Allah'ın emirleri içinde yer alır. Bu noktada yabancı ülkelerde yetim kalmış olan Müslümanlara hemen yardım elinizi uzatabilirsiniz. Somali sınırları içinde inşa edilmiş okul ve yetimhane projesi kapsamında, 200 yataktan oluşan bir barınma alanı söz konusu. Bunun yanı sıra 500 öğrencinin okuduğu okul da mevcut. Aynı zamanda sosyal alanlar ile dikkat çeken bu projeye maddi anlamda hemen yardımda bulunabilirsiniz. Havale, çağrı merkezi, SMS ile katılım kolay.