Ölünün Ardından Kurban Kesimi

Ölünün Ardından Kurban Kesimi

Dinen, ölünün ardından kurban kesimi için bir uygulama bulunmamaktadır. Ancak kesilen kurbanın ölmüş birinin adına kesilen ya da sevabı ölüye bağışlanan kurbanlar olabilmektedir. Hayatta iken kendisinin ardından kurban kesilmesini vasiyet eden birinin mirasçıları tarafından da kendisi adına kurban kesilerek sevabının ölüye bağışlanması gerekmektedir. 

Ölünün ardından kurban kesimi olduğu gibi bu kurban hayır kurumlarına bağışlanabilmektedir de. Kesilen kurbanın dağıtılması, ihtiyaç sahiplerinin sevindirilmesi dini bir görevdir. Ölünün ardından kurban kesimi de aynı kategoride değerlendirilerek güvenilir dernekler aracılığı ile kurban eti ihtiyaç sahiplerine verilebilmektedir. 

Dinimizde kabir kurbanı ya da ölü kurbanı olarak değerlendirilebilecek bir kurban bulunmamaktadır. Ancak, bahsettiğimiz gibi kesilen kurbanın sevabı ölünün ruhuna bağışlanabilmektir. 

Kurban Yardımında Bulunmak

Kurban, yalnızca kesilmesi ile tam manasıyla yerine getirilen bir ibadet değildir. Kurban ibadetinin daha makbul olması ve tamamlanması için etlerinin fakirlere, yoksullara, dar gelirlilere ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılması gerekmektedir. 

Vekaleten kurban kesimi dinimizce caiz olarak görülüp, vekaleten kurban kesme uygulamaları oldukça sık olarak yapılmaktadır. Aynı zamanda, güvenilir hayır derneklerine bağışlanması, bu dernek aracılığı ile kurban yardımlarının muhtaç olanlara ulaştırılması da caiz olup yardımlaşma duygusunu güçlendirmektedir. 

Ölünün Ardından Kesilen Kurban ve Kurban Yardımı

Kurban yalnızca Kurban Bayramı bünyesinde gerçekleştirilen bir ibadet değildir. Bunun yanında, Hac görevi sırasında yerine getirilen kurban kesimi, adak kurbanının kesilmesi, akika kurbanın kesimi ve ölünün ardından kurban kesimi gibi farklı kurban çeşitleri bulunmaktadır. 

Bu kurbanların etlerinin bağışlanması, dinen uygun görülüp yerine getirilmesi gereken bir davranıştır. 

Beşir Derneği bünyesinde ölünün ardından vekaleten kurban kesimi gerçekleştirilmekte olup, kurban yardımı gerçekleştirilmektedir. Bir başkasının kişi adına kurban kesmesi caiz olarak görülmektedir. Bu noktada asıl önemli olan, o kişinin kurban görevini yerine getirmek için çabalaması ve de bu ibadetten gelen sevapları kazanmasıdır. 

Yoksullara yardım etmek, ihtiyaç sahiplerinin yüzlerini güldürmek kurban sevaplarını daha da arttırır. Ölünün ardından kesilen kurbanın dağıtılması için de bu durum geçerlidir. 

Beşir Derneği, yurdun her bir yanında bulunan temsilcilikleri vasıtası ile kurban yardımına ihtiyaç duyanların tespitini yapmaktadır. Kurban yardımını Beşir Derneği aracılığı ile yapmak isteyenlerin yardımlarını, bu gerçekten ihtiyaç sahibi olan insanlara iletme misyonunu senelerdir üstlenen Beşir Derneği, bu görevi hakkıyla yerine getirmek için sürekli çalışmaktadır. 

İslam dininin temel erdemlerinden ikisi olan yardımlaşma ve paylaşmanın en güzel yollarından bir tanesi olan kurban yardımı, vekaleten sizin ya da ölünün adına kesilerek pay edilir. Bu paylar, yardıma ihtiyaç duyan Müslümanlara iletilerek kardeşlik duyguları pekiştirilir. 

Şehir hayatının getirdiği kurbanı bizzat kesme zorlukları, Beşir Derneği’nin aracılığıyla hem kolaylaşıyor hem de yardımlar daha fazla insanı mutlu ediyor. Sayenizde sofralarına etli yemekler koyacak olan ihtiyaç sahibi insanların yüzünü kurban yardımı yaparak güldürebilir, bu davranışınızla Allah’ın rızasını kazanabilirsiniz.