Ölen Birisi İçin Kurban Kesilir mi?

Ölen Birisi İçin Kurban Kesilir mi?

Kurban kesiminin Kurban Bayramı, adak kurban, nafile kurban gibi birçok çeşidi bulunmaktadır. Son zamanlarda sıklıkla tercih edilen türlerinden bir tanesi de ölü kurbanı veya kabir kurbanı olarak adlandırılan sevabı ölen kişiye atfedilen türüdür.

Ölen birisi için kurban kesilir mi? Ölü kurbanı bağışı yaygınlaştıkça bu sorunun cevabı da farklı kesimler tarafından merak edilmektedir. Sevabı ölen kişiye bağışlanmak üzere kurban kesimi yapılabilir. 

Ölen Kişi Adına Kurban Neden Kesilir? 

Ölen birisi için kurban kesilir mi: Kurban borcu olan bir kimse ölmeden önce borcunu yerine getirmeleri için yakınlarına vasiyet bırakabilir. Böyle bir vasiyet bırakılması durumunda vasiyetin bırakıldığı kişiler tarafından vefat eden kişinin borcunun yerine getirilmesi doğru olacaktır. Bu durumda vefat eden kişinin borcu yerine getirildiği için kendisine sevap bağışlanır. Borcu yerine getiren yani ölen kişi adına kurban bağışında bulunan kişiye de bulunduğu bağıştan ötürü sevap yazılır. 

Vasiyet Bırakmamış Kişiye Kurban Kesmek

Vasiyet bırakılmamış olsa da ölen birisi adına kurban kesilir mi: Evet, kesilir. Beşir Derneği ile ister kendi adınıza ister vefat eden yakınlarınızın adına ihtiyaç sahiplerine kurban bağışı ulaştırabilirsiniz. Dinen bir başkası adına kurban bağışında bulunmanın herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Hatta tüm ölenleriniz veya tüm Müslümanlar adına bağışta bulunmanız durumunda sevabından hiçbir eksilme olmadan size ve adına bağışta bulunduğunuz herkese sevap erişmiş olur. Dünyanın her yerinde açlıktan ölen, yeterli besini alamadığı için sağlık sorunları yaşayan, çocuğuna et yediremediği için geceleri uyuyamayan anne ve babalar var. Beşir Derneği tüm bu ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırmak için sizinle birlikte elinden geleni yapmak için gayret gösteriyor. Beşir Derneği'ne bulunduğunuz veya bulunacağınız bağışlar ile ülkemizdeki ve dünyamızdaki birçok aç çocuğun karnını doyurabilir, birçok ihtiyaç sahibi kişiyi mutlu edebilirsiniz. 

Kimler Kurban Bağışında Bulunabilir?

Müslüman olan, buluğ çağına ermiş olan ve belirli bir ekonomik güce sahip olan herkes kurban bağışında bulunabilir. Dinen farz olanı Kurban Bayramı’nda kurban bağışında bulunmak olsa da Kurban Bayramı haricinde de kurban bağışında bulunmak ve ihtiyaç sahiplerine yardım etmek Allah katında sevap olarak görülmektedir. 

Ölen birisi için kurban kesilir mi: İhtiyaç sahiplerine yardımda bulunmak ve bunun sevabından ölen yakınlarınızın da faydalanmasını istiyorsanız dinen bunun herhangi bir sakıncası bulunmuyor. Sakıncası olmadığı gibi dinimizde ihtiyaç sahiplerine yardım etmek Allah katında en güzel davranışlardan bir tanesidir. Bu güzel davranış ile sen adına bağışta bulunduğunuz ölmüşleriniz hem de siz sevaba kavuşmuş olursunuz. 

Beşir Derneği İle Kurban Bağışı

Beşir Derneği birçok farklı şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaşmanın yollarını aramaktadır. Bu ulaşma yolları arasında ihtiyaç sahiplerine kurban eti götürmek büyük yer kaplıyor. Kurban bağışı yapıldığında Kurban etinin ihtiyaç sahiplerine ulaşması gerekmektedir. İhtiyaç sahiplerine ulaşma konusunda bireysel olarak eksiklik yaşayabiliyoruz. Herkesin yakınında ihtiyaç sahibi kişiler bulunmayabiliyor. Bu durumda ihtiyaç sahibi kişiler ile bağışçılar arasında köprü görevi gören yardım dernekleri ön plana çıkıyor. Beşir Derneği sadece ülkemizde değil dünyanın her yerinde yardımlara aracılık etmektedir. Balkanlar'dan Afrika'da açlıkla mücadele eden çocuklara kadar tüm ihtiyaç sahiplerine yardım götürmek için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Bağışlarınız için güvenilirliği kanıtlanmış olan Beşir Derneği ile istediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz. Kurban kesimleri tamamen İslami işaretleri uygun bir şekilde yapılmakta ve gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Unutmayın ki Beşir Derneği ile bulunduğunuz her bağış sonucunda yardıma ulaşamayan kişiler geceleri mutlu ve tok bir şekilde uyuma şansı elde edecek.