Ölen Baba Adına Kurbanı Kesilir Mi Diyanet

Ölen Baba Adına Kurbanı Kesilir Mi Diyanet

Ölen baba adına kurbanı kesilir mi diyanet tarafından çok açık bir biçimde yanıtlanmıştır. Dinimizde bilindiği gibi kurban ibadeti vardır. Bunun değişik türleri söz konusu olduğu gibi aynı zamanda kurban, farklı amaçlar için de kesilebilir. Bu yüzden sevabı, ölmüş olan bir kişiye bağışlanmak üzere mevcut ibadetin yerine getirilmesi mümkündür. Dinimizce bunun önünde hiçbir engel yoktur. Beşir Derneği, ölen babanın adına kurban kesilmesi işlemini yerine getirir.

Ölmüş Baba Adına Kurban Kestirmek Mümkün mü?

İslam dininde kabir ya da ölü kurbanı olarak tanımlanmış olan bir kurban türü söz konusu değildir. Ancak hayatta olan kişinin ismine ya da kurban kesimi sonrasında elde edilecek olan sevabın rahmete gitmiş olan şahsa bağışlanmasının önünde bir engel söz konusu değildir. Ölen baba adına kurbanı kesilir mi diyanet tarafından bu şekilde açık bir biçimde yanıtlanmıştır.

Vasiyet Eden Ölmüş Baba Adına Kurban Kesilir mi?

Ölen baba adına kurbanı kestirmek, iki farklı şekilde mümkündür. Bunlardan ilki vasiyet yolu ile söz konusu olmakta. Dinimizde kurban kesmek bir ibadet şeklidir. Sadece Kurban Bayramı’nda değil, daha farklı zaman dilimlerinde ve değişik amaçlara yönelik olarak bu ibadetin gerçekleştirilmesi mümkündür. Vasiyet yoluyla bunu yapabilirsiniz. Ayrıntıları ise şöyledir;

  • Her Müslüman kişinin, Kurban ayı geldiği zaman bir kurban kesmesi ya da vekalet ile kestirmesi gerekir.
  • Elbette bunun için belli maddi şartları sağlamak şarttır.
  • Yaşarken kurban borcu olan ve bunu ödemeden vefat etmiş bir babanın oğlu, onun adına sevap olması için kurban kesebilir.
  • Bunun yanı sıra kurban kestirebilme, yani vekalet yolu ile bunu ödeme hakkı da vardır.
  • Bu noktada kişinin ölmeden önce vasiyette bulunması şart değildir.
  • Yani oğluna, kendisinin vefat etmesi halinde kendi ismine kurban kesilmesini vasiyet olarak bildirmesi şart değildir.
  • Bu şartların tümünün sağlanması durumunda ibadet yerine getirilir. 
  • Özellikle bu konuda çok titiz olan Beşir Derneği, sizden vekalet alarak kurban kesim işlemlerini en kısa süre içinde ve aynı zamanda dini kurallara uygun bir biçimde tamamlar.
  • Ölen kişi adına kurban kesilmesi bu şekildedir. 

Sevap İçin Ölmüş Baba Adına Kurban Kesmek Mümkün mü?

Ölen baba adına kurbanı kesilir mi diyanet işleri başkanlığı tarafından tam anlamıyla açıklığa kavuşturulmuş olan bir sorudur. Bunun ilk türü vasiyet üzerine ve borcu kapatmak için yapılırken, diğeri ise sevap içindir. Bir kişi, sevabı babasına bağışlanmak üzere kurban kesebilir ya da bu noktada vekalet verebilir. 

Beşir Derneği Kurban Kesme İbadeti Nasıl?

Beşir Derneği, bu amaçla kurban kesim işlemlerini usulüne uygun bir biçimde tamamlar. Bunun için resmi site üstünden hemen ödeme işlemlerini farklı şekillerde gerçekleştirebilirsiniz. Kurbanın kesimi sırasında süreç videoya alınır. Bağış yapılacak olan kişinin adı verilir. Daha sonra et, ihtiyaç sahibi olanlara dağıtılır.