Nisap Miktarı Ne Kadar?

Nisap Miktarı Ne Kadar?

Müslümanlıkta zekat vermek, İslam’ın 5 temel şartından biridir. Kur’an’ı Kerim’de birçok zekat ayetleri ve hadisleri bulunur. Zekatın farz olduğu Müslümanlar kutsal kitabımızda açıkça belirtilmiştir. Nisap miktarı ölçüsünü aşan oranda mal varlığına sahipseniz zekat vermekle yükümlüsünüz. Yardıma muhtaç olan, yoksul ve düşkün insanlara zekat vererek onlara destek çıkabilir; maddi-manevi yanlarında olduğunuzu hissettirebilirsiniz. Peki, nisap miktarı ne kadar? 

Zekat Vermek için Zenginlik Ölçütü Nedir?

Nisap miktarı ne kadar? ; zekat vermek için İslami olarak zengin olma şartı bulunuyor. Müslümanlıkta zengin olma ölçüsü ise asgari ihtiyaçlarınızdan fazlasına sahip olmanızdır. Borç miktarınız da zekat hesaplamasına dahil edilir.

Zekat için zenginlik ölçütü sınırı nisap miktarını ifade ediyor. Nisap miktarına sahipseniz ve mal varlığınız bu miktarın üstündeyse zekat vermekle yükümlüsünüzdür. Mal varlığınızdan ihtiyaç duyan insanlara da bir miktar aktarmak hem onlara büyük bir destek sağlayacak ve hem de Müslümanlığın güzel değerlerini daha da içten hissettirecektir.

Dinimiz yardımlaşmanın, bağış yapmanın, fakirlere ve yoksul insanlara yardım etmenin önemini birçok ayet ve hadiste de vurgulamıştır. Müzemmil 73/20’de Allah’ın esirgeyiciliği ve bağışlayıcılığından bahsedilmiş; yaptığınız her iyiliğin onun katında sevap olarak size döneceği belirtilmiştir. 

Zengin olarak kabul edilen Müslümanlar senelik olarak zekat verirler. Kur’an’ı Kerim’in bize bildirdiğine göre zengin insanların mallarında yoksulların da payı, hakkı bulunur. Zekat vermek bir yönden de bu hakkın onlara ödenmesini sağlar. 

Nisap Miktarı Nasıl Ölçülür? Ne Kadardır?

Nisap miktarı ne kadar? ; Nisap miktarı bir Müslümanın hangi malvarlığı sınırından sonra zekat verebileceğini gösterir. Nisap miktarı 80.18 gram altın olarak ifade edilir. Altın değeri hesaplanırken günlük altın kuru dikkate alınır.

Nisap miktarı ölçümlerine göre eğer şu malvarlıklarına, paraya vb. sahipseniz ve bu malvarlığını bir yıl boyunca koruduysanız ( Kamer Takvimine göre-354 gün) zekat vermelisiniz.

Nisap miktarı 80,18 gram altın dışında 30 sığır, 5 deve, 40 keçi veya koyun ile de ölçülebiliyor. 

Dinimiz servet sahiplerinin mallarından zekat vermeyi buyurur; bunun zekat sahiplerinin hem mallarını hem de vicdanlarını temizleyeceğini belirtir. Sosyal yardımlaşma alanında en etkili, güzel bağışlardan biridir. Bu sayede İslam dini zenginlerden yoksulları gözetmelerini, onları korumalarını ister.

Müslümanlıkta zekat sistematik olarak yardımlaşmayı getirmiştir. Her yıl bir kere her Müslüman zekatını vermelidir. 

Nisap Miktarı Üzerinden Zekat Nasıl Hesaplanır?

Nisap miktarı ne kadardır? ; Nisap miktarının üzerindeki mal varlıklarınızdan borçlarınız çıkartılır ve hesaplama kalan miktardan yapılır. Borçlarınız da düşürüldükten sonra kalanın %2,5 kadarı zekat olarak vermeniz gereken tutarı gösterir.

Zekat vermek insanların mallarına bereket katar; onları arttırmalarına yardımcı olur. İnsanların ahlaklarını yükseltir; maneviyatlarını geliştirir. Kendilerinden başkalarını, düşkün ve zor durumda olanları da görmelerini sağlar. Onlara yardım eli uzatmak bir yerde dinimizce temizlik olarak görülür. Allah adına verdiğiniz her zekat ve bağış size daha çok miktarda dönecektir. 

Beşir Derneği Zekat Bağışlarınızı Nasıl Yapacaksınız? 

Beşir Derneği olarak zekat bağışlarınızı sizin adınıza organize ediyor; ihtiyaç sahiplerinin önceliklerine göre zekat dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Zekat bağışlarınızı istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Zekat için dinimizce belirlenmiş bir zaman dilimi yoktur. Çoğu kişi Ramazan ayında zekat verir ancak yapılması gereken ilk nisap vaktine ulaşılan günü takip etmek ve buna göre her yıl bu tarihte vermektir.

Ahiret mutluluğu ve vicdan rahatlığı için zekat Müslümanların yapması gereken en önemli görevleri arasında yer alır. Zekat bağışları yoksul, düşkün insanlara yapılmalıdır. Kur’an’ı Kerim’de belirlenen koşullara sahip olanlara zekat verilmelidir. Zekat bağışlarınız ile birçok muhtaç insana yardımlarınızı ulaştırıyoruz.