Nisap Miktarı Ne Demek

Nisap Miktarı Ne Demek

Nisap miktarı ne demek: Nisap, zekat verecek olanların sahip olması gereken mal demektir. Bunun ne kadar olduğunu, özellikle hadislere baktığımız zaman görmekteyiz. Hayvan sayısı ve altın gramı baz alınarak zekat ibadetini yerine getirmek gerekir. Zekatı vermeden önce gerçekten buna ihtiyacı olan kişileri bulmak şarttır. İşte bu noktada devreye Beşir Derneği girer.

Nisap Miktarının Ayrıntıları Neler?

Nisap, zenginlik ölçüsü birimi olarak kabul edilen İslami bir kavramdır. Dinimizin emretmiş olduğu ibadetlerin bir kısmı sadece durumu iyi olan kişiler için geçerlidir. Bunların yerine getirilebilmesi adına asgari bir sınır koyulmuştur. Her daim bu dikkate alınarak, ibadetler yapılmak zorundadır. Kurban, fitre ve zekat için geçerlidir. Ayrıntıları ise şöyledir;

  • Bir Mümin'in zekat vermesi, fitre ödemesi ya da kurban kesebilmesi, onun sahip olduğu para ve malla doğru orantılıdır.
  • Durumu iyi olmayan kişilerin bu ibadetleri yapmasına gerek yoktur.
  • Buna göre 80.18 gram altın en temel kriter olarak karşımıza çıkar.
  • Bu miktarda ya da bundan daha çok altını olan kişilerin, belirlenmiş asgari tutarın üstünde yani zengin olduğu kabul edilir. Bu yüzden sözü edilmiş olan ibadetlerin yerine getirilmesi lazım olur.
  • Nisap miktarı ne demek: Zenginlik dinimize göre sadece bununla ölçülmez. Daha farklı bir şekilde ve hayvan sayısı üstünden de belirlenmiş olan kriterler vardır. Bunun bir örneği, 40 tane koyun veya bir diğer hayvan olan keçi sahipliğidir. Bunun yanı sıra 5 deve ya da 30 sığırı olan kişiler de dinimize göre zengin kimseler olarak kabul edilir.
  • Elbette bunlara ek bir biçimde kişinin borcunun olmaması ya da bulunsa bile borcun ödenmesinin ardından belirtilen miktarda malı veya parasının kalması şartı aranır. 
  • İşte buna göre ibadetler yerine getirilir.

Nisap Miktarı Neden Çok Önemli?

Nisap miktarı ne demek: Nisap, bir ölçüttür. Altın, hayvan sayısı ya da bunun karşılığı olan para üstünden ifade edilir. Bunun son derece önemli olması, direk olarak hangi kişilerin mevcut ibadetleri yerine getireceğinin belirlenmesinden dolayıdır. Çünkü her Müslüman kurban kesemez. Aynı zamanda tüm Müminlerin fitre ya da zekat ödemesi gibi bir durum yoktur. Miktar baz alınarak buna karar verilir.

Nisap Miktarı Nasıl Belirlenmiştir?

Nisap miktarı Hz.Muhamed S.A.V tarafından, yaşamış olduğu dönem içinde, zenginlik ölçütü olan şeyler baz alınarak belirlenmiştir. Bunların tümünün kaynağı ise hadislerdir. Yani dayanak noktası sağlamdır.

Beşir Derneği ile Zekat, Fitre ve Kurban Bağışları Nasıl Gerçekleştirilir?

Nisap miktarı ne demek: İslam dini içinde en temel zenginlik ölçüsü birimi olarak kabul edilen bir kriterdir. Beşir Derneği, şartları sağlayan kişilerin bu ibadetlerine aracılık ediyor. Bunun örnekleri ise şöyle;

  • Nisap miktarının yeterli olması durumunda yani kişi zenginlik içinde ise onun mutlaka kurban kesimini gerçekleştirmesi şarttır. İşte Beşir Derneği bunun için organizasyonlar düzenler. Vacip bir ibadet olan kurban kesiminin yapılabilmesi adına ödemeyi site üstünden ya da banka aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Bunun ardından vekalet vermek gerekir. Adınıza kurban kesilir.
  • Müslümanların yardımlaşması ve maddi anlamda birbirlerine destek olmaları son derece önemlidir. Bunun için dinimizin emretmiş olduğu fitre ve zekat ibadetleri dikkat çeker. Beşir Derneği ihtiyaç sahiplerine bunları kısa sürede ulaştırarak süreci tamamlar.

Nisap miktarı üstünden yapılacak olan bu ibadetler ile Allah'a olan borcunuzu da ödemiş olursunuz.