Nisab Nedir?

Nisab Nedir?

Nisab nedir: Nisab kavramının tam olarak ne olduğunu bilebilmek için ilk olarak zekat ibadetinden bahsetmek lazım. Zekat, Müslümanların yılda bir kere, mallarının bir bölümünü yoksullar başta olmak üzere farklı özelliklere sahip Müminlere vermesidir. Ne kadar mala sahip olan kişilerin bunu yapabileceği ise nisab miktarı üstünden belirlenir. Tam anlamıyla bir zenginlik ölçüsüdür. 

Nisab Ne Demek?

Nisab, başta zekat olmak üzere kurban ve fitre gibi ibadetlerin yapılması konusunda baz alınan bir zenginlik ölçüsü olarak dikkat çeker. İslam dininde son derece önemli bir yeri vardır. Bunun nedeni ise birçok farklı ibadetin buna göre gerçekleştirilmesidir. Zenginliğin en az sınırı olarak kabul edilir. Ayrıntıları ise şöyledir;

  • Nisab miktarı, eski dönemlerdeki yaşam koşulları üstünden belirlenmiş olsa da bunun halen günümüzde geçerliliğini koruduğunu ifade etmek gerekiyor.
  • Buna göre bir Müslüman'ın, zenginlik gerektiren ibadetleri yerine getirebilmesi için belli miktarda altına ve mala sahip olması şarttır.
  • Bunun yanı sıra hem asli ihtiyacının hem de borcunun sonrasında kalmış olan malın yeterli derecede bulunması ve belli bir limitin üstünde yer alması da gerekir.
  • Böyle kişilerin fitre vermesi, kurban kesmesi ve zekat ödemesi yapması dinimiz tarafından açık bir biçimde ifade edilmiştir.
  • Nisab nedir: Altın üstünden bunun hesaplanmasına baktığımız zaman bir kişinin 80.18 gram altına sahip olması, onun belirtilmiş olan ibadetleri yapmasını gerektirir. 
  • Bunun parasal karşılığı da kabul edilir. Yani 80.18 gramın para cinsinden ifade edilmiş olan hali de söz konusu olmaktadır.
  • Aynı zamanda aynı miktardaki ticari mal da karşımıza çıkar ve bir kriter olarak dikkat çeker.
  • Nisabın miktarı hayvan sayısıyla da belirlenir.
  • 5 adet deve, 30 sığır, 40 tane koyun ve keçi de bunun örnekleri içinde dikkat çeker.

Nisap Nasıl Belirlendi?

Nisab nedir: Müslümanların zengin olup olmadığı açık bir biçimde ifade eden bu ölçüt, bundan çok uzun yıllar önce sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed tarafından belirlenmiştir. Dönemin yaşam şartları, bu ölçütün netleşmesi konusunda çok büyük bir önem arz eder. O zamandan bu zaman en az 1400 yıl geçmesine rağmen, gerek altın gerekse diğer hayvanlar halen günümüzde de zenginlik ölçüsü olarak kabul edilir. İşte bu yüzden nisab miktarı çağlara meydan okuyan yapısıyla dikkat çeker.

Nisab Hangi İbadetlerde Geçerli?

Nisab nedir: En temel Müslüman zenginlik ölçüsü olan nisab miktarı günümüzde halen geçerliliğini korur. Zekat, hali ve durumu yerinde Müslümanların yapması gereken bir ibadet olarak dikkat çeker. Özellikle fakir, miskin olan kişilerin ihtiyaçları bu şekilde karşılanır. Kimlerin bunu ödeyeceği konusunda nisab miktarı baz alınır. Bunun yanı sıra bir diğer ibadet olan fıtır için de aynı durum geçerlidir. Yani Müslüman kişinin belli bir zenginliğe ulaşmış olması şarttır. Son olarak Kurban ibadetinde de bunun baz alındığını hemen ifade edelim.

Nisab Üstünden Bağış Nasıl Olur?

Nisab üstünden bağış yapmak mümkündür. Yani bir hayır kurumuna ödeme gerçekleştirerek hem ibadetinizi yerine getirebilir hem de ihtiyaç sahibi olan kişilerin maddi sorunlarını çözebilirsiniz. Bunu, Beşir Derneği üstünden yapmak kolaydır. İslami usullere göre faaliyetlerini devam ettiren bu organizasyonun en sevilen ve bilinen özelliği Allah rızası için bu tip işleri yapmasıdır. Kendilerine bir maddi yarar sağlamazlar. Ramazan ayı geldiği zaman fitre bağışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Aynı durum hem zekat hem de kurban ibadeti için de geçerli olmaktadır.