Müslüman Ülkelere Kurban Bağışı

Müslüman Ülkelere Kurban Bağışı

Kurban nedir? Kurbanın Önemi Nedir?

Kurban demek Allahın yolundan gitmek, Allah’ın yolunda olmak demektir. Böylece Allah ile daha yakın olup onun rızasını kazanmak demektir. Kurban demek bize Allah’a şartsız ve koşulsuzca itaat etmeyi, ona boyun eğmeyi, Allah’a teslim olmayı ve başımıza ne gelirse gelsin Allaha rızamızı, ondan gelecek her şeyin kabulümüz olduğunu bilmek demektir. Tüm bunları bize hatırlatan, bu dünyaya gönderiliş amacımızı anlatan kurban ile hem ibadetimizi yaparız hem de insanlarla aramızdaki dayanışma ruhunu güçlendiririz. Kurbanımızın etini durumu yerinde olmayan insanlarla paylaşmalı ve bu şekilde onların her zaman yanında olduğumuzu hissettirmeliyiz. Müslüman ülkelere kurban bağışı yaparak da uzak bile olsak kardeşlik ruhunu pekiştirmiş oluruz.

Kurban bayramı demek sadece et yemek için ayrılmış günler değildir. Allaha imanın gücünü anlatan takva ve Allah’a teslimiyetin öneminin anlaşılması ve bunun üzerine düşünülmesi gereken günlerdir. Rabbimiz Hac Suresi 37. Ayetinde “ Mühim olan kurban kanının akması değildir. Asıl önemli olan iyiliği düşünmeniz ve imanınızın gücü olan takvadır.” Şeklinde buyurarak paylaşmanın ve iyiliğin önemini vurgulamıştır.

Vekâleten Kurban Bağışı Nedir?

Kurban, İslam’ın kurallarına göre şartları belirli sınırlarca çizilmiş mal ya da para varlığına sahip olan kimselerden akıl baliğ olan kimselere vaciptir. Aynı zamanda kurban kesmek sünnettir. Günümüzde ise erek vakit darlığından, gerekse yer bakımından uygun olmayan fakat maddi durumu yeterli olan kişiler kurban ibadetlerini yapmak için Müslüman ülkelere kurban bağışı seçeneğini değerlendirmektedirler. Beşir Derneği olarak uzak noktadaki Müslüman ülkelerdeki yardıma muhtaç din kardeşlerimiz için sizler sayesinde toplanan kurban bağışları tüm toplanan hisseler ile oradaki insanlara pay edilir. Bu işleme vekâleten kurban denir. Yani Müslüman ülkelere kuran bağışı yapınca, kurban bağışı yapan kişinin adına kurban edilecek hayvan Beşir Derneğince satın alınmakta ve kesimi tamamlandıktan sonra pay edilerek dağıtımı yine Beşir Derneği tarafından yapılmaktadır.

Müslüman Ülkelere Kurban Bağışı Nasıl Yapılmaktadır?

Beşir Derneği, kurban bağışlarını hem yurt içi hem yurt dışı olarak düzenlemektedir. Bu şekilde kardeşlik ve paylaşma duygularının sınırlarımız içinde olduğu kadar sınırlarımızın ötesinde de devam ettiriyor ve gönül kardeşliğinin pekişmesini sağlıyoruz. Beşir Derneği, yoksul ve bir lokma ekmeğe muhtaç insanlara sizlerin bağışları sayesinde kurban etlerini paylaştırarak yüzlerini güldürmek, biraz da olsa tencerelerinde bir lokma et pişmesini sağlamak için yurt dışındaki Müslüman din kardeşlerimizin yanında olmaktadır. Müslüman ülkelere kurban bağışı yapmak isteyen bağışçılarımız, Afrika ülkeleri başta olmak üzere, Asya’nın bazı ülkeleri, bazı Balkan ülkeleri ve bazı Türk Devletlerine kurban bağışı yapabilmektedirler.

Kendim Kurban Kesip Bağışlayabilir miyim?

Dilerseniz kendi kurbanınızı kendiniz keserek de Müslüman ülkelere kurban bağışı yapabilirsiniz. Beşir Derneği olarak başlattığımız Kardeş Payı organizasyonu ile kesilen kurbanlar kendimize ait araçlarla bağışçıların evlerine gidilerek bizzat alınmakta ve ihtiyaç sahibi ailelere ve ihtiyaç duyulan yerlere ulaştırılmaktadır. 

Kurban kesmek mali güç gerektiren bir ibadet olduğu için belirli vakitler dâhilinde kesilmesi zorunludur. Beşir Derneğine kurban bağışı yaptığınız zaman kurban bağışınız bizim için bir emanet olmaktadır ve bu sebeple tüm bu emanetler en güzel ve en doğru şekilde amacına ulaşmaktadır. Kesinlikle İslami usullere uygun olarak kesilen kurbanlarınız yine İslami usullere göre paylaştırılmaktadır. Özellikle Müslüman ülkelere kurban bağışı yapıldığı zaman herhangi bir olumsuz duruma yer vermemek gerektiği sorumluluğunu taşımaktayız. Bu yüzden kurban bağışlarınız bizim için oldukça önemli ve kıymetlidir.