Mavi Marmara Projesi

Mavi Marmara Projesi

31 Mayıs 2010 tarihinde başlatılan Mavi Marmara Projesi kapsamında başlatılan ‘Özgür Gazze Hareketi’ İsrail tarafından düzenlenen hain bir pusu sonucunda Gazze’ye insani yardım için giden Mavi Marmara gemisinin ateş altına alınması sonucu yardımların önü kesilmeye çalışılmıştır. İsrail askerleri gemiye çıkarak birçok yardımsever vatandaşın ölümüne ve yaralanmasına neden olmuştur. İsrail askerleri tarafından ele geçirilen Gazze yardım gemisi Aşdod limanına demir atmak zorunda kalıp, yağma ve yardım yapan kuruluşların adı boyalarla kapatılmaya çalışılmıştır, yardım gemisinin camları kırılmış ve üzerinden 250 adet mermi çıkarılmıştır. 

Mavi Marmara Projesi kapsamında hayatını kaybeden 9 Türk vatandaş anısına Filistin’in masum çocuklarının hallerini ve onlara yardım götüren insanların tasvir edildiği heykeller ve anıtlar yapılmıştır. Mavi Marmara olayı sonrası Bandırma Konsolosluğu bu duruma sessiz kalan diğer AB ve diğer NATO ülkelerine kınama mektubu gönderse de ülkeler sessiz kalmaya devam etmiştir. Beşir Derneği olarak Gazze’de yardıma muhtaç insanlara el uzatmak adına sesimizi duyurmak insanlık vazifelerimizden biri haline gelmiştir.

 Bugün İsrail tarafından bomba yağmuru altında tutulan Gazze Müslümanları kendilerine uzanacak bir yardım eli beklemektedir. Hayatın onlar için ızdıraba dönüşmesine seyirci kalmak onur ve gurur kırıcı bir mesele haline gelmiştir. Her gün bombaların patladığı Gazze topraklarında tedavi, yiyecek ve ilaç yoksulluk nedeniyle temin edilemeyip ayda 200 kişinin uzuvlarının kesilmesine ve sakat kalmasına neden olmaktadır. 

Gazze Halkının Akibeti

İşsizlik oranı %70’in üzerine çıkmış olup, vatandaşı 1,5 milyon olan ülkenin 1,1 i açlıktan ölmektedir.  2008 yılında başlayan ve tam 22 gün süren İsrail saldırısından sonra 315 bebek, 1838 Gazze vatandaşı hayatını kaybetmiştir. Bombalama ve yıkılma nedeniyle madde yetersizlikler yüzünden her gün çok sayıda insan hayatını kaybetmektedir. İsrail askerlerinin Gazze ambargosu ülkede halen hissedilmektedir. Günümüzde Gazze halkının yaşadığı sorunlara bir çare bulmak ve destek olmak ancak birlikte bu yolu yürürsek mümkündür. İsrail tarafından sayamayacağımız kadar çok hak tecavüzünün gerçekleştirildiği ülkeye bugün çay, tuvalet kağıdı, ekmek, su, ayakkabı gibi yaşam için en önemli maddeler bile sokulamaz haldedir. Bombalama ve işgal sonucu son derece problemli olan Gazze topraklarında elektrik hatları tamamen çökmüş, hastaneler yıkılmış, üretim sıfırlanmış ve sağlık koşulları trajedi niteliği taşıyan bir orana düşmüştür.

 

Gazze Halkının İhtiyaçları

Gazze halkının insani ihtiyacı olan yiyecek, giyecek, bebek bezleri, mamalar, havlular, yataklar, ayakkabı, battaniye ve mobilyalar; Sağlık için ihtiyaçları olan tekerlekli sandalyeler, doppler cihazları, ilaçlar, sargı bezleri, ameliyat masaları, mamografi aletleri, engelli yürüteçleri; İnşaat için gerekli olan demir, cam, çelik, merdiven, çimento, izolasyon malzemeleri, elektrikli aletler ve daha sayamayacağımız bir çok yeniden yaşam temeli oluşturan malzemeye ihtiyaç vardır.  Gazze halkına yapılacak yardımlarınızı Beşir Derneği aracılığı ile yapmak için hesap numaralarımızı ana sayfada yer alan kısımdan kontrol edebilirsiniz.

Neden Gazze?

Filistin ve Gazze halkının yaşadığı olaylar bu kadarla sınırlı değildir. 60 yıldır hayat mücadelesini en zor şartlar altında veren Gazze halkı, tüm Ortadoğu ve Avrupa’yı ilgilendiren büyük bir acı ve yoksulluk içindedir. Kıtlık seviyesinin çok yüksek olduğu Gazze’de yaşam şartlarından dolayı çözüme ulaştırılamayan zorluklar, tehlikeler, tehditler ve baskı altında bir yaşam kol gezmektedir. Bu şartlar altında Neden Gazze? Demek bile gereksiz ve anlamsızdır. İnsanlık için gerçek olan tek şey şudur ki dünyanın neresinde olursak olalım din, dil, ırk, renk, milliyet ve fikir gözetmeksizin Beşir Derneği ile bir aile gibi bütün olup insanlara yardım etmektir.