Mavi Marmara Nedir?

Mavi Marmara Nedir?

Mavi Marmara gemisi nedir: Filistin topraklarında devam eden İsrail zulmünün en açık örneği bundan tam 10 sene önce yaşanmıştır. Abluka altındaki Gazze limanına insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisi, uluslararası sularda İsrail komandolarının baskınına uğramıştı. Bunun sonrasında 10 Türk vatandaşımız alçakça şehit edilmişti. Mavi Marmara gemisine yapılan bu baskın, bölgeye gerçekleştirilen Türk yardımlarını engelleyemedi.

Mavi Marmara Gemisi Ne Zaman Yola Çıktı?

Mavi Marmara Gemisi, 27 Mayıs 2010 tarihinde yola çıktı ve rotaları Filistin'in Gazze limanıydı. Çünkü ilgili yerde devam eden İsrail ablukasından dolayı birçok Müslüman yardım alma konusunda sıkıntı çekiyordu. Türk Müslümanları ise buna bir son verebilmek adına yola koyuldular. Bu filo içinde sadece Türkiye'den isimler yoktu. İsrail Parlamentosunda yer alan vekillerden ABD'den gelmiş olan birçok ünlü simaya kadar yüzlerce insan vardı. Mavi Marmara Gemisi nedir: İsrail ablukasını yarmak isteyen özel olarak hazırlanmış olan gemi, sahip olduğu 3 tonluk gıdayla yola koyulmasının ardından kısa bir süre sonra saldırıya uğradı.

Mavi Marmara Gemisi Nasıl Saldırıya Uğradı?

Mavi Marmara Gemisi nedir: Türk ve yabancı birçok farklı ülkeden katılım sağlayan kişilerin bulunduğu Mavi Marmara Gemisi, İsrail yolunda saldırıya uğramıştır. Bunun ayrıntıları çok dikkat çekicidir. İlk olarak İsrail tarafından gemiye bir uyarı yapıldı. Rotasını Gazze yerine Aşdod limanına çevirmesi istendi. Ancak gemi, bunu dikkate almayarak yoluna devam etti. Bunun sonrasında İsrail ordusuna bağlı olan komandolar, helikopterle gemiye indirme hareketi düzenlediler. Bu noktada en çok dikkat çeken durum ise İsrail müdahalesinin uluslararası sularda gerçekleştirilmesidir. Normal şartlarda böyle bir hakları söz konusu değildir. 

Mavi Marmara Gemisi baskını sabaha karşı 4.30 sularında gerçekleşti. Helikopterlerden birçok komando, gemiye indirildi. Bu askerlerin son derece saldırgan bir tutumu sergilemesinden dolayı ilk anda 10 kişi şehit oldu. Askerlerin acımasız müdahalesinin ardından 60 civarında kişi de yaralandı. İsrail ordusu mensubu olan 10 kişi de hafif bir biçimde bu olaydan etkilendi. 

Mavi Marmara Gemisi Sonrası Türkiye - İsrail İlişkileri Ne Oldu?

Mavi Marmara Gemisi, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin haklı bir biçimde kesilmesine neden oldu. Yaşanan bu katliamın ardından Türk Hükümeti hemen bu konuda tepkisini koydu. Bunun sonrasında ilişkileri de bitirdi. Yeniden eski günlere dönebilmenin yolunun ise 3 şart olduğunu açık bir biçimde ortaya koydu. Hükümetimiz; İsrail'in bu olaydan dolayı özür dilemesini istedi. Bunun yanı sıra Gazze üstünde gerçekleştirilmiş olan ablukanın sona ermesi gerektiğini de ifade etti. Son olarak ise bu olayda şehit olmuş olan kişilerin ailelerine tazminat şartını da öne sürdü. İsrail ilk olarak bunların hiçbirisine yanaşmadı. Ancak zamanla geri adım atmak zorunda kaldı. Buna göre ilk olarak İsrail Başbakanı Netanyahu, dönemin başbakanı ve şimdi Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olan sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak resmi bir biçimde özür diledi. Bunun yanı sıra belli bir süre sonra 20 milyon dolarlık bir tazminat da ödendi. 

Mavi Marmara Filosu İçinde Hangi Gemiler Yer Alıyor?

Mavi Marmara filosu olarak bilinen ve birden çok geminin yer aldığı listede Challenger, Eleftheri, Sfendoni, Gazze, Defne, Rachel Corrie ve Challenger II ve Mavi Marmara yer aldı.

Gazze Yardımları Devam Ediyor mu?

Mavi Marmara Gemisi nedir: Mavi Marmara gemisi Türkiye'den yola çıkmış, Filistinli kardeşlerine yardımda bulunmak için hareket etmiş ancak İsrail askerlerinin alçak saldırılarının ardından amacına ulaşmamış olan bir gemidir.