Mavi Marmara Gemisi Olayı

Mavi Marmara Gemisi Olayı

Mavi Marmara Gemisi Olayı; Mavi Marmara olayı derin üzüntü ve acı duyduğumuz bir olaydır. İsrail devletinin ordusunun yapmış olduğu vahşet dolu bu olayda on kişinin ölümüne sebep olmuştur ve on dokuz kişi ise 2010 yılında İsrail tarafından kıskaca alınan Gazze Şeridi‘ne yardım götürmek amacı ile yola çıkmış bu yardımda ise gemide bulunan gıda giysi bu tarz yardımlar götürmeyi amaçlamaktaydı. Mavi Marmara filosunun amacı sadece orada ihtiyacı olsan insanlara yardım etmekti ve yardım etmek isteyen bu insanları acımasızca katleden İsrail ordusu bu yardımlara engel olmuştur. İnsani yardım götürmek amacıyla yola çıkan ve içinde insani yardım malzemesi taşıyan mavi Marmara İsrail askerleri tarafından hukuka aykırı bir müdahale ile Mavi Marmara’da bulunan personeller ile kendilerini karşı karşıya getirerek on insani yardım gönüllüsü yaşamını yitirmiştir. 

Bu gemide gıda maddeleri ve giyecek dışında ilaçlar hediyeler tıbbi cihazlar tıbbi araç ve gereçler ev yapımında kullanılabilecek inşaat ve bir takım teknik malzemelerde vardı. İçerisinde Türklerin de bulunduğu sekiz tane geminin Gazze açıklarına varması amacı ile bir yardım gemi rotası oluşturulmuştur fakat İsrail askerlerinin ambargosuyla karşılaşan Mavi Marmara çalışanları ve diğer ülkenin gemileri ve bu çalışanlar içerisinden on tane Türk vatandaşı yaşamını yitirmiş ve dönemin genelkurmay başkanı taziye mesajı iletmesi özür dilemesi gerekirken Mavi Marmara’da ölmesi gerekenler öldü açıklamasını yaparak utanmaz bir şekilde insanların karşısına geçmiştir. Mavi Marmara gemisi ne yazık ki İsrail ordusuyla karşılaştığından dolayı Gazze’ye yardım amacına ulaşamadı ve on tane insanın ölümüne sebebiyet verdi.

Mavi Marmara İçerisinde Bulunan Şehit Düşen İnsanlar

Mavi Marmara Gemisi Olayı; Mavi Marmara’da yaşamını yitiren insanlar arasında en genç sayabileceğimiz Türk asıllı Amerikan Vatandaşı Furkan Doğan henüz 19 yaşındayken yaşamını yitirmiştir. Saadet Partisi İl Müfettişi İbrahim Bilgen o ise 61 yaşında yaşamını yitirmiş diğer bir isim Gazeteci Cevdet Kılıçlar 38 yaşında yaşamını yitirmiştir. Milli Hakem Çetin Topçu 53 yaşında yaşamını yitirmiştir. İnsani Yardım Vakfı Çalışanı Necdet Yıldırım 32 yaşında yaşamını yitirmiştir. Tekstilci Cengiz Songül 47 yaşında yaşamını yitirmiştir. Anadolu Gençlik Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Akyüz 41 yaşında yaşamını yitirmiştir. Ay-Der Yönetim Başkanı Ali Haydar Bengi 39 yaşında yaşamını yitirmiştir. Yaşamını yitirmiş olan bütün vatandaşlara Allah rahmet eylesin deyip büyük üzüntü duyduğumuzu belirtiyoruz.

Mavi Marmara Gemisi Olayı Sonrası Yaşananlar

Mavi Marmara Gemisi Olayı; Mavi Marmara katliamından sonra insanlar sokağa döküldü ve dünyadaki bütün insanlar İsrail Devletini boykot ederek orada yaşamını yitiren insanları anmış bulundu ve o yıllarda İsrail ürünlerinin çoğu Türkiye’de insanlar tarafından alınmamaya başlandı. Daha sonra Gazze şehrinin Mavi Marmara gemisi olayından sonra ablukaya alma işlemleri hafifletildi İsrail hükümeti tarafından. Birleşmiş Milletler Konseyi Mavi Marmara gemisi üzerinden İsrailli kınayarak aydınlatıcı ve bağımsız bir soruşturma açılması çağrısında bulunmuştur. Mavi Marmara katliamını yapan askerler bir soruşturma geçirmiştir fakat sonrası hakkında bir cezai işlem gibi bir şey belirlenip bulunamamıştır. İsrail devleti 2010 yılında gerçekleşen Mavi Marmara gemisi olayında ise özür dilememiş ancak aradan üç yıl sonra İsrail devleti başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak telefonda özrünü ve derin üzüntüler içerisinde olduğunu dile getirmiştir sonrasında işte ise Mavi Marmara gemisinde hayatını kaybeden insanlara maddi açıdan ailelerine eşlerine akrabalarına tazminat ödemek zorunda kalmıştır ve bu tazminat işlemlerinin gerçekleşmesini kabul etmek durumunda kalmıştır.