Mavi Marmara Gemisi Nerede?

Mavi Marmara Gemisi Nerede?

Gazze’ye insani yardım taşıyan ve onların sesini dünyaya duyurmayı amaçlayan Mavi Marmara Gemisi uluslararası sularda İsrail askerlerinin saldırısına uğramış ve 10 yardımsever aktivist şehit olmuştu. Aradan geçen o kadar yılsonunda şimdi Mavi Marmara Gemisi nerede merak eden var mı? 

Mavi Marmara Gemisinde Ne Oldu?

2010 yılında Gazze Özgürlük Hareketi dünyanın dikkatini Gazze’ye çekebilmek adına bir yardım seferi düzenledi, içinde Türkiye’nin de olduğu 30 ülkeden 750 aktivist gıda, ilaç, giyim ve inşaat gibi insani yardımları İsrail baskısı altında ki Gazze’ye ulaştırmak için Mavi Marmara Gemisi ile Antalya’dan hareket etti. Gazze’ye yaklaşan gemiye 30 Mayıs akşamı 13 İsrail komandosu tarafından işgal uygulandı, helikopterler ile gemiye indirme yapan İsrail askeri 10 aktivistin şehit olmasına neden oldu. İsrail’in 73 mil uzağında uluslararası hukuka göre kıta sahanlığı dışında gerçekleşen baskında 60 aktivistte yaralandı. 

Mavi Marmara Gemisi RO-RO Gemisine Dönüştü

Olayların ardından Haydarpaşa Limanına dönen Mavi Marmara Gemisi uzun süre limanda bekledi, işletilmeyen gemi aradan geçen 8 yılın sonunda satıldı. Gemiyi satın alan armatör Erdoğan Yüksek, üst güverteyi kestirdi, hangarları büyüttü ve Mavi Marmara Gemisini RO-RO Gemisine dönüştürdü ve Erdoğan Bey ismini aldı, Mavi Marmara Gemisi nerede diye merak edenlerin yaptığı araştırmalarda geminin halen Marmara Denizinde öğrenilmekte. Dilovası – Zeytinburnu seferi yapan Erdoğan Bey gemisi eski ismi ile Mavi Marmara Gemisi Marmara Ereğlisi – Bandırma ve Marmara Ereğlisi – Maltepe seferlerine başladı. 

Mavi Marmara Gemisini Kim Aldı?

10 kişinin şehit olmasına tanıklık eden bir tarihin yazıldığı Mavi Marmara Gemisinin Haydarpaşa limanında çürümeye terk edilmesine dayanamadığı için satın almaya karar verdiğini söyleyen armatör Erdoğan Yüksek bir geminin denizde olduğu sürece var olduğunu söyledi. Mavi Marmara Gemisi nerede? Vapurda geçerken gördüğü ve sonunun ne olacağı belirsiz Mavi Marmara Gemisinin çürümesine gönlü razı olmadığı için satın alarak RO RO Gemisi olarak çalıştırmaya karar verdiğini anlatan Erdoğan Yüksek hem bir tarihi koruduklarını hem de 100 kamyonun trafikten çekilmesini sağladıklarını dile getiriyor. 

Dünyanın İlk Dayanışma Filosu

Gazze yardımlaşması ve Filistinlilerin sesinin dünyaya duyurulmasında bir kilometre taşı olarak tarihte yerini en acı şekilde alan Mavi Marmara Gemisi aynı zamanda hem büyüklüğü hem de katılımcı sayısı ile dünyanın ilk dayanışma filosu oldu. Yaşanan olaylara ve şehit düşen aktivistlere rağmen Mavi Marmara misyonunu tamamladı, gemidekilerin insani mesajları başta Gazze olmak üzere dünyaya ulaştı, din kardeşleri uğruna canlarını feda edenlerin ne canı ne de kanı boşa yok olmadı. Gazi geminin müze olması için yıllarca uğraşıldı ancak gerek misyonu gerekse bakım maliyetleri nedeni ile bu gerçekleşmedi, Mavi Marmara Gemisi nerede

Filistin’i Dünyaya Anlatan Bir Sembol

Birçok kurum Mavi Marmara Gemisinin limanları gezerek Filistinlileri dünyaya anlatacak bir sembol olmasını istese de bunun gerçekleşmesi mümkün olmadı. 20 metre genişlikte ve 93 metre uzunlukta ki bir yolcu kapasiteli Mavi Marmara Gemisi 1994 yılında Haliç Tersanesinde yapıldı, 2010 tarihinde İHH tarafından satın alınan gemi 8 yıla yakın Haydarpaşa Limanında bekledi ve adeta çürümeye terk edildi. 

Mavi Marmara Katliamı Olarak Kayıt Edildi

İsrail askerlerinin yaşattığı olaylar yıllarca Mavi Marmara katliamı olarak anıldı ve Birleşmiş Milletler raporları tarafından da bu şekilde kayıt altına alındı. Dünya saldırıyı kınadı başta Türkiye olmak üzere İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, İspanya ve Güney Afrika uluslararası ceza mahkemelerinde İsrail’e karşı savaş suçu iddiası ile dava açtı.